Új oktatási projektet indukált Orbán Balázs és az ELTE-tanszékvezető ügye

2024.11.24. 08:55
A Transzparens Újságírásért Alapítvány egy Transzparens Oktatásért projektet indít, hogy a pártpolitikai megnyilvánulásokat, visszaéléseket bárki anonim módon jelenthesse egy bejelentői vonalon. Az új projekt indikátora Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetőjének azon kirohanása volt, amelyben Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának disszertációvédését kritizálta.

A Transzparens Újságírásért Alapítvány elindítja a Transzparens Okatatásért projektet – számolt be közösségi oldalán a szervezet. A cél, hogy átláthatóbb legyen a magyar média. Az alapítvány egyúttal idén novemberében megjelentetett egy portrét, amelyben bemutatták Polyák Gábort, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének tanszékvezetőjét és oktatói munkásságát.

A portré elkészítésének fő motivációja az volt, hogy Polyák Gábor tanszékvezetőként fontos aktora a magyar médiaéletnek, felelőssége van abban, hogy milyen kép alakul ki a médiáról.

Ennek ellenére nyilvánosan olyan állításokat fogalmazott meg, amelyek politikai alapon szembemennek az oktatás- és véleményszabadság alapértékeivel.

A portré készítését követően számos megkeresés érkezett az alapítvány felé, amelyek egyetemeken belüli, pártpolitikai jellegű visszaélésekről tanúskodnak. A Transzparens szakmai közössége úgy döntött, hogy érdemes komolyan venni ezeket a visszajelzéseket, és átfogóan, körültekintően megvizsgálni a kérdéskört, ezért kerekasztal-beszélgetést szerveztek a téma kitárgyalására

Ezért a Transzparens Újságírásért Alapítvány elindítja a Transzparens Oktatásért projektet, amely egy bejelentői vonalat hoz létre, amelyen minden diák anonim módon számolhat be olyan esetekről, ahol oktatók részéről pártpolitikai megnyilvánulásokat, visszaéléseket tapasztalt az iskola falai között

– írták.

A leírás szerint hisznek abban, hogy a kampányolásnak nincs helye a tantermekben, és hogy zéró toleranciát kell hirdetni a hallgatók politikai manipulációjával szemben. „Az oktatók részéről szereptévesztés és pozíciójukkal való visszaélés a tanórán történő pártpolitizálás, amely eredményeként sérül a tudomány és az oktatás szabadsága, valamint a képzés színvonala” – fejtették ki.

Az Orbán Balázs és Polyák Gábor közötti konfliktusról és az ügy által keltett hullámokról ebben a cikkünkben írtunk bővebben, míg az ELTE és a kormány viszonyát boncolgató cikkünket itt találják meg.