- Belföld
- orbán viktor
- miniszterelnök
- kormány
- bérmegállapodás
- munkaadó
- munkavállaló
- bér
- jövedelem
- kereset
Most már hivatalos, Orbán Viktor aláírta a következő három évre szóló bérmegállapodást
További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
Megvan a bérmegállapodás! – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, közösségi oldalán. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán aláírták a következő három év bérmegállapodását.
Orbán Viktor magyar kormányfő Zs. Szőke Zoltánnal, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ-COOP Szövetség, KÉSZ) elnökével, Rolek Ferenccel, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnökével, Perlusz Lászlóval, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkárával, Palkovics Imrével, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnökével, Mészáros Melindával, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnökével, valamint Zlati Róberttel, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnökével írta alá a dokumentumot a Karmelita kolostorban.
Az eseményen a kormány részéről jelen volt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, valamint Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára is.
Megegyezett a munkaadói és a munkavállalói oldal
A sajtótájékoztatón Perlusz László munkaadói oldalról üzleti tervként közelítette meg a megállapodást.
Kijelentette, hogy az egyezség rendkívül ambiciózus, két „nehéz év után” jövőre 7 százalékkal növelik a garantált bérminimumot, és 9 százalékkal a minimálbért. A munkaadók ezt követően, 2026-ban és 2027-ben 13 és 14 százalékos minimálbér-növelést vállaltak.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára hangsúlyozta, hogy nemcsak a munkaadóknak van „házi feladata”, hanem a munkavállalóknak és a kormánynak is, ugyanis a munkavállóknak is nyitottaknak kell lenni a technológiai újításokra, a versenyképesség növelésére, miközben a kormánynak anyagilag is hozzá kell járulnia az emeléshez. Ezt a kormány vállalta, azonban különböző vállalkozássegítő programok indítására, valamint a gazdasági környezet javítására is szükség van. A főtitkár elmondta, hogy a sok kockázatot és veszélyt tartalmazó üzleti tervben kulcsfontosságú a mozgástér, amely lehetővé teszi, hogy be lehessen avatkozni a tervezetbe, amelyet jelen helyzetben a megállapodás makrogazdasági mutatókhoz kötöttsége biztosít.
Mészáros Melinda, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke munkavállalói oldalról hangsúlyozta a makrogazdasági környezet összetettségét, amely kifejezetten megnehezítette a megállapodást, amelynek előzményeit is ismertette a sajtótájékoztatón. Kiemelte, hogy Magyarország azon hat ország közé tartozik az Európai Unió 27 tagállama közül, ahol a minimálbér-irányelv átültetése határidőre megtörtént. Refernciaértékként 2027. január 1-re cél a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékának elérése a minimálbér vonatkozásában, amellyel párhuzamosan a kollektív szerződéssel való lefedettség szintjét is növelni szeretnék.
Orbán Viktor kijelentette, történelmi megállapodás született
Orbán Viktor miniszterelnök a tárgyalásokat felidézve úgy fogalmazott, hogy „nagy csaták dúltak az elmúlt időszakban”, amelynek két okaként a kormány kiegyenlítő-finanszírozó szerepét, valamint az európai gazdaság nehézségeit. Elmondta, hogy a kormány megközelítése szerint a gazdaságnak van két főszereplője, akik a munkát adják, és akik a munkát elvégzik. Képviselőik demokratikus felhatalmazással rendelkeznek, így nekik kell eljutniuk a megállapodáshoz, és ehhez kell a kormányzati segítség. Aláhúzta, hogy a kormány ezen a megközelítésen a jövőben sem tervez változtatni.
Örüljünk annak, hogy ma ez a megállapodás, amelyet itt aláírhattunk, arra a koncepcióra és elképzelésre épül, hogy a világnak, és azon belül Európának sikerül 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődését is egy békeévben elvárható ívben képzeljük el
– fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva, hogy az egyeztetésnél döntő fontosságú volt az Egyesült Államok november eleji elnökválasztásának eredménye.
A miniszterelnök szerint történelmi mértékű megállapodás született, amely európai mértékben is oda helyezi a minimálbért, „ami méltó hozzánk”.
Magyarországnak itt kell elhelyezkednie, Magyarországnak a középmezőny élén kell állnia, ahol az elöl lévők még beláthatók, tehát az üldözőboly élén kell lennünk, azzal az eséllyel, hogy a legjobbakat is utól tudjuk majd érni
– mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy „soha nem látott minimálbér-emelés történik”, amelyhez 2027-re negyvenszázalékos növekedést jelent, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal nő, ráadásul 2025-ben háromszáz új beruházás indul Magyarországon, 8100 milliárd forint összértékben.
A kormányfő ismertette, hogy a kormány a következő évben három százalékot meghaladó gazdasági növekedéssel számol, azonban egy egyezségben felülvizsgálati záradékot is rögzítettek a körülmények megváltozásának esetére. A miniszterelnök gratulált a képviseletek munkájához és együttműködési képességükhöz, hangsúlyozta a nemzeti öntudat fontosságát. Úgy látja, hogy a megállapodásban foglaltak végrehajtása nem lesz egyszerű, mind a munkaadókra, mind a munkavállalókra komoly munka vár a kitűzött célok eléréséhez.
(Borítókép: Orbán Viktor beszédet mond a kormány és a munkaadói, valamint a munkavállalói oldal közötti hároméves bérmegállapodás aláírásán a Karmelita kolostorban 2024. november 25-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)