Az Orbán-beszéd alatt őrizetbe vett exrendőr: Folytatom a tiltakozást, míg ki nem esek egy kórházablakból

2024.11.26. 16:32
Megszólalt Csőgör Péter, az október 23-i miniszterelnöki ünnepi beszéd alatt őrizetbe vett volt főnyomozó. Elárulta, akciójának célja az volt, hogy megtudja, „meddig megy el a hatalom”, azonban az intézkedés alatt, illetve azt követően is több dolog meglepetésként szolgált számára. Kemény kritikával illette a Terrorelhárítási Központ munkatársait, akik szerinte „lelkesen, odaadóan védik a vezért, mintha alattvalói lennének.”

Mint írtuk, Csőgör Péter volt gazdasági főnyomozót egy tiltakozó tábla felmutatásáért emelték ki a tömegből, majd vezették el október 23-án Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédének helyszínéről. Az ügyészség az akciót a tábla felmutatásával indokolta, amelyen egy, a miniszterelnököt nemi szervként mutató ábra, valamint a „Mi a f@sz van ebben az országban?!” felirat volt látható. A volt nyomozó kezéből kicsavarták a táblát, a falhoz állították, majd a beszámolók szerint három férfi a karját szorongatva, csuklóját feszítve vezette ki a Millenáris Parkból. Bilincsben vitték el, hét órán át tartotta fogva a rendőrség, majd kihallgatása után kiengedték.

Az egykori rendőr a Magyar Narancsnak adott interjújában arról beszélt, hogy számára kimeríti a hivatali visszaélés bűncselekményét, amikor „valakit azért vegzál a hatóság, mert véleményt nyilvánít”. Kijelentette, hogy addig folytatja a tiltakozási, véleménynyilvánítási akciót, „amíg ki nem esek egy 5-6. emeleti kórházablakból”. A volt nyomozó a rendőrség előtt tizenhat évet dolgozott az autóiparban, ahova elbocsátását követően visszatért. Interjújában elmondta, az nem lepte meg, hogy a rendszerkritikus véleménynyilvánítást nem tűri a hatalom, az viszont igen, hogy „a TEK munkatársai mekkora lelkesedéssel szolgálják a vezért”.

Csőgör Péter az interjúban többek között arról beszélt, hogy:

  • A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségen hivatalos eljárásban csoportosan elkövetett bántalmazás miatt tett feljelentést, ahonnan november 11-én kapott értesítést, hogy a feljelentést az illetékes Fővárosi Nyomozó Főügyészségre helyezték át. Még nem hallgatták ki, az intézkedést nem érezte brutálisnak, sőt elismerte, hogy „tényleg nem tudhatták, mit tarthatok a táblám alatt”. „Miután azonban meggyőződtek róla, hogy nincs nálam támadó eszköz, bocsánatot kellett volna kérniük, és utamra engedni” – jelentette ki, hozzátéve, az lepte meg, hogy ez nem így történt.
  • A volt rendőr elmondta, hogy a feliratos tábláját eddig csak ellenzéki tüntetéseken használta, a Millenárison tudta először Orbán Viktor közelében felmutatni. Hozzátette, hogy a feliratot fedőtábla alá rejtette, amelyre az ÉDUVIZIG (Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság) Győr rövidítését tette, mivel a vízügyeseknek szervezték az eseményt. „A másik oldalán a »Tisztelet a hősöknek, 1956« felirat volt. Így tudtam bejutni” – emlékezett.
  • A zsebében a motozásnál egy 4 centiméteres pengéjű sniccert találtak, amellyel az eredeti feliratot távolította el a táblájáról. Elmondta, hogy zárt pengével visszahúzva tartotta a nadrágzsebében, mint egy munkaeszközt. „Most már tudom, a kihegyezett kulcs is megteszi. Ha ez szúróeszköz a rendőrök szerint, akkor a kokárda biztosítótűje is az kell, hogy legyen. Ilyen alapon bárkit lehet vegzálni egy tüntetésen – de vélhetően ez is a cél” – mondta. Kijelentette, hogy amennyiben a jövőben születik egy jogszabály arra, hogy a sniccer támadó eszköz, akkor legközelebb otthon hagyja, és máshogy oldja meg.
  • Úgy emlékezett, hogy az intézkedő hatósági személyek „meg se tudták mondani, miért intézkedtek, csak annyit ismételtek, hogy közbiztonság”. Számított rá, hogy nem fogják annyiban hagyni, hogy egy erősen rendszerkritikus táblát mutogat, azonban azt szerette volna megtudni, hogy „meddig megy el a hatalom”. A kérdésére drasztikusabb választ várt, mégis úgy fogalmazott, hogy ha nem lett volna nála sniccer, akkor mással, akár hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsították volna meg. Az eljárás alatt meglepte, hogy megkapta a videófelvételeket, amiket az ügyvéde tanácsára kikért. „Na, ez meglepett. Ilyen hibát biztos nem követnek el a jövőben, hogy a rendőrök bűnösségét igazoló bizonyítékot kiengednek a kezükből” – fogalmazott.
  • „Ha az a parancs, hogy valakit elő kell állítani, akkor addig csavarják a dolgokat, ameddig valamit ki nem találnak. Végrehajtják a parancsot” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kerületi rendőrök korrektek voltak az eljárásban, azonban kijelentette, „a TEK-eseken viszont látszódott, hogy teljesen meggyőződésesek”. „Lelkesen, odaadóan védik a vezért, mintha alattvalói lennének. Ez sokkal megdöbbentőbb minden másnál, ami történt” – fejtette ki a véleményét, megemlítve, hogy szerinte hasonló lelkesedést lehet látni „a tüntetésekre kivezényelt piros sapkás készenléti rendőrökön is”.
  • A TEK munkatársairól azt mondta, hogy értelmi fogyatékosoknak tűntek, amit veszélyesnek tart, szavai szerint ugyanis „ezek a beszámíthatatlan emberek fegyverrel járnak”, amit használhatnak is azokkal szemben, akik „a vezérhez nem hozzájuk hasonlóan viszonyulnak”. „Nem is sérteném meg a becsületesen munkájukat végző volt kollégáimat azzal, hogy ezeket az alakokat rendőrnek hívom; a NERőrség sokkal találóbb kifejezés a TEK személyi védelmi, illetve a készenlétisek rendészeti és bevetési állományára” – jelentette ki. Miután a TEK-esek átadták a kerületi rendőröknek, „minden normalizálódott”. Arra nem számított, hogy állítása szerint meztelenre vetkőztették, mielőtt berakták fogdára.
  • A lap felidézte, hogy Csőgör Péter ott volt a Karmelita kolostornál 2023 májusában, amikor a rendőrök könnygázzal fújták le az oktatás tönkretétele ellen tiltakozó diákokat. Abszurdnak tartja, hogy ki sem hallgatták, és úgy helyezték őrizetbe. „Az ügyész, amikor megismerte a Hadházy Ákos által addigra már feltöltött videófelvételeket, azonnal kiadta a határozatot a fogva tartásom megszüntetéséről” – mondta, hozzátéve, hogy csak fél évvel később a Szegedi Nyomozó Ügyészségen mondhatta el, mi történt. A volt nyomozó több feljelentést is tett az akkori rendőri túlkapások kapcsán, büntetőeljárás indult ellene rendőrökkel szembeni csoportos erőszak miatt, amely szerinte hamis jelentésekre alapult.