Rejtélyes betegség, aminél akár egy év is eltelhet a tünetektől a terápiáig

GettyImages-1216550887
2024.12.01. 18:01
A csontvelő plazmasejtes daganata ritka betegség, de évente 500 esetet fedeznek fel hazánkban, és több ezer mielóma multiplexben szenvedő áll kezelés alatt. Nálunk is, ahogy világszerte, az elmúlt 25 évben duplájára nőtt előfordulása, évente több mint 170 ezer embernél diagnosztizálják, egyre fiatalabbaknál, már harmaduk 65 év alatti. Szakértők arról beszéltek, hogy a nyugati régióhoz képest Kelet-Közép-Európában később jutnak innovatív terápiákhoz, pedig a modern készítményekkel akár krónikus betegség szintjére redukálható a mielóma.

A mielóma multiplex a csontvelő plazmasejtjeinek, vagyis az ellenanyagokat termelő fehérvérsejtek rákos megbetegedése. Ez a második leggyakoribb vérképzőszervi daganatos megbetegedés, ugyanakkor a rosszindulatú elváltozások sorában ritkának számít, csupán 1-2 százalékát teszi ki. Minden évben világszerte több mint 170 ezer embernél diagnosztizálnak mielómát: 1990 és 2016 között az újonnan felfedezett esetek száma globálisan 126 százalékkal nőtt. A férfiaknál valamivel gyakoribb, és általában 60 év felett jelentkeznek az első tünetek, de az érintettek harmada ma már ennél fiatalabb. 

Nem tudják, mitől alakul ki

A ritka betegség kiváltó okait egyelőre nem ismerik, de a genetikai hajlamon túl vannak azonosított rizikótényezők, amelyek elősegíthetik a kialakulását. Az elhízás mellett egyes vírusok (HIV, hepatitis, herpesz), az autoimmun betegségek, a vegyszerek hatása, az ionizáló sugárzás, valamint az oldószerek, üzemanyagok, motorok kipufogógázai és a tisztítószerek is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.

A mielóma multiplex jelenleg nem gyógyítható, de mint az európai betegszervezet rávilágított: az elmúlt időszakban óriási áttörés történt a betegség kezelésében a diagnosztikai eljárások fejlődésének és az új készítményeknek köszönhetően. Az új gyógyszerek eredményei olyannyira biztatók, hogy a szakorvosok egyre inkább krónikus, élethosszig tartó betegségként tekinthetnek a mielómára, de az innovatív terápiák elérhetőségében még hátrányban van Kelet-Közép-Európa – erre világított rá az Economist Impact friss jelentése, amely a régió tíz országában vizsgálta a mielómaellátás helyzetét. 

Eltérő terápiás hozzáférés

A jelentés számottevő különbségekre hívja fel a figyelmet Nyugat-Európa és a kelet-közép-európai régió között a mielóma multiplexszel élő betegek ellátásában, és megállapítja, hogy az alacsonyabb egészségügyi költések, a társadalomban, valamint az alapellátó orvosok körében tapasztalható tudatosság- és ismerethiány, a diagnosztikai és terápiás fejlesztések lassabb bevezetése, valamint az egészségügyi rendszerek kihívásai szintén hozzájárulnak ehhez. Jellemző példa, hogy amíg Németországban a betegek átlagosan 128 nap alatt jutnak hozzá az Európai Gyógyszerügynökség által újonnan engedélyezett kezelésekhez, addig a kontinens keleti felén ez átlagosan 587 nap.

A jelentés olyan régiós hiányosságokra is rámutat, mint a késői diagnózis, az átfogó multidiszciplináris ellátáshoz való korlátozott hozzáférés, az adat-infrastruktúra és a betegségregiszterek hiánya. Az Economist Impact szerzői úgy látják, hogy a mielóma multiplex előfordulási és halálozási adatai kihívások elé állítják a közép-európai és a balti államokat. A tanulmány szerint Magyarországon a következő évtizedekben 2050-ig a betegség előfordulása mintegy 21 százalékkal növekszik, és egyre fiatalabb korban jelenik meg. 

Itthon is javul a túlélés

Magyarországon is készült egy átfogó szakmai elemzés 2023-ban, az ebben közreműködő szakemberek javaslatokat fogalmaznak meg a mielómaellátás fejlesztése érdekében. A 2024-ben publikált friss felmérésben hematológus szakorvosok, szakdolgozók, pszichológus, gyógytornász, szakasszisztens, illetve civil szervezet és betegklub képviselői vettek részt.

Mint kiemelték, hogy a hatékonyabb terápiás lehetőségeknek köszönhetően a hazai betegek átlagos túlélése jelentősen nőtt:

a korábbi 4-5 évhez képest 6-8 év, a jobb prognózisúaknál a 10 évet is elérheti. Sőt, egyeseknél a mielóma multiplex már nem jelentkezik újra. 

Az epidemiológiai és túlélési adatok alapján Magyarországon a mielóma multiplex miatt kezelt betegek száma 2500-3000-re becsülhető. A szakértők megjegyzik, hogy a javuló terápiás lehetőségekkel a hosszan tartó ellátás új kihívásokat is magával vonz, nagyobb terhet ró az ellátórendszerre. A jelentésben arra is kitérnek, hogy a mielóma multiplexet az idősek betegségének tartják, de valójában a betegek harmada 60 év alatti. A szakorvosok hangsúlyozzák, hogy a fiatalabb korban jelentkező esetek magasabb rizikójúak, a legnehezebben kezelhetők, de a hatékony terápia itt járhat a legnagyobb egészségnyereséggel. 

Nehéz korán felismerni

Mint rávilágítottak: a mielóma felismerését nehezíti, hogy előfordulása viszonylag ritka, és más betegségekkel összetéveszthető tünetekkel jelentkezik. 

A leggyakrabban tapasztalt tünetek:

  • fáradtság,
  • csontfájdalom,
  • derék- és hátfájás,
  • álmosság,
  • lehetnek neurológiai tünetek,
  • izomgörcsök,
  • látásproblémák,
  • álmatlanság,
  • depresszió
  • vagy hányinger. 

A betegek több mint fele az első három szűnni nem akaró panasz miatt fordul orvoshoz, ugyanakkor veseelégtelenség is kialakulhat, ami gyakran hemodialízis-kezelést igénylő, tartós vesekárosodáshoz vezet. Dr. Mikala Gábor, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének részlegvezető főorvosa hangsúlyozta:

A késői diagnózis súlyos következményekkel járhat, például hosszú távú dialízissel. Magyarországon azt látjuk, hogy néhány hónap alatt elveszítünk sok későn diagnosztizált idős beteget. Ezt a korai halálozást csak egy korábbi diagnózissal lehet orvosolni, amit a háziorvosok jobb bevonásával kell elérnünk.

Akár rokkantságot okozó tünetek is jelentkezhetnek, például csonttörések, gerincvelő-kompresszió, súlyos vérszegénység, és felléphetnek ismétlődő fertőzések is.

Egy betegekkel végzett felmérés szerint a diagnózis az eseteknek körülbelül a felében 3 hónapnál kevesebb idő alatt született meg, ám a betegek 15 százalékánál legalább fél év, 21 százalékuknál csak egy év múlva igazolódott a mielóma multiplex.  

Centrumokban jobbak a kilátások

A Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetében jelenleg a hazai mielómás betegek mintegy 15 százalékát kezelik. A főorvos szerint az a leghatékonyabb, ha a mielómás betegeket azokban a terápiás centrumokban gyógyítják, ahol a szakembereknek élő gyakorlatuk és tapasztalatuk van a betegség kezelésében, illetve ahol a teljes terápiás paletta hozzáférhető. Magyarországon jelenleg 8-10 ilyen központ működik. A jelentésben megemlítik, hogy a kezeléssel járó költségek későbbi stádiumban emelkednek. A betegség jelei kezdetben 32 százalékban megszüntethetők, míg a negyedik vonalas terápia mindössze 4 százalékban mutat ilyen hatékonyságot. 

„A páciens a mielóma típusától és az általános egészségi, erőnléti állapottól függően kaphat gyógyszeres terápiát vagy immuno-kemoterápiát, illetve javasolhatják neki az őssejt-transzplantációt is. Az esetek jelentős részében többféle kezelési módot kell kombinálni az optimális hatás elérése érdekében. Minél kedvezőbben reagál a beteg szervezete a terápiára, várhatóan annál hosszabb ideig fog fennmaradni a tünetmentes időszak” – foglalta össze dr. Mikala Gábor. Hozzátette: a régióban – így hazánkban is – a terápiás hozzáférés jellemzően néhány év késéssel követi az amerikai és a nyugat-európai protokollt, de itthon a magas számú célzott klinikai vizsgálatok lehetőséget nyújtanak a magyar betegek számára, hogy innovatív készítményekkel akár a legújabb és legköltségesebb kezelésben részesüljenek. 

(Borítókép: krisanapong detraphiphat / Getty Images)