A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEMVisszaélések történhettek egy budapesti gyermekotthonban, nyomoznak az ügyben
További Belföld cikkek
- Karácsony Gergely Bochkor Gábornak: Akkora bunkók is lehetnek műsorvezetők, akik máshova nem kellettek
- A család ügyvédje szerint szexuális indíttatásból gyilkolhatta meg F. János az akkor 11 éves Till Tamást
- Döntöttek a patikák sorsáról, kamatosul fizetik ki az elmaradt pénzeket
- Hack Péter: A 2012-es Btk. módosítás miatt nem vonható felelősségre Till Tamás gyilkosa
- Both András: Nem igaz, hogy megszűnik az Ügyfélkapu+
A lap a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK) értesült erről. Mint írták, gyanúsítotti kihallgatás még nem történt, illetve a folyamatban lévő eljárás érdekében bővebb tájékoztatást adni nem áll módukban.
Ezáltal az sem egyértelmű, hogy pontosan mikor követhették el a visszaéléseket. A lap ugyanakkor megjegyezte, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bár hónapja ellenőrzést végzett az intézményben.
Az ÁSZ vizsgálatában legfőképpen arra voltak kíváncsiak, hogy az SZGYF megfelelően végezte-e fenntartói feladatellátását a gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézményeknél. Az ellenőrzésről szóló jelentést novemberben tették közzé, az ÁSZ ebben azt állapította meg, hogy az SZGYF a fenntartói és középirányítói feladatait nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően látta el, például nem értékelte a gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézmények gazdálkodásának hatékonyságát.
Az ÁSZ emellett a Cseppkővel kapcsolatban is tett több kritikai megállapítást. A hivatal többek közt azt állapította meg, hogy a gyermekotthon a zsebpénzek megállapítását és kifizetését, a személyi térítési díjak megállapítását, valamint az ellátottak tájékoztatását nem megfelelően végezte, de a csoportszintű gazdálkodásnál is voltak hiányosságok.
A Magyar Hang szerint mindemellett azt is közölték, hogy a Cseppkő Gyermekotthon pénzügyi és vagyongazdálkodása a mintatételek ellenőrzésének eredménye alapján a jogszabályi előírásoknak és a belső szabályzatoknak megfelelő volt.
de a gazdálkodási jogkörök gyakorlásával, a beszerzési eljárások lefolytatásával és a tárgyi eszközök nyilvántartásával kapcsolatban az ellenőrzés hiányosságokat tárt fel.
A Cseppkő Gyermekotthon nyáron is a figyelem középpontjába került. Ekkor a 24.hu arról írt, hogy felmondási hullám indult az intézményben, miután többen nem voltak hajlandóak kitölteni a szenzitív adatok közlését követelő feddhetetlenségi nyilatkozatot.
Az SZGFY akkor azt írta a portál érdeklődésére, hogy a Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának 2024. augusztus 21-én a jogszabály erejénél fogva azonnali hatállyal szűnt meg a munkaviszonya, mert a kifogástalan életvitel ellenőrzését ellehetetlenítette azzal, hogy az ellenőrzés alapjául szolgáló adatlapot nem írta alá.
Válaszadásukig 18 főnek, a munkavállalók 16,3 százalékának szűnt meg a munkaviszonya közös megegyezéssel, amit a munkavállalók kezdeményeztek a kifogástalanéletvitel-ellenőrzés miatt.
A gyermekotthon korábbi vezetője, Herczeg Krisztián akkor azt írta: „A 14 évnyi gyermekotthoni igazgatói poszttól fájó szívvel és saját döntésem alapján búcsúztam el. Ennek oka az volt, hogy a gyermekek szeretete ellenére olyan feltételeket kellett volna elfogadnom, amelyek sem szakmailag, sem emberileg nem voltak már vállalhatók számomra”.