Republikon: Két százalékponttal vezet a Tisza Párt a Fidesz előtt a teljes népesség körében
További Belföld cikkek
- Megérkezett a „felszállok” gomb a BKK BudapestGO alkalmazásába
- Helikoptereket gyakorlatoztat Somogyban és Zalában a honvédség
- A kormánypárti képviselők is kritizálták az új budapesti lomtalanítási rendszert
- Figyelem, fontos határidő jár le január elején az egyetemre felvételizőknek
- Felszállás után derült ki, hogy hiányzik a jobb oldali futómű, kényszerleszállást hajtott végre egy repülőgép Őcsényben
Decemberben a Tisza Párt megelőzte a Fidesz–KDNP-t – olvasható a Republikon Intézet legfrissebb kutatásában. A Tisza támogatottsága a teljes népességben 27 százalék, míg a kormánypártoké 25 százalék, a különbség tehát 2 százalékpont Magyar Péter pártja javára.
Az intézet szerint az előző hónapban még a Fidesz–KDNP vezetett két százalékponttal, de támogatottsága visszaesett 1 százalékponttal, míg a Tisza 3 pontot erősödött, így fordult a kocka. A pártválasztók körében három százalékponttal vezet a Tisza, 35 százalék a támogatottsága a Fidesz–KDNP 32 százalékával szemben.
„Ha a választási részvételre is szűrünk, most először nem a Fidesz–KDNP szavazói a legaktívabbak, így a biztos szavazó pártválasztók körében a Tisza előnye még jelentősebb, 6 százalékpont. A Tisza 37, a Fidesz–KDNP 31 százalékos támogatottsággal bír a biztos szavazó pártválasztók körében” – olvasható az elemzésükben, aminek az adatfelvétele a Menczer–Magyar-találkozás idején és közvetlenül utána zajlott, majd kiemelték: nem tulajdonítható a kormánypártok gyengülése ennek az egy ügynek.
szerintük Bármi is volt a kiváltó ok, a visszaesés számottevő, a pártválasztók körében 4, a biztos szavazók körében 6 százalékponttal csökkent a Fidesz–KDNP támogatottsága.
A harmadik legerősebb párt a Mi Hazánk, a támogatottsága a teljes népességben 6 százalék (+1), a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 8 százalék (+1).
Két versengő párt lett
A Republikon Intézet szerint az átalakuló magyar pártrendszerben két egymással versengő, nagyjából hasonló erejű politikai formáció esetében a parlamentbe jutó egyéb pártok szerepe is változik, minden kisebb frakció potenciális királycsináló lehet. „A Mi Hazánk és a Fidesz–KDNP közeledését látva ezt az opciót is szem előtt kell tartanunk” – olvasható a kutatásban.
A DK negyedik helyen áll, október óta változatlan a támogatottsága, minden vizsgálati szempont esetében egy százalékpont választja el a Mi Hazánktól, a teljes népesség 5, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók 7-7 százaléka szavazna a pártra. Ahhoz, hogy a DK királycsináló lehessen a parlamentben, egy Tisza–DK-egyezségre lenne szükség, aminek jelenleg igen kicsi a valószínűsége, tekintve, hogy Magyar Péter Gyurcsány- és Orbán-ellenességre építi a politikáját – írják.
Felmérésük szerint a Kutyapárt is bejutna a parlamentbe. Bár tudjuk, hogy a támogatóik szavazói hajlandósága történelmileg alacsony, jelenleg éppen a parlamenti küszöbön állnak, a teljes népesség 4, a pártválasztók 5, a biztos szavazó pártválasztók körében szintén 5 (+2) százalék a támogatottságuk.
A biztos szavazók körében két százalékponttal erősödtek az elmúlt hónapban, így jelenleg bejutó helyen áll a Kutyapárt, és akár szűk parlamenti többséget is adhatna a Tisza Pártnak egy Fidesz–KDNP–Mi Hazánk-szövetség ellenében a jelenlegi számok alapján.
Végezetül azt is kiemelték, hogy a Fidesz–KDNP második helyre szorulása jelentős, de a 2026-os választás messze van, sok még a kérdőjel. Az egyik ilyen a választási rendszer. „Ismerjük az eddigi módosítási terveket, köztük Budapest súlyának csökkentését, de könnyen lehet, hogy ezzel nincs vége a módosításoknak. Nem lenne előzmény nélküli, ha a kormánypártok megváltoztatnák az általuk írt választási törvényt, akár röviddel a választások előtt, amint ahhoz alkalmazkodik az ellenzék, hiszen idén és 2014-ben is megtették a budapesti választási rendszer módosításával.”
Máshol a Fidesz vezet
A Republikon Intézet szerint szintén fontos kérdés, hogy Magyar Péterék fenn tudják-e tartani a választók érdeklődését a választásokig hátralevő közel másfél évig, és a Fidesz–KDNP képes-e a korábban méltán híres mobilizációs bravúrjára a választások előtti hónapokban. A harmadik kérdés, hogy folytatódik-e a Tisza szárnyalása, és eljut-e arra a pontra, hogy akár koalíciós partner nélkül is tudjon nyerni és kormányozni.
Hétfőn derült ki, hogy a Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése alapján 10 százalékkal vezet a Fidesz a Tisza Párttal szemben.
A legvalószínűbb listás választási eredménybecslés alapján a kormánypárt a listás szavazatok 47, a Tisza 37 százalékát szerezné meg, ami – az új választókerületekkel végzett modellezés szerint – hárompárti parlamenthez vezetne. A kutatás szerint a Fidesz ismételt győzelme nem lenne kérdéses: az összes mandátum 61 százalékát kapnák meg újra a kormánypártok.
Ahogy azt korábban megírtuk, a Nézőpont Intézet legújabb, decemberi felmérése szerint a Fidesz–KDNP legvalószínűbb listás eredménye 47 százalék (2,6 millió szavazó), a Tisza Párté 37 százalék (2,1 millió szavazó), míg a DK listájáé 5 százalék lenne „egy most vasárnapi választáson”.