A Belügyminisztérium szerint csaknem háromezer fővel nőtt a pedagógusok száma

2024.12.19. 20:25
A tanév kezdetéhez képest, a Központi Statisztikai Hivatal előzetes jelentése alapján, mintegy háromezer fővel nőtt a főállású pedagógusok száma, amit a Belügyminisztérium is közzétett. A tanárok mellett a nevelő-oktató munkát segítők is nagyobb arányban dolgoznak a rendszerben. A tanév elején még az iskolák több mint kétharmadánál jeleztek létszámhiányt.

A múlt évhez képest csaknem háromezerrel nőtt a köznevelésben főállású pedagógusként foglalkoztatottak száma, immár 144 ezer fölé emelkedett − közölte a Belügyminisztérium (BM) a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a köznevelési rendszer adatairól csütörtökön közzétett gyorsjelentése alapján az MTI-vel.

Azt írták, a gyorsjelentés szerint az egy pedagógusra jutó tanulók száma az általános iskolákban 9,7, ami jóval kedvezőbb az Európai Unió átlagánál (2022-ben 12,1).

A Belügyminisztérium adatai szerint a nevelő-oktató munkát segítők száma is jelentősen növekedett: a 2021-es adatok szerint 40 111, 2023-ban 41 843, a 2024. október 1-i adatok szerint 43 402 volt a számuk − tudatták.

Tanév elején az ellenzék még hiányt jelzett az iskolák többségében

A tanév kezdetén, szeptemberben írtunk arról, hogy Tóth Endre, a Momentum képviselője közösségi oldalán számolt be róla, hogy az iskolák több mint kétharmadát érinti a pedagógushiány.

Az Oktatási Hivatal adatai szerint akkor a következő adatok láttak napvilágot:

  • A legnagyobb, 35 százalékos hiányt a készségtárgyakat (testnevelés, rajz, ének) oktató tanároknál mérték.
  • Jelentős a hiány természettudományos tárgyakat (32 százalék), matematikát (30 százalék) és informatikát (30 százalék) oktató pedagógusokból is.
  • A tanítók mintegy 29 százaléka hiányzik az iskolákból, és a tanintézmények egynegyedében nincs elég idegennyelv-tanár, valamint gyógypedagógus sem. 
  • Humán tárgyak (magyar, történelem) esetében az iskolák 12 százalékában nincs elég pedagógus. 
  • 2022-ben 6043 betöltetlen állást jeleztek az igazgatók, ezt a következő évben már nem mérték fel.
  • Országosan összesen 3851 olyan személy tanít a vizsgált iskolákban, akinek nincs pedagógusvégzettsége vagy szakképzettsége az általa oktatott tárgyból.
  • Mindössze 3143 pályakezdő pedagógusról számoltak be a megkérdezett iskolák, miközben az érintett iskolákban összesen 119 ezer pedagógus tanított.