Valószínűleg soha nem felejtjük el azt, ami a parlamentben történt

PAP 7864
2024.12.28. 11:44
2024 sem múlt el fontos parlamenti döntések, valamint emlékezetes csörték nélkül. Szubjektív, ötös listánkban válogattunk az év országgyűlési pillanataiból.

Új köztársasági elnök, 14 millió forintos büntetés, miniszteri búcsú, egy 24 évvel ezelőtti gyilkosságra adott reakció, valamint Orbán Viktor és az ellenzéki képviselők közötti viták – néhány ügy 2024-ből, a magyar országgyűlésből.

Köztársasági elnököt választottak

Novák Katalin lemondása után az Országgyűlés február 26-án új köztársasági elnököt választott. A papírforma érvényesült, az államfő a Fidesz–KDNP által jelölt Sulyok Tamás lett, aki addig az Alkotmánybíróságot vezette.

Számomra minden hatalom csak a jog keretei között értelmezhető. A jog értékeket hordoz, központi funkciója az egymással versengő értékek méltányos kiegyenlítése

– fogalmazott parlamenti beszédében Sulyok Tamás, aki azt ígérte, a köztársasági elnöki székből is az alkotmányos alapjogok és értékek méltányos kiegyenlítésén fog dolgozni.

Az ellenzéki pártok közül a Mi Hazánk Mozgalom Csath Magdolnát, az LMP Hack Pétert, a Párbeszéd – Zöldek Kaltenbach Jenőt javasolta államfőnek, de megfelelő mennyiségű támogató aláírás hiányában a nevük nem kerülhetett a szavazólapra.

„Szégyellje magát!”, „Higgadjon le!” – Feszült csörte Kövér László és Gyurcsány Ferenc között

Gyurcsány Ferenc az Országgyűlés szeptember 30-i ülésén, a kormány oroszpolitikáját értékelve jutott arra a következtetésre, hogy

Magyarországnak ma áruló kormánya és áruló miniszterelnöke van.

Ezen a ponton Kövér László házelnök az alábbi mondatokkal utasította rendre a volt kormányfőt:

Ne gondolja azt, hogy mindent megengedhet magának, rendreutasítom. Magyarország kormányát és miniszterelnökét önnek nincs jogában hazaárulózni. Világosan beszéltem? Minden zagyvaságot összehordhat, kertet, kaput, amit akar, de bizonyos határokon meg kell, hogy álljon, nem engedhet meg magának mindent, mint 2006 októberében. Ha ezt nem képes tiszteletben tartani, el fogom öntől venni a szót.

„A házelnök a legrosszabb párttitkárként viselkedik” – kapta vissza a szót Gyurcsány Ferenc, erre Kövér László felszólította, hogy „üljön le”, és elvette a szót a Demokratikus Koalíció elnökétől. A volt miniszterelnök kikapcsolt mikrofonnal is tovább beszélt, többek között kijelentve, hogy „szégyellje magát”. „Higgadjon le” – szólt vissza Kövér László.

A történet nem ért véget az ülésteremben elhangzottakkal, Gyurcsány Ferenc végül 14 millió forintos büntetést kapott.

Egyetértés a kormánypártok és az ellenzék között

December 17-én elfogadta az Országgyűlés a Till Tamás-gyilkossággal összefüggésben benyújtott, a Büntető törvénykönyvet módosító javaslatot.

Az ügy azt a ritkán látott pillanatot hozta el a magyar közéletben, amikor ellenszavazat nélkül, kormánypárti és ellenzéki támogatással fogadott el a parlament egy javaslatot. Már ellenszavazat nélkül határoztak arról is, hogy a házszabálytól való eltéréssel, gyorsított ütemben tárgyalják a Btk. módosítását.

Az előterjesztést végül 190 képviselő támogatta, senki sem szavazott ellene, és nem is tartózkodott, néhányan viszont hiányoztak az ülésteremből. A kormánypárti kezdeményezésű javaslatot a Till Tamás meggyilkolása, valamint a feltételezett elkövető felelősségre vonása körül kialakult elévülési jogvita indukálta, amelyről itt írtunk bővebben.

A módosítás indoklásában világossá tették: „A törvényjavaslat célja, hogy a Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény jelenleg hatályos normaszövegével összefüggésben esetlegesen felmerülő jogértelmezési bizonytalanságot megszüntesse, és egyértelművé tegye azt a következetes jogalkotói akaratot, amely szerint az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények – függetlenül attól, hogy azokat felnőttkorúak vagy fiatalkorúak követték el – soha nem évülnek el.”

Varga Mihály búcsúja

Varga Mihály 1990-től országgyűlési képviselő, már az első Orbán-kormányban pénzügyminiszter volt, később nemzetgazdasági miniszter, majd újra pénzügyminiszter. Matolcsy György jegybankelnöki mandátuma márciusban jár le, Orbán Viktor Varga Mihályt kérte fel MNB-elnöknek.

A költségvetési zárszóval egyúttal elköszöntem miniszteri és képviselői munkámtól is. Öröm és megtiszteltetés volt a magyar demokrácia szívében szolgálni. Arany János után mondhatnám: Letészem a lantot. De a lantot nem teszem le, csak hangszert cserélek. Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom

búcsúzott a miniszteri pozíciótól és a képviselői tisztségtől Varga Mihály a jövő évi költségvetés zárószavazása után. A távozó tárcavezető jegybankelnökjelölti meghallgatásán többek között az euró bevezetéséről is beszélt, a tudósításunkat itt olvashatja.

Orbán Viktor, Mátyás király, nagy és gazdag Magyarország

Orbán Viktor parlamenti kötelezettségeinek eleget téve miniszterelnökként többször is személyesen válaszolt az ellenzéki politikusok kérdéseire. Toroczkai László novemberben arra kérte a kormányfőt, hogy „tanuljon Mátyás királytól, öltsön álruhát, járja Magyarországot, vegyüljön el az emberek között, beszélgessen, és akkor tapasztalni fogja, hogy az önök gazdaságpolitikája nem működik, sőt még azt is, mennyire nem igaz, hogy a migrációtól megvédik Magyarországot”.

A miniszterelnök válaszában leszögezte, hogy nincs olyan mutatója a magyar gazdaságnak, ahol valamilyen mértékű előrelépés ne lett volna, de nem elégedettek, majd kijelentette:

Még nem vagyunk elég nagyok és gazdagok, de azok leszünk, ha folytathatjuk a kormányzást.

Az idei parlamenti szezon december 20-án zárult, a képviselők az utolsó napon döntöttek többek között arról, hogy átalakul Orbán Viktor kormánya.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)