Örülhetnek a tanárok és a nyugdíjasok, ennyivel emelkedik juttatásuk 2025-től
További Belföld cikkek
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
- Frontális baleset történt az M3-as autópályán, lezárták a Budapest felé vezető oldalt
A Magyar Közlöny december 30-i számában tette közzé a nyugdíjak emeléséről szóló kormányrendeletet, mely rögzítette a 3,2 százalékos növelést. Ez az emelkedés nem csak az öregségi és az özvegyi nyugdíjra vonatkozik, hanem többek között az árvaellátásra, a baleseti hozzátartozói nyugellátásra, a korhatár előtti, a rokkantsági, a rehabilitációs ellátást, a baleseti járadékot, a fogyatékossági támogatást és a vakok személyi járadékot.
A rendelet azt is közli, hogy a 2025. januárra járó ellátásokat a jogosultak már emelt összegben kapják, valamint ha valakinek többtípusú ellátás is jár, azoknak külön-külön kell emelni.
Változnak viszont a 13. havi nyugdíj szabályai. Ez eddig annak járt, akinek „a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév januárjára” járt nyugdíj, az új rendelet szerint viszont az kaphatja a pluszjuttatást, akinek februárra is járt az ellátás, és a 13. havi összeg is a februárival egyezik meg.
Átlagosan több mint ötödével emelkedik a tanárok fizetése
A nyugdíjemelés mellett a pedagógusok újabb béremeléséről is rendelkezik a kormány, átlagosan 21,2 százalékkal növekszik a tanárok fizetése 2025. január elsejétől. A rendelet vonatkozik a pedagógusokon kívül a pedagógus-szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező, a nevelők-oktató munkát közvetlenül segítő dolgozókra, de a gyermekvédelmi intézményekben és a bölcsődékben felsőfokú végzettséggel foglalkoztatottakra is.
Az alapbérbe beletartozik a havi illetmény, illetve a tartós pótlékok és a megbízási díjak is, előbbibe belevették az esélyteremtési illetményrészt, továbbá a mesterfokozat és az egyes tantárgyak és a pályakezdés után járó illetménynövekedést.
A béremelésnek köszönhetően így alakulnak a havi illetményösszegek 2025. január elsejétől:
- gyakornok: 640 900 forint,
- pedagógus I.: 653 100−1 290 800 forint (legalább 21,4 százalékos emelés),
- pedagógus II.: 660 400−1 375 600 forint (legalább 19 százalék),
- mesterpedagógus: 716 900−1 654 400 forint (legalább 13,8 százalék),
- kutatótanár: 840 000−1 781 600 forint (legalább 12 százalék).
A hiányszakmákat (matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia, földrajz) oktatók pótléka majdnem a duplájára emelkedik, négyről hét százalékra.
Minden nem állami finanszírozású köznevelési intézményt is érinti a béremelés, de az állam ezeknél további részletszabályozást is előírhat, melyet azonban a rendelet nem ismertetett. Azt azonban hangsúlyozza, hogy „a pedagógus-életpálya vonzerejét erősítő, részben az Európai Unió által biztosított forrásokból történő béremeléshez biztosított központi költségvetési többletforrásokat” kizárólag a béremelésre és annak közterheire szabad fordítani.
A rendelethez kapcsolódó kormányhatározat kimondja, hogy a béremelésben érintettek átlagos illetménye érje el a felsőfokú végzettségűek 2025. évre várható „átlagbéréhez viszonyított arányának” legalább 80 százalékát. Pontos összeget a kormány nem jelölt meg, de egyetért az ehhez szükséges pénz rendelkezésre bocsátásával.