Bezárta budapesti gyárát a legendás csokimárka

2025.01.03. 07:35
Végleg lehúzta a rolót a Bonbonetti budapesti gyára, amely közel másfél évszázados múltra tekintett vissza. A Roshen Corporation ukrán tulajdonosa veszteséges működésre és elavult infrastruktúrára hivatkozva hozta meg a döntést. A gyárban már 2023 áprilisa óta szünetelt a termelés, a berendezéseket részben Ukrajnába szállították át.

Leállította működését a budapesti Vágóhíd utcában található Bonbonetti édességgyár – adta hírül az ukrán Interfax hírügynökség. Az üzemet birtokló Roshen Corporation azzal indokolta a döntést, hogy az évek óta veszteséges gyár nem tudta fedezni működési költségeit. Ez már a második hasonló üzembezárás Magyarországon.

Olekszandr Holovascsuk, a Roshen ügyvezetője elmondta, hogy a Bonbonetti gyárban 2023 áprilisa óta nem zajlott termelés. A Roshen magyarországi gyártása az elmúlt években drámaian csökkent: a cég 2023-as termelése már csak tizede volt a működés kezdeti időszakának. Az Opten nyilvántartása szerint a Bonbonetti éves árbevétele mindössze 3,3–3,5 millió euró között alakult, így nem tudta fenntartani a működést – írja a Magyar Narancs

A budapesti üzemet még 1868-ban alapították, utoljára az 1930-as években modernizálták. A gyár sűrűn beépített városi környezetben található, ezért a létesítmény bővítése vagy korszerűsítése nem volt kivitelezhető. A veszteséges működés miatt a Roshen úgy döntött, hogy a gyár bizonyos gépeit és berendezéseit az ukrajnai Vinnicijába szállítják át, míg a többi eszközt teljesen leállították.

Az anyavállalat is küszködik

A Roshen Corporation a világ 27. legnagyobb édességgyártó vállalata. A cég portfóliója 320 különböző terméket tartalmaz, éves gyártási kapacitása pedig eléri a 300 ezer tonnát. A vállalat Ukrajnában több üzemmel rendelkezik, például Kijevben, Kremencsukban, valamint két gyáregységgel Vinnicijában. Ezenkívül Litvániában és Magyarországon is vannak érdekeltségei, bár a Bonbonetti bezárásával a magyar termelés gyakorlatilag megszűnt. Az oroszországi Lipeckben található gyárban 2017. április 1-je óta szünetel a termelés.

A Roshen pénzügyi adatai szerint a cég 2022-ben jelentős visszaesést szenvedett el. A vállalat 984 ezer hrivnyás (több mint 9 millió forint) nettó veszteséget könyvelt el, míg egy évvel korábban még 25,779 millió hrivnyás (közel 242 millió forint) nyereséggel zártak. A bevételek is csökkentek: a korábbi 979,286 millió hrivnyáról (közel 9,2 milliárd forint) 903,195 millióra (8,5 milliárd forint) estek vissza, így a cég végső kezdeményezettje, Olekszij Porosenko, Petro Porosenko volt ukrán elnök fia sem ugrálhat örömében.