- Belföld
- oktatás
- belügyminisztérium
- oktatási hivatal
- statisztika
- pedagógus
- pályakezdő
- nyugdíjas
- foglalkoztatás
Reagált a Belügyminisztérium a pályakezdő pedagógusok létszámára: a növekedés látványos és megkérdőjelezhetetlen
További Belföld cikkek
- Ugyanazt követeli Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc, de milyen megfontolásból?
- Karsai Dániel testvére leülne beszélgetni Orbán Viktorral
- Rusvai Miklós: Már Magyarországon is jelen van a Kínában terjedésnek indult vírus
- Új elnöke, három új tagja és új főtitkára lesz hamarosan az Alkotmánybíróságnak
- Helyszínelő rendőrt gázoltak el Zalában, métereket repült
Korábban a Népszava alapján megírtuk, hogy a pedagóguspálya inkább a nyugdíjas tanárok számára vált vonzóbbá, a pályakezdők körében viszont nagy a fluktuáció, sok gyakornok az első minősítési vizsga előtt elhagyja munkahelyét.
Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára megbízásából a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya cikkünk megjelenése után reagált, és az alábbiakat közölte.
Leírták, hogy a pályakezdő gyakornokok létszámával kapcsolatban az Oktatási Hivatal az alábbi választ küldte a Népszava érdeklődésére: „A 2022/2023-as tanévben (2022. szeptember 1. és 2023. augusztus 31. között) 1884 fő, a 2023/2024-es tanévben (2023. szeptember 1. és 2024. augusztus 31. között) pedig 3557 fő gyakornok kezdte meg munkáját köznevelési intézményben.”
Ehhez azt a megjegyzést fűzték, hogy szerintük a növekedés „látványos, megkérdőjelezhetetlen”, és hogy „a pedagóguspálya igenis vonzza a fiatalokat, a gyakornokok száma csaknem megduplázódott”.
Az Oktatási Hivatal sajtóválasza szerint továbbá „a 2024/2025-ös tanévről ezekkel összehasonlítható adattal még nem rendelkezünk, hiszen a tanév még folyamatban van, de az első hónap során (2024. szeptember 1. és október 1. között) további 2083 fővel nőtt a köznevelési intézményben foglalkoztatott pályakezdő pedagógusok száma”.
A Minisztérium szerint a Népszava saját számítása, hogy azoknak a fiataloknak a száma, akik 2024 szeptemberében kezdtek dolgozni köznevelési intézményekben, 148 fővel kevesebb, mint 2023 azonos időszakában, és kiemelték, hogy „az Oktatási Hivatal ilyen adatot nem közölt”.
De még ha igaz is lenne, ez csak annyit jelent, hogy 2024-ben sikerült már a nyáron felvenni a gyakornokok többségét, 148 fővel kevesebben kezdték a munkát a tanévkezdést követő napokban, szeptember folyamán, semmiképpen sem azt, hogy a pálya vonzereje csökkent volna
– emelték ki.
A Belügyminisztérium közölte továbbá, hogy szerintük a 2024. évben „tömegesen jelentkeztek a fiatalok a pedagógusképzési szakokra, ez lett az ország második legnépszerűbb képzési területe”. Megjegyezték, hogy
a három felvételi eljárásban összesen 15 181 főt vettek fel az egyetemek és főiskolák.
A nyugdíj mellett dolgozó pedagógusok számának növekedésével kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a jövőben is számítanak a tapasztalt kollégák munkájára. Mint kiemelik, a továbbfoglalkoztatás nem kötelező, „ez az ő döntésük, melyet a munkáltató mérlegel, és csak abban az esetben támogat, ha a minőségi munkavégzés elvárható. Összesen 6623 főről beszélünk, ez a köznevelésben foglalkoztatott 143 000 pedagógus 4,6 százaléka, nem több. Ezt is érdemes az 5640 pályakezdőhöz viszonyítani”.