Pert nyert az Index a Pikó András érdekeiért küzdő Józsefvárosi Önkormányzattal szemben
További Belföld cikkek
-
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban
- Orbán Viktor: Háromszoros erővel fogunk fellépni a kábítószer ellen
- Szijjártó Péter: A kereszténység rendkívül stabil alapot ad a magyar-libanoni együttműködésnek
- Így változik a forgalmi rend a fővárosban az izraeli miniszterelnök látogatása alatt
- Az egész képviselő-testület lemondana a polgármester viselkedése miatt
Az Index ellen a tavaly június 18-i, Választási csalás: szavazatvásárlással trükközhettek című cikkünk miatt nyújtott be helyreigazítási kérelmet a VIII. kerületi önkormányzat az elsőfokon eljáró Fővárosi Törvényszékhez. Az önkormányzat keresete annak közlésére akarta kényszeríteni lapunkat, hogy valótlanul híreszteltük, hogy Józsefváros egyik szavazókörében láncszavazás történt, ami mögött Pikó Andrásék állhatnak, valamint hogy a Pikó András-féle kerületvezetés 5000 forintot adott hajléktalanoknak cserébe azért, hogy megnyerjék a szavazatukat.
Választási csalás: szavazatvásárlással trükközhettek
Ötezer forintot fizethettek a szavazatokért.
Szerkesztőségünk álláspontja szerint azonban Pikó András nevében a felperes nem kérhetett helyreigazítást, a közlés tekintetében kereshetőségi joga nincs, ráadásul írásunkat más politikusok megjelent állításaira alapoztuk, közvetítve azokat az olvasóknak, segítve ezáltal a tájékozódásukat, ami a sajtónak kiemelt feladata.
A Fővárosi Törvényszék ítéletével az önkormányzat Indexszel szembeni keresetét elutasította, valamint hangsúlyozta, hogy
Pikó András nem egyenlő az önkormányzattal, ahogyan a kerület vezetése és az önkormányzat közé sem tehető egyenlőségjel.
Az elsőfokon eljáró bíróság kifejtette azt is, hogy szerkesztőségünk részéről akkor valósult volna meg a valótlan tényállítás, ha a közölteknek semmilyen ténybeli alapja nem lenne. Ebben az esetben azonban maguk a témában megszólaló politikusok, Kocsis Máté és Szilágyi Demeter adták a ténybeli alapot ahhoz, amit az írás a tárgyává tett. Az ítélettel szemben az önkormányzat fellebbezést terjesztett elő.
Másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla egyetértett azzal, hogy az önkormányzat a perbeli sajtóhelyreigazítás iránti igény érvényesítésére nem rendelkezett kereshetőségi joggal, valamint az érintettség sem volt megállapítható. A bíróság úgy ítélte meg, hogy perbeli legitimáció hiányában az elsőfokú bíróság indokolatlanul vizsgálta a közlések jogsértő jellegét. A fellebbezés így nem vezetett eredményre, a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét január 23-án helybenhagyta, az önkormányzatot 100 000 forint perköltség megfizetésére kötelezte. Álláspontunk szerint akkor sem állta volna meg a helyét a kereset, hogyha kereshetőségi joga lett volna az önkormányzatnak. Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
Az Indexet a perben Bodolai László képviselte.