Sólyom László, Gyurcsány Ferenc, Szili Katalin és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese, illetve 56-os szervezetek és Nagy Imre családjának tagjai koszorúztak az 1956-os emlékműnél az Ötvenhatosok terén. A teret a rendőrség kordonnal teljesen lezárta, oda csak a meghívottak és az akkreditált újságírók léphettek be.
Az ünnepséget mintegy negyven érdeklődő követte végig a Dózsa György út és a Városligeti fasor találkozásánál. Két férfi "1. Bűnbánat, 2. Jóvátétel, 3. Megbocsátás" feliratú transzparenst tartott a kezében, őket a rendőrök igazoltatták. (MTI)
Az 1956-os áldozatok csontjaira épült rendszerváltás megnyitotta az utat az internacionális globalizmus felé, amely a kommunizmus különös ötvözete - mondta Wittner Mária Csömörön a kommunizmus áldozatainak emlékművénél. A Fidesz parlamenti képviselője, 56-os szabadságharcos kifejtette: fél évszázaddal ezelőtt a júdáspénzen vett árulók szolgaian levezényelték a kegyetlen megtorlást, ma pedig dobra verik nemzetünk vagyonát, elszívják életterünket. A bíróság nem tud végére járni az "öszödi böszme magánrendőrsége" által két éve elkövetett kegyetlenségeknek; "ezt hívják böszme demokráciának" - fogalmazott. (MTI)
Az Európai Parlament fideszes képviselői - az 1956-os forradalom és szabadságharc előtt tisztelegve - ugyancsak csütörtökön, de a többi magyar EP-képviselőtől külön helyezték el virágaikat az Európa Tanács épületében lévő 1956-os zászlónál.
A fideszes képviselők közleményükben sajnálatukat fejezték ki, hogy sem az Országgyűlés, sem az Uránia mozi nem mutatta be a Wittner Mária életéről szóló, "Hóhér, vigyázz!" című filmet. A képviselők jelezték a film alkotóinak, hogy az Európai Parlament készen áll a mű bemutatására.
Gyurcsány Ferenc távozását sürgette Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere az egyetem melletti 56-os emlékműnél tartott beszédében. A fideszes politikus szerint 1956-ban is kormányellenes jelmondatokat skandáltak az emberek, s a hatalom akkor is, és 50 évvel később, 2006-ban is rendőröket küldött a tüntetők ellen. "Akkor a Kossuth téren dobtáras géppisztolyból lőttek, a Deák téren gumilövedékkel, könnygázzal. Ennyit fejlődtünk ötven év alatt", mondta.
Kósa Lajos ugyanakkor lényegi különbségnek nevezte, hogy ma demokráciában élünk, "az embereknek joguk van igazságot követelni és van bátorságuk is". Az államadósságra utalva közölte, "Magyarország minden lakója közel 3 millió forinttal tartozik". Kósa szerint Gyurcsány Ferenccel nem lehet kilábalni ebből a helyzetből, "a baj okozója nem vezetheti ki az országot a válságból". Gyurcsány Ferencnek egy dolgot kell mondania: "bocsánat", és el kell mennie - jelentette ki Kósa Lajos Debrecenben. (MTI)
Szomorú nénikből és miniszterelnöki orrplasztikát javasló fiatalokból álló maroknyi csapatot csitít a rendőrség a Parlament közelében. A fiatalok szerint az alkotmányos megoldás a tutyimutyi idősebbek sajátja, az itt már nem segít.
A konszolidált Kádár-korszak sem feledtetheti velünk "az eredet bűnét", az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni akasztásokat, a gyilkosságokat és a halottakat - mondta Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere, a Fidesz alelnöke Budapesten. A mérce nem lehet kisebb a mai közszereplőkkel szemben sem, mint amekkora volt 1956-ban - mondta a politikus az I. kerületi Mansfeld Péter-emlékműnél tartott megemlékezésen.
A beszéd után - Mansfeld Lászlóval, a forradalom legifjabb mártírjának öccsével együtt - budai fideszes polgármesterek, Pokorni Zoltán mellett, Nagy Gábor Tamás, az I. kerület, Láng Zsolt, a II. kerület, Bús Balázs, a III. kerület és Szabolcs Attila, a XXII. kerület polgármestere koszorúzták meg az emlékművet. (MTI)
Nagy Imre annak ellenére összekötheti az embereket a szabad Magyarországon, hogy baloldali politikus volt; a magyar baloldal pedig akkor jár el helyesen, ha soha nem gondolja azt, hogy Nagy Imre csak az övé, hiszen a politikus mindenkié, mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felújított Nagy Imre Emlékház átadási ünnepségén csütörtökön Budapesten.
A miniszterelnök szerint mindenki - politikai, vallási hovatartozásától függetlenül - vállalhatja a Nagy Imre-i hagyomány valamelyik részét.
A rendszerváltás pillanataiban nagyon sokan tülekedtek Nagy Imre koporsója körül, mostanában azonban mintha kevesebben lennének, van, akinek mintha még az is erőfeszítést okozna, hogy kimondja Nagy Imre nevét, vagy tovább vigye ennek az örökségnek azt a darabját, ami rá tartozik, mondta a kormányfő, hozzátéve, ez így nincs rendben.
Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája azt mondta Nagy Imre emlékházánál, hogy nagyon hosszú ideje álmodozott arról, hogy abban a házban, ahonnan nagyapja 1956. október 23-án elindult a Parlamentbe és ahol a november 4-i szovjet intervenciót megelőzően szabad emberként töltötte utolsó éjszakáját, modern, interaktív kiállítás valósuljon meg az életéről.
Két külhoni országgyűlési képviselő a következő műsorszám, akik az Európa Tanácsban azért fáradoztak, hogy a totalitáriánus diktatúrák bűntetteinek elitélő határozatot fogadjon el a testület. "Határozzuk el közösen, hogy soha nem feledjük a kommunizmus bűneit", deklarálta a svéd honatya, aki tegnap nézte meg a Terror Házát, és arra jutott, minden európai nagyvárosban hasonló múzeumnak kellene működnie.
A szónok szerint a kommunizmus ab ovo egy hiba, nemcsak a megvalósításba csúszott némi probléma, hiába próbálják egyesek a mai napig felmagasztalni ezt az eszmét. Éppen ezért, állította a skandináv honatya, szolidárisnak kell lenni kommunizmus igája alatt nyögő népekkel, legyen szó Kubáról, Vietnamról vagy épp Kínáról, hiszen ezekben az államokban most (az ünnepség ideje alatt) ezreket csuknak le, illetve kínoznak meg jogtalanul. De azért van remény, hiszen például Kínában az utóbbi időben 40 millió ember lépett ki a kommunista pártból.
Három órakor kezdődött a Dísz téren a Fidesz nagygyűlése. Elsőként öt fideszes budai polgármester lépett a színpadra. Nevükben házigazdaként Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester köszöntette az egybegyűlteket a több ezres tömeg előtt.
Jelenleg egy egy bolgár és svéd Európa tanácsi képviselő beszél.
A rendőri készültség közepes, a nagyobb hátizsákokat átvizsgálják.
Jánosi Katalin a külügyminiszternek mondott köszönetet, mert hazaérkezhettek Szerbiából Nagy Imrének az 1956 novemberében a jugoszláv nagykövetségen hagyott személyes írásai. Göncz Kinga külügyminiszter az avatóünnepségen arról beszélt, hogy Szerbia részéről ez egy gesztus volt, jelezve, hogy Koszovó független államként való elismerése ellenére jó a magyar-szerb viszony. A hetvenkilónyi iratanyag nagyon jó állapotban van.
A dokumentumokat Nagy Imre unokája és a külügyminiszter jelképesen átadta a Magyar Országos Levéltár főigazgatójának, Gecsényi Lajosnak, aki azt mondta, mindent megtesznek azért, hogy az anyag mielőbb kutatható legyen. Az avatóünnepségen részt vettek a Nagy Imre Érdemrend kitüntetettjei is. (MTI)
Újabb öt embert állítottak elő a rendőrök a fővárosban csütörtökön, így már kilencre nőtt a nap folyamán előállítottak száma, további három ember ellen tettek szabálysértési feljelentést.
Egy embert az Oktogonról azért állítottak elő, mert csalás miatt körözték, egyet pedig a Deák térről állítottak elő, őt garázdaság miatt körözték. További két embert a Váci útról állítottak elő, mert ruházatuk átvizsgálásakor kábítószergyanús anyagot találtak náluk. Az ötödik emberrel szemben az Árpád hídi buszpályaudvarnál intézkedtek, mert tiltott önkényuralmi jelkép, egy SS-jelvény volt nála.
A délelőtt a fővárosban egy embert lőszerrel való visszaélés bűntette miatt vontak eljárás alá, mert a rákoskeresztúri Új köztemetőben engedéllyel tartott gázriasztó fegyvert, illetve lőszert találtak nála, továbbá másik hármat pedig azért állítottak elő, mert közbiztonságra veszélyes eszköz - gázspray, kés, tőr - volt náluk.
A kilenc előállítotton túl három emberrel szemben szabálysértési feljelentést tettek a rendőrök gyülekezési joggal visszaélés miatt, mert - ahogy honlapjukon olvasható - "transzparensekkel demonstrációs jelleggel gyülekeztek". (MTI)
A Fidesz nagygyűlésén Kiki (Patkó Béla), az egykori Első Emelet frontembere énekel.
Vár: Az előzenekarok után Orbán Viktoré lett a közönség, aki tisztelettel köszöntött mindenkit, aki fejet hajt '56 előtt. A Fidesz elnöke szerint az a baj, hogy a diktatúrákból az ember hiányzik, akin a nemzetközi szocialista hatalom is átnézett, vagonba terelte, javaiból kiforgatta, ha neki úgy tetszett. '56 története sem érthető meg az ember nélkül, például az asszonyok nélkül, akik ételt osztottak a barikádokon, majd fegyvert fogtak, és a halálba mentek. mert, figyelmeztetett Orbán Viktor, emberek csak eszmék mellett állnak, és az emberek, illetve a lelkek ereje törte át a kommunizmus vasbetonfalát. És kiderült, hogy nem létezik kommunista embertípus, a gyökereit elmetsző homo szovjetikusz.
Hősök tere: A rendszer megbukott - ezzel vont párhuzamot az 52 évvel ezelőtti és a mostani események között másfél-kétezres hallgatósága előtt Csurka István elnök a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) október 23-ai megemlékezésén.
Az 1956-os forradalom "a szovjet rendszer haldoklásának kezdte volt", míg a mostani, "pénzügyi válságnak mondott bankcsőd sorozattal" szerinte "a piszkos, liberális, neoliberális, minden-nemzet-ellenes, keresztényellenes rendszer" indult meg a végromlás felé.
A politikus a hét eleji alapkamat-emelésre utalva kijelentette, a magyar állam elvesztette a hitelét, csődben van, míg a jövőről szólva azt taglalta, hogy az új szisztéma, "amit most akarnak ránk borítani", a válságvilág lesz, amelyben a jelenleg hatalmon lévőknek - pozíciójuk megtartása érdekében - nem lesz érdekük a helyzet megoldása.
"Ne álljatok szóba senkivel, aki nem a harcra szólít fel benneteket" - bíztatta hallgatóságát az olcsó, a magyarság ellenségeivel való megbékélést, összefogást hirdetők elutasítására buzdítva.
A nemzetiszínű, árpádsávos és MIÉP-zászlókkal emlékező tömegben látható egyetlen különlegesség egy körülbelül két és félméteres, pengéjénél fogva a magasba emelt, látszólag fából készült "véres kard" volt. (MTI)