Megint eldugták a civileket
További Belföld cikkek
- Románia csatlakozott a schengeni övezethez, de a MÁV vonatai továbbbra is kivárják a határellenőrzés idejét
- Mráz Ágoston Sámuel elárulta, mi állhat a Rogán Antal elleni szankció mögött
- „Rogánnak mennie kell!” – Vona Gábor pártja a miniszter lemondását követeli
- Karácsony Gergely: David Pressman barátja és hódolója Magyarországnak
- Máthé Zsuzsa: Még nem tudjuk, milyen hatással van a gyerek mentális egészségére, ha két édesapja vagy édesanyja van
Nyolc civil szervezet demonstrálni szeretett volna pénteken délelőtt Lech Kaczynski budapesti látogatása alkalmából. A lengyel államfőnek a program szerint 10 óra körül kellett a Sándor Palotába érkeznie. A rendőrség a civileket nem engedte a köztársasági elnök hivatala előtti Szent György térre annak ellenére, hogy a rendezvényt jogszerűen előre bejelentették.
A demonstrációval az a civilek célja, hogy felhívják a figyelmet a lengyel hatóságok jogsértéseire, a gyülekezési szabadság korlátozására és a szexuális kisebbségek elleni diszkriminatív megnyilvánulásokra. Kaczynski betiltotta például a melegek felvonulását, ami szerinte "szexuálisan obszcén" és "sértené a többség vallásos érzelmeit". "Jelenleg Lengyelország az egyetlen olyan európai uniós tagország, ahol az egyenlő jogoknak nincs biztosa" - olvasható a civilek állásfoglalásában.
Kordon a civilek előtt
A Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtöki határozatában megállapította hatáskörének hiányát. Indoklásában közölte, hogy a delegáció érkezése miatt a Szent György tér biztonsági zónának minősül, elveszíti közterületi státuszát. A civilek ezért a gyülekezési szabadság alkotmányos alapjoga ellenére nem demonstrálhattak, a rendőrség megakadályozta, hogy a köztársasági elnöki hivatal elé vonuljanak.
"Mivel tiltó határozatot a rendőrség nem hozott, a demonstrációt megtartjuk" - áll az Amnesty International Magyarország (AIM) csütörtökön közzétett nyilatkozatában. A tüntetők fél tízkor kezdtek gyülekezni a Dísz téren. A rendőrség helyszínen tartózkodó parancsnoka megkérte őket, hogy távozzanak, a civilek azonban nem tartották jogsértőnek jelenlétüket.
Tíz órakor, még Lech Kaczynski érkezése előtt megpróbáltak a Szent György térre vonulni, a rendőrség azonban kordonokkal elzárta útjukat. Az intézkedő rendőrparancsnok a helyszínen engedélyt adott arra, hogy a Dísz téren demonstráljanak, a civilek azonban elrakták transzparenseiket és elvonultak.
Incidens nélkül
"A jog szerint a Dísz téren nem demonstrálhatunk, hiszen előre nem jelentettük be, hogy itt szeretnénk tüntetni. Jogkövető állampolgárként jogsértést nem akarunk elkövetni, ezért elvonulunk" - mondta el az AIM képviseletében Nagy Navarró Balázs.
A nyolc civil szervezet csütörtökön nyílt levélben fordult Sólyom László köztársasági elnökhöz, melyben arra kérték, hogy péntek délelőtti találkozóján lengyel kollégájának tegye szóvá a jogsértéseket és a diszkriminációt, valamint emlékeztesse Kaczynskit személyes felelősségére.
A demonstrációt szervező Amnesty International Magyarországhoz, a Habeas Corpus Munkacsoporthoz, a Háttér Társaság a Melegekért szervezethez, a Humanista Mozgalomhoz, az Igazság és Esélyegyenlőség a Nemek Között Egyesülethez, a Labrisz Leszbikus Egyesülethez, Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen szervezethez és a Zöld Fiatalokhoz pénteken az SZDSZ Új Generáció is csatlakozott.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) tiltakozási nyilatkozatot adott ki péntek délután. Álláspontjuk szerint a civilek demonstrációját a rendőrség tiltó határozat és törvényes alap nélkül akadályozta meg.
"Felhívjuk a BRFK figyelmét, hogy az általuk hivatkozott "biztonsági műveleti terület" kategória nem létezik, továbbá hogy semmilyen lezárás nem változtat egy terület közterület minőségén. A rendőrség "biztonsági műveleti terület"-re hivatkozó jogértelmezése minden jogszabályi alapot nélkülöz, ilyen jogintézmény a magyar jogban nem létezik" - áll a TASZ nyilatkozatában.
A szervezet sajnálatát fejezte ki, hogy a Belügyminisztérium felügyelete alá tartozó rendőrség nem szavatolja az alapvető politikai szabadságjogokat, és vélt vagy valós kül- és belpolitikai megfontolásokból tüntetéseket tilt be.