További Belföld cikkek
- Késelésbe torkollott a szilveszteri buli, letartóztattak egy salgótarjáni férfit
- Kiderült, milyen teljesítményt produkált Magyarország egyik kulcságazata
- Újra a közmédia műsorában volt látható Bese Gergő
- Újabb fotó került elő az Indiában vakációzó Orbán Viktorról
- Pancserpuccskísérletnek nevezte az Alapjogokért Központ vezetője Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatát
Csorbult a hírnév
Az 1961-ben alapított emberjogi szervezet öt földrész 160 országában van jelen. A nemzetközi titkárság Londonban működik, ahol minden befutott információt megpróbálnak leellenőrizni. A jelentésük ugyan szólt olyan esetről, hogy Magyarországon rendőrök romákat bántalmaztak, a reklámban azonban nem erről az esetről számoltak be.
Anne Burley Amnesty International nemzetközi titkárságának európai igazgatója |
Az Index azon kérdésére, hogy melyik országot keverték össze Magyarországgal, nem válaszoltak, de Szekeres-Varsa Vera, az AI Magyarország elnöke elmondta, hogy számos országban kínoztak meg rendőrök kisgyermekeket. Példaként említett egy bangladesi esetet, ahol egy kilencéves fiút két napig ütöttek-vertek, mert azt hitték, hogy ellopott egy mobiltelefont. Később az is bebizonyosodott, hogy alaptalanok a vádak.
A szervezet folytatja a kínzásellenes kampányát, de a jövőben sokkal jobban figyelnek a megjelentetett hirdetések hitelességére. Egyetlen országot sem minősítenek, csak egyes esetekről beszélnek.
Fogkiverés nincs, de gondok vannak Magyarországon
Ivan Fiser Amnesty International Nemzetközi Titkárság régióért felelős kutatója |
Az legsúlyosabb eset az volt, amikor 1999 szeptemberében hat roma fiatalt bántalmaztak egy Róbert Károly körúti lakásban - ismertette Ivan Fiser, az AI Nemzetközi Titkárság régióért felelős kutatója. Egy telefonbejelentés alapján azzal vádolták őket alaptalanul, hogy megvertek egy terhes anyát, aki ezért elvetélt.
Az emberjogi szervezet ezért levélben fordult a magyar belügyminiszterhez, de egy ellentmondásokkal teli választ kaptak 2000 márciusában. Egy vizsgálatra hivatkozva azt állították, hogy a rendőrség szabályosan járt el. Ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy az ügyészség vizsgálatot indított öt tiszt ellen. Az Amnesty újabb levelére Pintér Sándor belügyminiszter csak annyit válaszolt, hogy nem felelős azért a rendőri vizsgálatért, melyben nem vonták felelősségre a tiszteket. Ivan Fiser véleménye szerint a belügyminiszterek ezen hozzáállása kormánytól függetlenül minden országban előfordul.
A főkapitány nem általánosít
Ha van egy durva rendőr, attól még nem az egész rendőrség durva - reagált Orbán Péter, országos rendőrfőkapitány. Lehet, hogy egyes rendőri intézkedéseknél felfűtöttebb a hangulat - fogalmazott a főkapitány, de ezekre az esetekre rövid úton fény derül. Állítás szerint a rendőrség olyan nyilvántartást sem készít, melyben az egyes etnikai népcsoportok arányát mutatnák ki a bűnözési statisztikákban.