Ad-e vécépapírt a több-biztosítós szupermodell?
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!További Belföld cikkek
- Rárúgta a havazás az ajtót a fővárosra, de az ország más részein is kifehéredett a táj
- Ezzel a javaslattal Polt Péter után akár egy politikusból is legfőbb ügyész lehetne
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
Kapcsolódók (5)
Az MDF szerint Kóka nem Superman
Bizonyos feladatokat csak miniszter csinálhat, Molnár utódjának kiválasztásáig ezeket Kóka végzi majd.
Mit művelt Molnár Lajos?
Összebalhézott mindenkivel. Úgy akart reformot csinálni, hogy csak az SZDSZ és a kormányfő támogatta - egy ideig. Betegpárti volt, de a betegek átkozták. Néhány hónap alatt akarta ledolgozni 17 év mulasztásait. Mi marad abból, amit csinált, és mi lesz az eredmény?
Molnár: A betegségemről szóló találgatások alaptalanok
Az egészségügyi miniszter azzal indokolta lemondását, hogy nem tudta elfogadni az egészségbiztosítási reform halogatását.
Gál J.: Molnár nem a miniszterelnöki szóváltás miatt mondott le
A kormányszóvivő szerint a reform nem az, amit egy miniszter, vagy egy képviselő az íróasztal fölött kitalál, a reform az, amihez van 194 szavazat a parlamentben.
Az SZDSZ-nek még nincs új egészségügyi minisztere
Kóka János kizárta, hogy a minisztérium vezetését átadnák a szocialistáknak és leszögezte: ragaszkodnak a több-biztosítós modellhez.
Hogy ne nézz teljesen hülyén, ha egy társaságban hozzá kellene szólnod. Hogy valaki fel merje tenni helyetted a legegyszerűbb kérdéseket. Hogy tudd, mi a téma. Ez itt a politikafóbok kiskátéja, az Index Szájbarágó.
Kínoz egy kérdés. Fogalmam sincs, hogy az egyészségügyben az egy vagy a több-biztosítós modell lenne jó.
Ezzel nem vagy egyedül. Elégedett vagy a mostani egy biztosítóval?
Nem is tudok róla, hogy van.
Miért, nem fizetsz tb-járulékot?
De. Gondolom, mindig rendesen levonják a fizetésemből.
Tudod mennyit fizetsz?
Fogalmam sincs.
Az emberek többségének fogalma sincs arról, hogy egészségbiztosítást fizet.
Nem is volt semmi különösebb bajom. Egyáltalán minek fizetem a biztosítást?
A biztosítás egy kockázathoz kötött előtakarékosság. Ha összetörik az autód, a biztosító kifizeti a javítás egy részét az autószerelőnek. Ha beteg leszel, a biztosító fizeti a gyógyításod, hogy ne kelljen egy összegben nagyon sokat fizetned. Az orvostudomány fejlődésével az orvosi műszerek, eljárások, gyógyszerek, egyre drágábbak. Egy gyógyszer, egy műtét vagy egy ct-vizsgálat több százezer forintodba is kerülhetne, ha nem lenne biztosításod. Az egészségbiztosítás szolidáris alapú, azaz a te járulékodból egy darabig másokat gyógyítanak.
Ez igazságtalan.
Nem. Ha később beteg leszel, lehet, hogy a kezelésed olyan sokba kerül, amit még az általad addig befizetett biztosítás sem fedezne. Ezért kötelező a biztosítás. És amikor kórházban voltál, elégedett voltál a színvonallal?
Ne viccelj. Egy lerobbant és zsúfolt folyosón üldögéltem, órákat vártam. A vécében hipószag volt, de nem volt papír, és kezet mosni sem tudtam. Aztán kezelésbe vett egy türelmetlen orvos és egy nyúzott ápolónő, de a végén rendesen megcsinálták, amit kell. Kerülöm a kórházakat.
Kifogtad. Ma azért már vannak szebb és jobb kórházak is. Szóval most egy biztosító van, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A befizetett járulékokból ez fizeti a gyógyításod árát. Ha jobban megnézzük, az OEP-ból csak egy van, de nem igazi biztosító.
Miért ne lenne igazi biztosító, amikor a nevében is benne van?
Ha az lenne, te tudnál róla, és ő is tudna rólad. Mostanra legalább egymillió ember nem fizet biztosítást, de azt OEP sem tudja megmondani, hogy ki. Az OEP most inkább csak egy állami pénzosztó szerv. Szerinted van olyan, hogy a lakásod után nem fizetsz biztosítást, de ha leég, a biztosító akkor is fizet?
Jó, de a lakás más, mint az egészség.
Ebben igazad van. Az alkotmány szerint Magyarországon mindenkinek joga van a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez, s ezt a jogot az egészségügyi intézmények és az orvosi ellátás megszervezésével valósítja meg az állam.
Hú, ez szépen hangzik. Ha az egy biztosító nem jó, mivel lenne jobb a több?
A kérdést nem így tenném fel. Aközött kell választani, hogy az OEP-ből igazi biztosítót csináljunk, vagy tegyük lehetővé, hogy magánbiztosítók is beszálljanak az egészségügybe, a befizetett tb-járulékainkat ők kezeljék, s ebből ők szervezzék meg az orvosi ellátásunkat.
Ha az utóbbit választom, attól mi lenne jobb?
Akik a magánbiztosítók mellett érvelnek, azt mondják: azok sokkal jobban gazdálkodnának a járulékainkkal, irányítanák és nyomon követnék a gyógyulásunkat, nem engednék pazarolni a kórházakat, ösztönöznék az orvosokat és tennének vécépapírt a vécébe.
Komolyan? Nem hinném, hogy ezt a két szép szemünkért tennék, elvégre ők a profitért dolgoznak.
A profitérdekeltségnek van előnye és hátránya. Egyrészt szigorú gazdálkodásra sarkall és a kórházak fejlesztésére, hiszen csak így lehet biztosítást fizető ügyfeleket szerezni. Ha ugyanis verseny van, a beteg mondhatja azt, elégedetlen vagyok, másik biztosítóhoz megyek. Másrészt viszont – és ezt mondják a rendszer ellenzői – előfordulhat, hogy spórolnának az ellátásunkon. Csak az egészséges, fiatal, nem dohányzó betegekkel kötnének szerződést, úgy ugyanis jobban megéri a gyógyítás: csak szedik be a járulékot, de keveset kell költeni a gyógyításra.
Az én egészségemmel ne üzleteljen senki.
Ez is személet kérdése. Ha elégedett vagy, szép kórházban kerülsz, meggyógyulsz, akkor érdekel, hogy ezen a biztosítónak is van haszna?
Akkor most azt akarod mondani, ugye, hogy a több-biztosítós rendszer maga a kánaán.
Nem. Vannak bőven hátrányai. A több-biztosítós rendszer például több adminisztrációval jár, ennek költségeit pedig valakinek, például neked kell megfizetned. Az Egyesült Államokban például az adminisztráció miatt jóval többe kerül a gyógyítás, ugyanezt az eredményt az EU néhány országa jóval olcsóbban kihozza. Van még egy nagy érv a több biztosító ellen: semmi sem bizonyítja, hogy a több-biztosítós rendszerben a betegek egészségesebbek lennének,mint az egybiztosítósban.
És ha igazi, de csak egy biztosító lenne?
Az valószínűleg kevesebb adminisztrációval járna, jobban tudná szervezni országosan az ellátást, és talán egységesebb színvonalat teremtene. A sokat kárhoztatott OEP az elmúlt években arra például alkalmas volt, hogy a kórházi kiadásokat féken tartsa. Ez a költségvetésnek jó volt, a kórházaknak kevésbé, a betegeknek pedig még kevésbé.
Aha, ezt már ismerem, egységes, ámde rossz színvonal a kórházakban.
Nem feltétlenül lenne így. Az viszont igaz, hogy ha nincs verseny, nem igazán ösztönzi semmi a biztosítót arra, hogy jobb szolgáltatást nyújtson.
Miért erőlteti az SZDSZ annyira a több-biztosítós rendszert?
Ők állítólag hisznek abban, hogy a biztosítók versenye mozdíthatja el az egészségügyet a holtpontról.
No meg, gondolom, jó üzlet lesz ez valakiknek.
Ha onnan nézzük, hogy folyamatosan, hosszú távon jön pénz a járulékokból, s így egy nagy biztosító akár százmilliárdos tétel fölött rendelkezik, amit jól kezel, lehet üzlet. Egy egészségbiztosító elindítása viszont komoly befektetést igényel, ki kell építeni a hálózatot, amit működtetni is kell. Muszáj a kórházakra is költeni, mert ha nem, elvándorolnak az ügyfelek. A biztosítók azt mondják, nem feltétlenül olyan jó biznisz ez, legfeljebb hosszú távon.
Ha nem olyan jó üzlet, miért vágna bele bárki? Az SZDSZ meg azt mondja, kilép a koalícióból, ha nem lesz több biztosító.
Kóka János körmönfontabban fogalmazott: azt mondta, az SZDSZ koalícióban maradásának feltétele a több-biztosítós modell. A szocialisták óvatosabbak, azt mondják, gondoljuk át, mi is lenne jobb, szólnak érvek mindkét modell mellett és ellen.
És ha nem tudnak megegyezni, borul a koalíció?
Szerintem meg tudnak egyezni. Vannak köztes megoldások is. Lehet, hogy megmarad a modernizált OEP és emellett lehet majd választani más biztosítót is. Az is lehet, hogy az alapellátás állami kézben marad, és a kiegészítő biztosításban teszik majd lehetővé a magánbiztosítók működését. Ilyenek már most is vannak.
Olvassa el ugyanezt másképp az Index egy korábbi cikkében>>>
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!