További Belföld cikkek
- Több településen is veszélyessé vált a levegő minősége
- Szeptembertől katonák oktatják a vezetést a szolnoki középiskolásoknak
- A rendőrök elől menekülve ugrott ki az M0-son az autójából egy férfi
- A Fidesz–KDNP helyi frakciója is megszólalt a csepeli óvodabezárások miatt
- Jelentős változások a fővárosi parkolásban: jön a teljes digitalizáció, emelkednek a díjak
Követendő finn példa
Minderről annak kapcsán beszélt, hogy finn miniszterkollégájával, Johannes Koskinennel az antidiszkrimináció jogi szabályozásáról, az európai elfogatóparancs-rendszerről és a skandináv ország börtönpolitikájáról cseréltek eszmét.
Bárándy - különösen az utóbbi témakörre utalva - a finn példát követendőnek nevezte. Mint fogalmazott, ott már több éve megvalósult mindaz, amit hazánkban egyelőre csak terveznek. Az elképzelések között említette például a nyitott és félig nyitott rendszerű börtönöket.
A miniszter szerint ez nem azt jelenti, hogy a súlyos bűnök elkövetői könnyített módon tölthetik le szabadságvesztésüket, hanem a hosszabb büntetések végén használják majd ezt a technikát "átvezetésként" a kinti életbe.
Emellett az első alkalommal, kis súlyú bűncselekményt elkövetők élhetnek még ezzel a lehetőséggel. A magántőkéből épülő intézmények szükségességét szerinte az is indokolja, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek ne csak "embermegőrzők legyenek". A miniszter megjegyezte: Finnországban a százezer lakosra jutó elítéltek száma fele a magyarországinak.
A működtetés állami kézben marad
A miniszter egyébként tavaly nyáron levélben válaszolt dr. Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes képviselő a témával kapcsolatos kérdéseire.
"El lehet gondolkodni azon, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek bizonyos objektumait magántőke bevonásával lehetne felépíteni.
A miniszter kiemelte, hogy "a jelenlegi 160-170 százalékos börtön túltelítettséget minden eszközzel és lehetőség szerint nagyon gyorsan fel kell számolni".
Hozzátette, hogy "amennyire alternatíva lehet a magántőke részvétele a börtönök építési beruházásaiban, annyira elképzelhetetlen a börtönök működtetésének magánkézbe adása". Bárándy Péter szerint a börtönök üzemeltetését és felügyeletét közvetlenül az államnak, a büntetés-végrehajtási szervezetnek kell ellátnia, mivel a büntetések és intézkedések végrehajtásáért, valamint a fogvatartottak jogainak és kötelezettségeinek érvényesüléséért az állam a felelős.