További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Nem hivatalosan vannak információk a jegyzőkönyvekről
A bizottság öt perces ülésének végén Demeter Ervin, Szíjjártó Péter és Répássy Róbert fideszes valamint Font Sándor MDF-es képviselő a sajtóval együtt ismét átvonult a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz, ahol az ellenzéki képviselők kísérletet tettek Kulcsár Attila 595 lehallgatott telefonbeszélgetését rögzítő jegyzőkönyvek megtekintésére.
Tóth Károly a lehallgatási jegyzőkönyvekről az ülés után azt mondta: azokat magától Demeter Ervintől kellene elkérni. Szerinte ugyanis Demeternek megvannak az iratok, mivel a parlamentben idézett belőlük. A bizottság hivatalosan nem kapta meg a dokumentumokat, jelentette ki Tóth. Demeter viszont azt mondta, hogy neki két héttel ezelőtt megnézhetett néhány lehallgatási jegyzőkönyvet, innen voltak információi azok tartalmáról. Demeter levélben arról tájékoztatta a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetőjét, hogy nekik, mint a vizsgálóbizottság tagjainak, joguk van megismerni a dokumentumok tartalmát.
Joguk van megismerni, de mégsem láthatják az iratokat
A politikus felvetette a főigazgató büntetőjogi felelősségét is arra az esetre, ha megtagadnák az iratok megismertetését. Ennek ellenére a hivatal ismét megtagadta az ellenzékiektől az iratok megtekintését. A hivatal Tóth András államtitkárra hivatkozott, aki megtiltotta az iratok átadását, amíg az Országgyűlés elnöke nem foglal állást a kérdésben. Demeterék kérelemmel fordulnak a hivatalhoz, amelyre a törvény szerint nyolc napon belül kell válaszolnia a főigazgatónak. "A választól függően bírósági úton is érvényesíthetjük jogainkat" - jelentette ki a bizottság ellenzéki elnöke.
Lamperth: sértené a nyomozati munkát, ha nyilvánosságra kerülnének
Az úgynevezett brókerügyben keletkezett lehallgatási jegyzőkönyveknek a nyomozás befejezése előtti nyilvánosságra hozatala jelentősen sértené a folyamatban lévő nyomozati munka érdekeit. Ezt az állásfoglalását Lamperth Mónika belügyminiszter szerdán küldte meg a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkárnak, közölte az MTI-vel a szolgálatok illetékese. A belügyminiszter az Salgó László orságos rendőrfőkapitánnyal is egyeztetett a kérdésben. Tóth András korábban közölte, a fideszes bizottsági tagok kéréséről írásbeli állásfoglalást kért Pol Péter főügyésztől és a belügyminisztertől is.
Mivel a Parlament a hét elején nem szavazta meg a bizottság működésének meghosszabbítását, a testület így már csak április 20-ig tevékenykedhet. Répássy Róbert az Indexnek elmondta, a jövő hétig elkészítik a bizottság munkáját lezáró jelentés-tervezetet. Megítélése szerint a bizottság nem tudta a K&H-ügy politikai szálait feltérképezni.