- Belföld
- Budapest
- bodnár zoltán
- magyar liberális párt
- önkormányzati választás 2014
- főpolgármester-jelölt interjú
Az isten szerelmére, populistával van tele a város
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Minden kispárt jelöltjétől megkérdezem az interjú elején, visszalép vagy eltökélt?
Eltökélt vagyok abban, hogy végigviszem a választást. Semmilyen módon nincs napirenden, hogy visszalépjek bárki javára.
Magyar György főpolgármester-jelölt a napokban azt mondta, hogy egyeztetni kellene a nem fideszes és nem jobbikos jelölteknek, hogy sorakozzanak fel egyikük mögött. Önt megkereste?
Nem.
Nem lát esélyt az összefogásra?
Nem tartom valószínűnek. Legalábbis a többi párt eddigi nyilatkozataiból nem ez következik.
Azért hoztam fel Magyar Györgyöt, mert ő mondta, azért ragaszkodnak a kis pártok a saját jelölthöz, mert létérdekük. Ha nincs saját jelölt, a párt elsüllyed. Mennyire érzi igaznak ezt a liberális pártra?
Az elsüllyedt formula nem precíz megfogalmazás.
Akkor eltűnik.
Nem érzem igaznak. De abban sok igazság van, hogy 2018 előtt ez az utolsó alkalom, hogy bármelyik politikai erő megméresse magát. Benne van a főpolgármester-jelöltségben is a Magyar Liberális Pártnak az a szándéka, hogy egy önálló és karakteres liberális alternatívát mutasson. 2010 előtt volt egy liberális párt, az SZDSZ, de számomra már akkor megszűnt, amikor Kóka János miniszter lett. 2010 után a liberális érzelmű emberek beálltak az LMP és DK vagy Bajnai Gordon mögé, őket célozzuk meg most.
Mekkora esélyt lát arra, hogy a liberális párt visszaszipkázza őket?
Arra esélyt látok, hogy sokat közülük vissza lehet szerezni. Vannak korlátok persze. Ez egy új párt, egy éves...
Mekkora a párt taglétszáma Budapesten?
Azt nem tudom megmondani.
De mégis, száz alatt, mondjuk?
Hogy lenne száz alatt? Önmagában indítottunk 174 kerületi képviselőjelöltet, és nem minden párttag indult jelöltként. Sokan beszélnek arról, hogy ez egy pici párt, de nem pici, semmivel sem kisebb, mint a többiek, ami a taglétszámát illeti.
De nem lehet tudni mennyi?
Én nem tudom, akinek a dolga, az tudja.
Én azért kíváncsi lennék, ha egy párt főpolgármester-jelöltként indítana, hogy mekkora bázis áll mögöttem. Ön nem?
De nem a párttagságon múlik a háttérbázis, nem a párttagok, hanem a szavazók szavaznak. A tagság mérete nem mutat semmit a párt támogatottságából vagy erejéből. De hogy visszatérjünk a kérdéshez, ez egy új párt, építkezési szakaszban és az én személyes ismertségem is korlátozott. Ez egy hátrány. De ezen a kampányban változtatni lehet, és ezzel a párt ismertsége is növekszik.
Mekkora esélyt lát a győzelemre?
Nem hiszem, hogy nekem dolgom lenne az, hogy százalékokat becsüljek meg. Nekem az a dolgom, hogy ezt a kampányt végigcsináljam a legjobb tudásom szerint.
Személy szerint miért tartja magát a legalkalmasabb jelöltnek?
Azért, mert rendelkezem azokkal az attribútumokkal és tapasztalatokkal, amik ahhoz szükségesek, hogy egy ekkora méretű organizációt az ember elirányítson.
Most vegyük, hogy itt ül önnel szemben István, a vízvezeték-szerelő. Hogy mondaná el ugyanezt neki?
Azért, mert azt gondolom, hogy tudok mindent, ami ahhoz kell, hogy ezt a várost irányítsam.
Hogy került bele a politikai körforgásba? Hogy választották ki főpolgármester-jelöltnek?
Tavaly ősz óta veszek részt a Magyar Liberális Párt munkájában, mint gazdaságpolitikai szakértő.
Már akkor sejtette esetleg, hogy egyszer főpolgármester-jelölt lesz önből?
Nem, akkor még nem volt szó erről. Nyár elején dőlt el, hogy ha indítunk főpolgármester-jelöltet, akkor az én leszek. Ez viszonylag egyszerű módon és kézenfekvően adódott.
Mármint hogy? Megszavazták?
Formálisan a választmány döntött erről.
A kampányban néhány hete Demszky Gábor volt liberális főpolgármester kiállt az újságírók elé, és elmondta, hogy egy megfelelő jelöltet ismer: Bokros Lajost. Milyen érzés volt azt hallani, hogy nem önt ajánlotta?
Semmilyen érzés nem volt. Amikor Demszky Gábor ezt megtette, ez azt követően volt, hogy Bokros Lajos bejelentette, hogy indul a választáson. Akkor még Demszky Gábor nem tudta, de nem is tudhatta, hogy a liberálisok önálló főpolgármester-jelöltet fognak indítani.
Azóta tudja? Felvették a kapcsolatot vele?
Nem, én személy szerint nem. De nem is láttam szükségét.
Ön szerint ma már önt ajánlaná?
Ezt tőle kell megkérdezni.
Mivel foglalkozott, amikor Demszky Gábor főpolgármester volt? Mondjuk az utolsó két ciklusában?
2002 és 2004 között a Nemzeti Autópálya Zrt vezérigazgatója voltam, ezt követően pedig az Eximbank vezérigazgatója.
Mennyire volt elégedett az akkori liberális városvezetéssel?
Demszky Gábor erős nyomot hagyott maga után a városban. A legfontosabb, hogy hosszú távon valóban világvárosi léptékben gondolkozott és tervezett előre. Kevés látványos dolog történt, de egy sor olyan dolgot megcsinált Budapesten, ami nincs szem előtt. Például a csepeli szennyvíztisztító, a csatorna gerincvezetékek, de ha ezek nem lennének, a város működésképtelen lenne.
Ön vállalja is, folytatja is ezt a szellemi örökséget?
Ezt a részét igen. Mi is azt mondjuk, hogy egy városvezetőnek messzebbre kell látni, mint a pillanatnyi üzemeltetés.
Miért nem gondolt Demszky alatt arra, hogy politikus legyen, miért most politizál?
Én egy szakmai utat választottam, azon mentem végig. Az elmúlt négy évben lényegesen több szabadidőm volt, mint korábban. Másfelől pedig ez egy értelmiségi attitűd, hogy van az a pillanat, amikor az ember azt gondolja, hogy karosszékpolitizálás helyett valami többet is kell tenni. Én ezt most megtehetem, és megteszem.
Most mutatta be a programját. Mi a három legfontosabb eleme? Mit tenne ki belőle a kirakatba?
Kirakatba? Az isten szerelmére, populistával tele van a város. Tarlós az, aki kirakatrendez. Mi nem. Mi tényleg komolyan vesszük magunkat. Számos olyan eleme van a programnak, ami nem váltható aprópénzre. Olyan hosszútávú fejlesztések meghatározása, és azoknak a munkáknak az elindítása, ami ahhoz kell, hogy a következő uniós költségvetési ciklusban ezekhez forrást tudjunk biztosítani.
Konkréttabban?
Ezekben van egy sor konkrét elem, például a közlekedésben. De nem lehet túl nagy meglepetést okozni, mert hiszen kézenfekvő fejlesztések. De hogy egy másik kérdéskört mondjak, a szociális ügy. Nem véletlen, hogy a kampánynyitó sajtótájékoztatót a Blaha Lujza téren tartottuk, ahol az ingyen ételt szokták osztani a szegényeknek. Már ha a város vezetése ezt megengedi.
Tehát az első számú kampányüzenet, hogy a szegények kapják meg az ingyen ételüket
Ugyan már! Ez az ön üzenete.
Ha ott tart sajtótájékoztatót, akkor leegyszerűsítve én ezt olvasom ki belőle.
Én nem leegyszerűsítve beszélek. Az, hogy ezeket a szociális kérdéseket kezelni kell és erre nagy figyelmet kell fordítani, ez egészen fontos eleme a programnak. Október közepe a választás ideje, a tél eleje. Ezzel az üggyel foglalkozni kell, hogy ne fagyjanak meg az utcán emberek.
Egy konkrét elemet kérek, hogy emeljünk ki ebből a programból.
A hajléktalangondozás. Az nem jelent megoldást, hogy a belváros néhány területéről kitiltjuk a hajléktalanokat, hogy hadd menjenek máshova. Lehet törvénymódosítást kezdeményezni, lehet a szociális munkások hálózatát bővíteni, lehet a hajléktalanszállók állapotán javítani, lehet segíteni ezeken az embereken.
Akár be is lehet fogadni őket, ahogy ezt egy XIII. kerületi társasház tette. Ön befogadna egy hajléktalant?
Ez most egy provokatív kérdésnek tekintem.
Ilyennek is kell lenni egy interjúban.
Jó.
Rendben, akkor egy kevésbé provokatív kérdés. Milyen érzés lehet legbelül önben, hogy egy olyan poszt után fut, aminek az elérésére kicsi az esélye, és ha véletlenül el is érné, elképzelhető, hogy a kormánytöbbség úgy kiüresíti, hogy nem is lesz értelme betölteni?
Ez egy igen haszontalan megközelítés.
Én csak egy érzésre vagyok kíváncsi.
Ezen az alapon hagyjuk a fenébe az egészet, és 2018-ig ne is csináljunk itt semmit. Akkor lesz választás, aztán történik valami. Ha azt gondoljuk, hogy tök fölösleges ez az egész, amit csinálunk, akkor tényleg nem érdemes csinálni.
Értem. Komolyan kell venni. Láttam is egy olyan szórólapot, amin az a szlogen van az ön feje fölé írva, hogy "a komoly ellenzéki". Ez reakció arra, hogy akkoriban rukkolt elő Falus Ferenc az elhíresült jegesvödrös kampányvideójával?
Akár hiszi, akár nem, a jeges vödörről még közel s távol szó sem volt, amikor ezek a szórólapok ezzel a szöveggel nyomdában voltak. Az élet így hozta.
Önnek is beleférne egy jegesvödör a kampányba?
Az ember csak olyan dolgot csináljon, ami személyiségével összhangban van. Senki nem tudna rákényszeríteni olyanra, ami az én személyes ízlésem ellen való.
Mi eddigi legkreatívabb döntése, amire nagyon büszke?
Magyarország a szomszéd országokhoz képest koraibb OECD-tagfelvétele egy olyan húzás eredménye, amit én találtam ki a Magyar Nemzeti Banknál 1994-ben. Ennek a módja az volt, hogy az OECD egyik szabályozó rendszeréhez Magyarország önként csatlakozott, ami magával hozta a gyorsabb felvételt. A módszer mintává vált, és utánunk a többi jelentkező országnál ugyanezt a metódust használták.
Profi állásinterjúkon szokott szerepelni a kérdés, és én is minden főpolgármester-jelöltnek felteszem, mert nagyon tetszik, hogy a jelölt milyen állathoz hasonlítaná magát. Ön milyenhez?
Ne tegye, mert erre nem fog válaszként egy állatnevet kapni.
Ezt mondaná a Világbank elnökének is, aki mondjuk éppen az utódját keresi?
Igen. Ez egy állásinterjún is ostoba kérdés.
Ön a humánpolitika szakértője is? Vagy csak megfutamodik a kérdés elől?
Nem. Határozott, világos választ adok. Az én személyiségem lényegesen bonyolultabb annál, minthogy egy ilyen állatnévvel le lehetne írni.
Akarja tudni, mit ígér a többi jelölt?
A főpolgármester-jelöltekkel eddig készült interjúinkat itt találja. A többi még készül.