További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A szerződést előzőleg a Közbeszerzési Bizottság is tárgyalta és elfogadta; mindez természetesen bármely képviselő számára hozzáférhető. A városháza jelzi, hogy a fővárosi útfelújításokkal kapcsolatos teljes pályázati dokumentáció és az ezzel kapcsolatos szerződéses rendszer hamarosan letölthető formában is elérhető lesz a Budapest.hu portálon.
A Városháza pénzéből az útfelújításokat végző cégek PR-szerződéseket kötöttek olyan kommunikációs vállalkozásokkal, amelyek politikai pártokhoz, a fővárost irányító koalícióhoz köthetőek. Erről korábban az Index is beszámolt. Atkári János főpolgármester-helyettes szerint közbeszerzéssel, vagy a beruházási engedélyokiratok, illetve a pályázati kiírás megfelelő megfogalmazásával el lehetett volna kerülni a szabálytalanságokat. Atkári hangsúlyozta, hogy egyelőre nem áll megfelelő mennyiségű adat a rendelkezésére, ezért nem kíván elhamarkodottan ítélni. A főpolgármester-helyettes éppen ezért levelet intézett a főjegyzőhöz, amelyben fővárosi képviselőként betekintést kíván nyerni a hivatalos okiratokba.
Demszkyt bírálja továbbra is
Atkári a sajtótájékoztatón megismételte korábbi kijelentéseit, amelyekkel Demszky Gábort bírálta. Szerinte mindenképpen változtatásra van szükség a főváros élén, mert a főpolgármester elvesztette az érdeklődését a város iránt. 2000-ig Atkári szerint Demszky a képességeihez mérten felnőtt az általa ellátandó feladatokhoz, de azóta már inkább gátló tényező. A főpolgármester olyan politikai szerkezetet alakított ki, illetve olyan helyzetbe került, amely nem szolgálja a város érdekét - vélekedett Atkári, akinek hatásköreit korábban éppen Demszky Gábor vonta meg.
Magát nem tartaná alkalmasnak a főpolgármesteri tisztségre Atkári, így a jövőben sem pályázna erre a posztra. "A helyzet nem érett meg annyira, hogy elviselne engem" - jegyezte meg. Ugyanakkor hozzátette az Index kérdésére azt is, hogy a MIÉP-pel nem tudna a jövőben együttműködni, de ha az SZDSZ, az MSZP vagy a Fidesz olyan főpolgármestert állítana, aki elfogadható számára, azzal együtt tudna dolgozni. Atkári hangsúlyozta, hogy koalíciós kormányzásban többé nem venne részt, és ezt már korábban megmondta Demszky Gábornak is. A főpolgármester ennek tudatában vonta meg hatásköreit - tette hozzá Atkári.
Egypárti kormányzást szeretne
Atkári csak olyan önkormányzat irányításában működne tehát közre, amelyik kizárólag egyetlen párt vezetése alatt áll. Hogy ennek van-e esélye a jövőben, erre a kérdésre Atkári úgy válaszolt, hogy 1994-ben is felvetették a Fidesznek, hogy bizottsági elnökökön alapuló struktúrára alapozva kormányozna az SZDSZ, ám a Fidesz végül elzárkózott attól, hogy egy ilyen struktúrában megszavazza az éves költségvetést. Később pedig egyre kevesebb volt erre a remény. Ugyanakkor elvben nem tartja kizártnak Atkári, hogy kialakuljon egy egypárti kormányzás, amely megteremti a feltételeket a költségvetés megszavazáshoz, ahogyan erre vidéki önkormányzatokban van példa.
Atkári példaként említette Derce Tamás újpesti polgármestert - akivel korábban számos vitája volt -, mint aki képes volt megteremteni a kormányzóképességet, annak ellenére, hogy sokáig az önkormányzat feloszlatásának veszélye is fenyegette a IV. kerületet. Dercét azért is dicsérte Atkári, mert az nem engedte beleszólni a politikát a hivatal működésébe Újpesten. Atkári szerint a fővárosban ezzel ellentétes a helyzet, ott akár évekig is koalíciós alkudozás tárgya egy-egy ügyosztályvezetői kinevezés, a bizottságok és ügyosztályok pedig túlburjánoznak a lobbizások következtében.