További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A főpolgármester szerint a jelenleginél olcsóbb, rugalmasabb kórházi struktúrára törekszenek az intézmények az integrációval. Közölte, hogy a főváros ötmilliárd forintra pályázott az egészségügyi struktúraátalakítás országosan 7,5 milliárd forintos keretéből. Ez azt jelenti, hogy Budapest az országos források kétharmadára tart igényt.
Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy Demszky Gábor lelkesen támogatta miniszteri kinevezése előtt Horváth Ágnes jelölését a tárca élére. Demszky ekkor még csak hárommilliárdot kért a fővárosnak, most viszont már ötmilliárdra pályázna Budapest.
Kétmilliárd kell csak a létszámleépítésekre
Demszky hozzátette, hogy az összevonások, a kórházbezárások miatti létszámleépítésekhez kétmilliárd forintra van szükség a fővárosban. Ezért találkozót kezdeményez a miniszterelnökkel, mivel vannak olyan kérdések az egészségügy átalakítása kapcsán, amelyek meghaladják a tárca hatáskörét. Példaként említette, hogy a Kútvölgyi úti kórházat a főváros szeretné átvenni a jobb egészségügyi szolgáltatás érdekében.
Horváth Ágnes szakminiszter szerint ahhoz, hogy az egészségügyi intézmények hatékonysága növekedjen, integrációra, a különböző jellegű fenntartók közti szoros együttműködésre van szükség. Hozzátette, hogy a szaktárca támogatja a fővárosi kórházak integrációját.
Horváth Csaba már tanulmányozta a holdingrendszert
Horváth Csaba (MSZP) egészségügyi főpolgármester-helyettes elmondta, hogy Lombardiában és Spanyolország számos tartományában működik holding rendszerű egészségügy. "Én tanulmányoztam már ezt a rendszert" - mondta, hozzátéve: vannak kész rendszerek, vannak uniós források, direktívák, modellek, amelyeknek az átvétele lehetséges, és ezt a következő hónapokban megvizsgálják.
Horváth Ágnes kérdésekre hangsúlyozta, nem módosítanak a központi régió szülészeti ágyszámain. Ezt néhány napja Horváth Csaba vetette fel. A miniszter szerint van elegendő szülészeti ágy a régióban. Arra viszont van lehetőség, hogy a meglévő keretek mellett, szükség esetén átcsoportosításokat legyenek.
20 százalékkal nőtt az egy ágyra jutó finanszírozás
A miniszter szólt arról is, hogy az új betegellátási rendszerben az egy ágyra jutó finanszírozás átlagosan, országos szinten 20 százalékkal nőtt. "Ez egy olyan meggyőző szám, amiért már önmagában érdemes volt megkezdeni ezeket az átalakításokat". Az intézmények 60 százalékának nominálisan javul a finanszírozása, 15 százalék szinten marad, 25 százaléké csökken.
A miniszter tájékoztatása szerint a fővárossal már nem a teljesítményvolumen-korlátokról, hanem arról tárgyalnak, hogyan hajtsák végre a létszámleépítéseket, hogyan hajtsák végre valóban az átalakítást, hogyan vonják be a dolgozókat a mobilitás programba.
Konstruktív együttműködést várnak
"Ugyanilyen konstruktív együttműködést várnánk az összes kórháztól, hiszen végre kell hajtani az átalakítást". Ennek fontos része, hogy az intézmények működését hozzáigazítsák az új struktúrához. A kórházakat pedig úgy kell működtetni, ahogy ez a struktúra szerint a legjobb.
Szolnoki Andrea (SZDSZ) a főváros egészségügyi bizottságának elnöke, korábbi főpolgármester-helyettes elmondta, hogy az érvényes fővárosi középtávú egészségügyi cselekvési programban nincs szó a kórházak holdingszerű összevonásáról. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, szükség van a cselekvési program módosítására.
A szakpolitikus szerint ezt "a nagyon embrionális ötletet át kell gondolni", ki kell dolgoztatni, hogy milyen haszna van, milyen szakmai, pénzügyi, gazdasági előnyökkel jár. Megjegyezte, hogy ismeretei szerint az olyan nagy városokban, mint London, Párizs, Berlin nincs ilyen egészségügyi holding. Bécsben gazdasági téren valóban szorosabb kapcsolat van a kórházak között.