Feltámadt a Fővárosi Tanács

2006.12.20. 15:54
Az ellenzék szerint antidemokratikus, gátlástalan és arcátlan módon vették napirendre és szavaztatták meg a koalíciós pártok frakcióvezetői és Demszky Gábor főpolgármester azt a javaslatot, amely a gazdasági bizottságnak eddig sosem látott hatásköröket adna. Tarlós István szerint az új főpolgármester így e testület elnöke, Somlyódy Csaba lesz. Az MDF ismét támogatta a fővárost irányító balliberális koalíciót a szavazáskor. Antal Attila személyében pedig új vezetőt választottak a BKV élére.
A Fővárosi Tanács támadt fel Tarlós István és Ughy Attila fideszes képviselők szerint, amikor a Fővárosi Közgyűlés megszavazta azt a szervezeti és működési szabályzatbeli (SZMSZ) módosítást, amely szerint a gazdasági bizottsághoz kerül a közműcégek vezetőinek kinevezése, a portfoliódöntések és más gazdasági ügyek kezelése (bizonyos értékhatár, nagyjából 1-1,6 milliárd forintos határ alatt).

Demszky: Az ellenzéket az zavarja, hogy működőképes lesz a főváros

Tarlós István antidemokratikus és gátlástalan döntésről beszélt, amelyet szerinte az az MDF is megszavazott. A Fidesz frakcióvezetője szerint az MDF immár a fővárosi koalíció rendes és nyilvános tagja lett. Tarlós és Ughy arra hivatkozott, hogy úgy vették napirendre az SZMSZ-módosítást, hogy nem hagytak időt az ellenzéknek a javaslat áttanulmányozására, és az előterjesztés egyébként is a főjegyző aláírása nélkül került a városatyák elé. Tiba Zsolt főjegyző szerint viszont jogszerűen szavaztak a képviselők.

Demszky Gábor szerint az ellenzéket az zavarja - mondta el az Indexnek a főpolgármester -, hogy működőképessé tették a fővárost. Tarlós és Ughy, illetve György István fideszes városatyák viszont azzal érveltek, hogy a közgyűlés többsége olyan hatásköröket adott át, amelyek a Fővárosi Tanács, illetve annak végrehajtó bizottságának újraéledését eredményezi. Az ellenzékiek azt kifogásolták, hogy miközben a közgyűlésben a két nagy politikai erő csaknem azonos létszámban van jelen (34-33, a koalíció javára), addig a fontosabb bizottságokban 70 százalékos a többségük, ez antidemokratikus, a választási eredmények megcsúfolása szerintük.

A Fidesz megtapsolta az MDF-et

A Fidesz városatyái nyilvánosan megtapsolták az MDF-et, amikor az megszavazta az SZMSZ-módosítást.

Az új SZMSZ szerint a gazdasági bizottságban a kormánytöbbség biztosan irányíthatja a város működése szempontjából létfontosságú szavazásokat. A testület elnöke, Somlyódy Csaba (MSZP) nevetve reagált az Indexnek Tarlós felvetésére, hogy ő lenne az új főpolgármester. Megjegyezte: a Fideszben is azonnal lenyakazták Kósa Lajost, amikor felvetődött, hogy ő legyen Orbán Viktor ellenfele.

Ikvai-Szabó Imre, az SZDSZ frakcióvezetője azt mondta lapunknak saját előterjesztéséről, hogy ha a bizottságban dönthetnek a gazdasági ügyekről, akkor alaposabban tanulmányozhatják az érintett képviselők az előterjesztéseket, mintha a közgyűlésbnen mindenkinek át kéne vizsgálnia a javaslatokat.

Hunvald híján nagyon kellett az MDF

Az Index információi szerint azért szavazta meg a Fővárosi Közgyűlés most a bizottsági hatáskörök átalakítását, mert a korábbi ellenzők, így Gy. Németh Erzsébet (MSZP) és Bőhm András (SZDSZ) rájöttek arra, hogy a város vezetése megállapodott az MDF-fel a fórumosok támogatásáról. Így nem volt értelme, hogy egy-két koalíciós városatya kiszavazzon a frakciójából, mert az MDF megerősítette a SZDSZ és az MSZP többségét. (Korábban Bőhm és Gy. Németh sikeresen akadályozta a javaslat elfogadását.)

A 66 tagú testületben egyébként a legfontosabb döntések 36 igennel mentek át szerdán, ugyanis Hunvald György szocialista képviselő nem jelent meg az ülésen. Elvileg tehát nem lett volna meg a testületben az MSZP és az SZDSZ többsége, de az MDF három szavazatával a koalíció biztosította a 33+3 igent a voksoláskor. (A Fidesznek harminc mandátuma van a fővárosban.)

A nap folyamán számos kisebb jelentőségű előterjesztést a Fidesz is megszavazott, így tucatnyi esetben egyhangú voksolás volt a közgyűlésben. Ezeket a kérdéseket a fideszesek szakmai ügynek minősítették.

A közgyűlés az órás szünetekkel tarkított űlés végére hagyta a BKV vezetőjéről szóló döntést. A hosszas előkészületek után végül Aba Botond helyett Antal Attilát választották meg a fővárosi közlekedési cég új irányítójának.