További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
"A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nem zárkózik el az I. kerületi polgármester felkérésétől, hogy operatív munkabizottságot hozzanak létre a Gellérthegyen, a Bérc utcában nemrégiben feltárult barlang ügyében, de ezt nem indokolja természetvédelmi probléma" - áll a minisztérium közleményében.
Előzőleg Nagy Gábor Tamás polgármester a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget, a Környezetvédelmi Minisztériumot, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalt, a Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Osztályát, a Magyar Állam Kincstárat és a VII. kerületi önkormányzat illetékeseit felkérte, közös erővel rendezzék a december 28-án egy magáningatlanon folyó építkezés során feltárt gellérthegyi kristálybarlang további sorsát, és garantálják a jövőben esetlegesen előkerülő hasonló értékek biztonságát.
Leél-Őssy Szabolcs barlangkutató a felfedezéskor
A szaktárca szombaton azt közölte: a barlang egyedülállónak számít a Gellérthegyen a gipszkiválásai miatt, de országos viszonylatban is ritka. Védelme érdekében a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság lezáratta a barlang bejáratát. Megállapították, hogy a 60,1 m hosszban és 17,6 m mélységig feltárt barlang a tervezett épület alapsíkján kívül nyílik, a járatok pedig az "épülettől távolodva kivezetnek az ingatlan alól". Így az építkezés folytatása a barlang statikai állapotát és természeti egyensúlyát nem veszélyezteti, annak jövőbeni megközelítése és továbbkutatása pedig egy, a közterületre kivezetett táró megépítésével megfelelően biztosítható.
Ügyről nem beszélhetünk
"Véleményünk szerint a jelen esetben rendezendő ügyről barlangvédelmi szempontból nem beszélhetünk" - tartalmazza a szaktárca közleménye. A törvény szerint Magyarországon minden barlang védett természeti értékként részesül kiemelt természetvédelmi oltalomban már a felfedezése pillanatától kezdve, és forgalomképtelen, mert az állam kizárólagos tulajdonában van. A törvény előírja a barlang felfedezésének bejelentési kötelezettségét, szolgalmi jogot állapít meg a bejáratot magába foglaló ingatlanra, és a természetvédelmi hatóság engedélyéhez, hozzájárulásához köt minden olyan tevékenységet, ami a barlang állagára, állapotára kihathat.
A szaktárca által vezetett közhiteles barlangnyilvántartás jelenleg 4051 objektum adatait tartalmazza. A főváros II. kerületében, a rózsadombi építkezések során gyakorlatilag évente kerül elő új barlang, tájékoztatott a szaktárca.