Óbuda elkérte a Hajógyári-szigetet a fővárostól

2008.02.11. 19:37
A főváros szerint nem a tulajdon átadása, hanem az együttműködés lehet a megoldás azokra a problémákra, melyeket Óbuda polgármestere fogalmazott meg a Hajógyári-szigettel kapcsolatban. Bús Balázs szerint a sok hajléktalan, a gyorsulási versenyek és a szemetelés miatt kéne a III. kerület kezébe adni a Hajógyári-szigetnek azt a 43 százalékát, ami fővárosi tulajdonban van.

Az Óbudai Önkormányzat azt szeretné elérni, ha a Hajógyári-sziget fővárosi tulajdonban lévő részei a kerülethez kerülnének. A III. kerületi polgármester szerint így a senki szigetéből egy családi sziget válhatna.

A Hajógyári-sziget 43 százaléka jelenleg a főváros tulajdonában van. Az óbudai képviselőtestület múlt héten kezdeményezte a Fővárosi Önkormányzatnál, hogy ezt adják át a kerületnek, közölte hétfőn a III. kerület polgármestere. Bús Balázs szerint a kerület jobb gazdája lehetne a szigetnek, amelynek fejlődése nem csak Óbuda, hanem az egész főváros érdeke.

A polgármester az egyre több hajléktalant, a gyorsulási versenyeket és a szemetelést nevezte legfőbb problémának. A fővárosnak jelenleg nincs forrása a sziget fejlesztésre, ám a kerület, az így hozzá kerülő többletbevételekből tudna erre fordítani.

Bús Balázs elsősorban a Hajógyári-sziget déli részén befektető Álomsziget Kft.-vel szeretne megállapodni a sziget északi részére tervezett 400 milliós beruházásról. A polgármester a Sziget Fesztivál szervezőivel is szigorúbb, de értelmes megállapodást kötne. A nyári rendezvényt a kerület is támogatja, ám csökkenteni kell a parkolási nehézségeket és a zajproblémákat.

Nem a tulajdonjog átadása, hanem a kerület és a főváros összefogása oldhatja meg a Hajógyári-sziget problémáját, mondta a főváros környezetvédelmi ügyosztályának vezetője. Radnóczi Sándor hozzátette, a Hajógyári-szigeten erősíteni akarják az őrzőszolgálatokat, de a közterület-felügyelet és a rendőrség segítségét is kérni fogják.

Tovább nehezítette a helyzetet, hogy a Hajógyári-szigetet az elmúlt években egyszerre sújtották az áradások és az aszály is. A főváros szívesen fogadja a kerület anyagi támogatását, ám a tulajdonjog átadása nem jelent megoldást, ráadásul ezt a jelenlegi jogszabályok sem teszik lehetővé, tette hozzá Radnóczi Sándor.