Soha nem volt ennyire közel a koalíciós szakítás

2008.02.29. 13:22
Hivatalos nyilatkozataikban hurráoptimisták a fővárosi koalíciós felek, mind John Emese liberális, mind pedig Steiner Pál szocialista frakcióvezető rövid egymásnak feszülésre számít, és arra, hogy napokon belül megegyezés születik. Erre azonban kevés esély mutatkozik, mert a szocialisták központosítanának az egészségügyben, amit viszont mereven elutasítanak a liberálisok. Kedden mindenesetre megpróbálják közelíteni az álláspontokat.

A főváros egészségügyi rendszerének átalakítását továbbra is a budapesti költségvetéshez kötik a szocialisták, ha nem szervezik holdingba az egészségügyi intézményeket, akkor költségvetése sem lesz a városnak. Márpedig egyelőre fikarcnyit sem közeledtek az álláspontok. A hangulatot pedig nem javította a fővárosi közgyűlés csütörtöki ülése, ahol a szocialisták akarata ellenére, az SZDSZ és az ellenzék összefogásával maradt napirenden a büdzsé tervezete.

Az MSZP-sek annyira nem nézték ezt jó szemmel, hogy az ebédszünet után vissza se tértek az ülésre, a költségvetésről végül nem tárgyaltak, mert amikor erre került volna a sor a szabad demokraták is elhagyták a közgyűlést.

A szabad demokraták nem értik, miért kell a kormányprogrammal teljesen ellentétes koncepciót erőltetnie a szocialistáknak, hiszen az új egészségügyi rendszer lényege, hogy a kórházak versengjenek a betegekért, de ha Budapesten egy kórház lesz több tucatnyi telephellyel, akkor már nehéz értelmezni a versenyt.

Azt az SZDSZ-ben is elismerik, hogy valamiféle változtatásra szükség van, de semmiképp sem ilyenre. Érthetetlennek tartják, miért kell az egészségügyi beszerzéseket átalakítani, amikor éppen mostanság tették rendbe a fővárosi kórházak közbeszereztető társaságát. Azt sem támogatják a liberálisok, hogy a kórházak minden eszköze ingatlantól az utolsó vaságyig egy gazdasági társaság kezébe kerüljön.

John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője érthetetlennek tartja, miért kötötte össze a költségvetés elfogadását az egészségügy átalakításával a szocialista párt, miközben ez nem függ szorosan össze. A frakcióvezető ugyanakkor bizakodó, hiszen kedden a főpolgármesteri kabinet mellett a koalíciós egyeztető tanács is ülést tart, amelyen igyekeznek közelíteni az állásponton.

Steiner Pál szocialista frakcióvezető is optimista, s logikusnak tartja a két kérdés összekapcsolását. Szerinte a koalíciós szerződés is deklarálja az átalakítás fontosságát, ők csupán ezt akarják betartatni. Abban a mind a ketten bíznak, hogy a törvényes határidőn belül lesz büdzsé, ez március 15-e. Ha addig nem lenne költségvetés az azt eredményezné, hogy az államkincstár leállítaná a városnak az utalásokat.

Szocialista forrásaink szerint ugyanakkor azért választotta a zsarolást az MSZP, mert ha ebben a ciklusban átalakítást akar, akkor most kell dönteni róla, mára pedig az egyetlen zsarolási potenciálja az MSZP-nek a költségvetés el nem fogadásának lebegtetetése, hiszen ha van büdzsé, annyi lehet a következménye az egymásnak feszülésnek, hogy a következő költségvetési tárgyalásig nem hoz a város rendeleteket, vagy ha igen akkor furcsa alkalmi koalíciókban.

Még soha sem volt akkora az esélye a fővárosi koalíciós szakadásnak, mint most, vélekedett több egymástól független forrásunk. A koalíciós békének nem tettek jót a BKV ügyei sem és nem látszik a mostani konfliktus vége.

Vannak ugyanakkor olyan vélemények is mind a két koalíciós pártban, hogy az egészségügyi koncepció Horváth Csaba főpolgármester-helyettes túlélésének egyetlen záloga. A közgyűlés ugyanis eddig egyetlen nagy ívű elképzelését se tárgyalta. A kulturális koncepciója megbukott, mert a szakbizottság tetszését se nyerte el, a roma stratégiája a kabineten se ment át, az ifjúsági koncepcióból sem lett semmi, az egészségügy átalakításán pedig több mint egy éve fáradozik.