További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A főpolgármesteri hivatal sajtóosztálya szerint elég idő áll a az autósok rendelkezésére ahhoz, hogy szmogriadó előtt elvigyék autójukat a fizetős parkolóhelyekről, és ne ragadjanak ott a korlátozások miatt. Ha ezt nem teszi meg, és mégis ott ragad a parkolóban, akkor fizetnie kell a parkolási díjat, különben megbüntetik.
A tájékoztatás szerint a riasztási fokozatot akkor kell elrendelni, ha két egymást követő napon 3 mérőállomáson meghaladja a riasztási határértéket a szennyezőanyag koncentrációja. A napok kezdésének mindig 0 óra számít, tehát azt, hogy el kell-e rendelni a szmogriadót, már éjszaka tudják az illetékesek Így már reggel, vagy a kora délelőtti órákban tudja tájékoztatni a lakosságot a fővárosi önkormányzat.
A korlátozó intézkedések a kihirdetést követő nap 6 órától lépnek életbe, tehát a főváros szerint a lakóknak csaknem egy teljes napjuk van az autók elhelyezésére. A riasztási fokozatot tájékoztatási fokozat is megelőzi, ezt is beleszámítva, több nap áll az autósok rendelkezésére a parkolás megoldására.
A sajtóiroda szerint számos példa van arra, amikor valamilyen okból nem lehet autóval közlekedni. Az ónos eső idején senkinek nem okozott problémát, hogy otthon hagyja autóját, hogy megoldja a parkolást, hiszen saját testi épségét féltette. Most ugyanezt kell megtenni közösségi érdekből. Az ónos esőről is a médiumokon keresztül értesültek az emberek, hiszen az Országos Meteorológiai Szolgálat a piros jelzésről a rádión, televízión keresztül értesítette a lakosságot.
Olvasónk küldte: "Én parkolási övezetben lakok, de parkolási engedélyt nem kaphatok, mert vagyok akkora lúzer, hogy nem ez az állandó lakcímem, hanem csak albérletem van. Mit tudok ilyenkor tenni? Fizetni mint a katonatiszt és nem megyek dolgozni. Na ez a saját megélhetésem szempontjából nem jó megoldás. Ezért át kell gondolni a helyzetet és az autót egy olyan helyre vinni, ahol nem kell parkolási díjat fizetnem. De hát nincs mit tennem, a kocsival nem mozdulhatok meg járó motorral. Ezért eltolom. Ha mázlim van, akkor a környező fővárosi üzemeltetés alá tartozó úton találok helyet. Ha nincs, akkor tolom a Dunáig és a rakparton tologatom addig, amíg nem találok ott egy üres parkolóhelyet."
A tájékoztatás szerint a szmogriadó nem egy olyan helyzet, ami egyik pillanatról a másikra következik be. Föl lehet, és föl is kell rá készülni. Senki nem engedheti meg magának, hogy a szabályok megszegésével a törvénytisztelő állampolgárok, és elsősorban a gyerekek, idősek egészségét veszélyeztesse.
Szinte minden budapesti hallott a légszennyezés csökkentése érdekében bevezetett intézkedésekről a Medián közvélemény-kutatása szerint. A fővárosiak 96 százaléka tudta, hogy korlátozták a gépjármű forgalmat és egynegyede a szmogriadó egyéb intézkedéseit is fel tudta sorolni.
A Nemzeti Hírközlési Hivatal felmérése szerint a magyar háztartások 99 százalékában van televízió. A háztartások 85 százalékában van rádió. Az internet hírforrásként felzárkózik a teljes lakosságban a vezető televízió mellé, és van egy jelenleg mintegy 11 százalékos csoport, az online hírfogyasztók, akik a televíziónál is gyakrabban fordulnak az internethez a hírekért.
A tervek szerint az önkormányzat a médiában megjelenő hírek mellett a jövőben előre legyártott rádió és tévéspotokban is megpróbálja elmagyarázni a rendelet legfontosabb intézkedéseit, és reméli, hogy legalább a közszolgálati médiumok a szmogriadó idején helyet biztosítanak ezek sugárzására.