További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Az önkormányzati listaállításnál már győzelmet elkönyvelő, Hagyó Miklós nevével fémjelzett csoport most valódi erejét a területi párthierarchiában is érvényesíteni akarja, így például nem a regnáló elnököt, Molnár Gyulát támogatják a budapesti tisztújításon, hanem a listaállítási harcban Hagyóékat támogató Burány Sándor (korábbi munkaügyi miniszter, aki január elsejével MeH-államtitkárrá avanzsált) mögé sorakoztak fel. Sokan már készpénznek veszik, hogy a következő budapesti elnök Burány lesz.
Szanyi is ringbe száll
Egy budapesti szocialista forrásunk úgy fogalmazott: elég sokat tett Molnár azért, hogy ne élvezze a párt többségének bizalmát. "Sokakat átvert a Gyula, hol ide állt, hol oda állt" - fogalmazott egyik informátorunk. Sokak szerint nem volt a budapesti szocialistáknak sikertörténet az elmúlt két év. Burányon és Molnáron kívül a hírek szerint Szanyi Tibor, az FVM korábbi államtitkára is rámozdul a fővárosi elnökségre, de sokan azt valószínűsítik, hogy végül visszalép Burány javára.
Az elképzelések szerint kicserélődik a budapesti elnökség java is: a három alelnök közül valószínűleg csak Horváth Csaba tarthatja meg székét, ő a társadalmi kapcsolatokért felel. Nem valószínűsítik forrásaink, hogy a párt budapesti pénztárnoka maradhat Somlyódi Csaba, akié jelenleg a gazdasági alelnöki poszt.
Leisztinger embere
Érdekesség ugyanakkor, hogy Somlyódi az egyetlen olyan szocialista politikus, aki korábban felügyelő bizottsági tagként egy cégben szerepelt Leisztinger Tamás szocialista-közelinek tartott üzletemberrel: Somlyódi az Arago Rt.-nek volt fb-tagja 1996 és 1999 között. Pedig Leisztingert manapság nem Somlyódival, hanem Hagyó Miklós főpolgármester-helyettessel hozzák összefüggésbe. (Hagyó az Indexnek adott interjújában tagadta, hogy Liesztinger embere volna, mint mondta, ismeri az üzletembert, de eddigi tisztségeiből adódóan más gazdasági szereplőket is az ismerősei között tudhat.)
Józsa István lehet a budapesti pénztárnok
Somlyódi esélyes utódaként Józsa István XI. kerületi szocialista politikust emlegetik. Forrásaink szerint nem tarthatja meg ügyvezető alelnöki posztját Lénárt László sem, az egyik forgatókönyv szerint Molnár Zsolt II. kerületi pártelnök lehetne az utód, egy másik eshetőség szerint ezt az alelnöki posztot kapná meg Szanyi.
Az MSZP-ben úgy számolnak, hogy a budapesti tisztújítás február elejei befejezése után új korszak kezdődhet a fővárosi koalíciós együttműködésben is. Bár hivatalosan még Gy. Németh Erzsébet a jelölt a humánpolitikai főpolgármester-helyettesi posztra, az új felállásban biztosan nem ragaszkodnak majd személyéhez. Sokak szerint hibát követett el ugyanis, hogy első körben megakadályozta a gazdasági szuperbizottság létrehozását.
Ez a testület később, Gy. Németh támogatásával létrejött: Somlyódi Csaba vezeti, és számos feladatot vett át a Fővárosi Közgyűléstől.
Az új főpolgármester-helyettes esélyes Germánné Dr. Vastag Györgyi, aki jelenleg elnökségi tag a budapesti szervezetben és ugyancsak vezetőségi tagja a XIII. kerületi csoportnak, az új közgyűlésben az oktatási bizottságot vezeti.
A régiek kivárnak
Több, a listaállítás idején aktív régi budapesti szocialista politikus most kivár, nem aspirál semmilyen tisztségre. Ők inkább a két év múlva esedékes tisztújításra gyúrnak, a 2009-es EP-választások után felálló új garnitúra dönthet ugyanis arról, ki legyen a szocialisták 2010-es főpolgármester-jelöltje.
Molnár Gyula regnáló budapesti elnök megkeresésünkre csak annyit üzent munkatársán keresztül, hogy újraindul a tisztségért, Burány Sándor pedig ez idáig elérhetetlennek bizonyult.