További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Szocreál homlokzat a Kerepesi úton |
Kényszerpályán voltak
Magyarországon, akárcsak Csehszlovákiában vagy Lengyelországban, a szocreálnak egy nemzeti, az adott keretek között színesebb változata valósult meg, amely eltér a moszkvai Sztálin-barokk megalomániájától. Az új stílust a két világháború között végzett józan, világos fejű építészek valósították meg. Kényszerpályán voltak, egy építész nem tervezhet ugyanis az asztalfióknak, mert halála után szinte biztos, hogy nem épül meg az általa papírra vetett ház.
Az ötvenes évek első felének különösen az ipari építészete számottevő, mivel a stiláris kívánalmak - szemben a reprezentatív középületekkel - elkerülhetőek voltak.
Metróállomás szökőkúttal
Rákosi Mátyás egykori díszpáholya a Népstadionban |
A szocializmus további évtizedeiben a szocreált élesen nem bírálták, ahogy a történészek is legfeljebb az ötvenes évek túlkapásairól, nem pedig bűneiről beszélhettek a hetvenes-nyolcvanas években. A hamisítatlan szocreál Népstadion-állomást azonban a hatvanas években elbontották.
A mai kettes metró első szakaszát eredetileg 1954-ben szerették volna átadni. Végül csak a Népstadionhoz tervezett kétkupolás, hatvanméteres udvarral, szökőkúttal, a "felszabadult életünk szépségét" dicsérő körplasztikákkal, reliefekkel, falképekkel és mozaikokkal díszített állomás épült meg. A kettes metró 1970-es átadása előtt azonban az ötvenes évek stílusában készült állomásépületet nem tartották "funkciójának megfelelőnek".
"Nekem nem tetszik"
A MOM-irodaház bontása 1997-98 fordulóján (A kép Prakfalvi Endre: Szocreál című könyvéből való) |
A MOM-irodaháznak nem volt ekkora szerencséje. A művészettörténészek által megőrzésre érdemesnek tartott MOM irodaépületét 1997-98 fordulóján bontották le. A műemlékvédelmi hatóság itt is késésben volt, a tulajdonosváltás után nem lehetett ráerőltetni az épületre a védettséget.
Sokat mesél
Hogy mekkora érték a szocreál, arról még sokáig tarthat a vita. Egy séta a Nagy Lajos király úti lakótelepen talán többet árul el az ötvenes évekről, mint egy történelemóra. A panellakótelepek is mesélnek a hetvenes-nyolcvanas évekről, de ezek bontása, és egy-két blokkház megőrzése az utókornak, még sokáig nem jelent feladatot a műemlékvédelmi hatóságnak.