További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Utánfutó-reklám a XIII. kerületben Nem mindenhol tilos |
Ha a tulajdonos nem szállítja el az utánfutót, akkor "a közterület-használati hozzájárulás nélkül elhelyezett berendezéseket" elbontják. Hétfőn megkezdik a figyelmeztető matricák kihelyezését az utánfutókra, és a szerintük jogtalanul elhelyezett járműveket le is fényképezik.
Nagy cégek haragja
Az általunk megkérdezett cég alkalmazottja a főjegyző döntéséről nem hallott, de azt tudta, hogy az önkormányzat városképvédelmi bizottsága néhány hónappal korábban a bontás mellett döntött. Szerinte az intézkedés csak azokra az utánfutókra vonatkozik, amelyeknek nincs érvényes műszaki vizsgájuk.
Az elmúlt években - kiváltva az óriásplakát-bizniszben érdekelt nagy cégek haragját - egy kisebb iparág alakult az utánfutóreklámokra. Kétszázötvenezer forint körül árulnak például fék nélküli, két és fél méter magas, kizárólag reklámok elhelyezésére alkalmas utánfutókat. A hirdető cég általában negyvenezer forintot fizet havonta a felületért. A forgalmas utak menti tisztítás, valamint az utánfutó átvontatása alkalmanként további néhány ezer forintba kerül.
A törvény nem tiltja
A fővárosi önkormányzat régóta szeretné elérni az utánfutóreklámok kitiltását a városból, a közlekedési tárca azonban nem támogatta a közlekedési törvény felülvizsgálatát, amely erre lehetőséget adott volna. A törvény nem tiltja ugyanis azt, hogy egy szabályosan parkoló járműre hirdetést helyezzenek. Elszállításra csak akkor van lehetőség, ha a járműnek nincs rendszáma.
Ne várjanak tovább
"Egy éve kértük a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot, hogy módosítsák a KRESZ-t, és az ilyen járművekkel ne lehessen parkolni, választ azonban nem kaptunk" - mondja az Indexnek Tiba Zsolt főjegyző. A Városképvédelmi Bizottság a múlt héten döntött úgy, hogy ne várjanak tovább a minisztériumra, és a főjegyző adja ki az elszállításra vonatkozó utasítást.
Az intézkedés a rendszámmal és érvényes forgalmi engedéllyel rendelkező utánfutókra is vonatkozik. A Fővárosi Önkormányzat már korábban közterület-használati hozzájárulás megadásához kötötte az ilyen reklámok kihelyezését. Ilyet senki sem kért, bár az önkormányzat úgysem adott volna rá engedélyt.
A döntés a főváros kezelésében lévő területekre vonatkozik, a kerületek, saját területükön, akár engedélyezhetik is az utánfutóreklámot. Azok, akik néhány napon belül nem szállítják el a reklámhordozó utánfutókat, minimum harmincezer forint szabálysértési bírságra számíthatnak, de akár a közhasználati díj tízszereséről, százharmincezer forintról is kaphatnak számlát.