Csillag beadta lemondását
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
"Csillag István a Medgyessy-kormányban következetesen képviselte a liberális gazdaságpolitikát. Akkor is fellépett a liberális elvek érvényesítéséért, amikor ezért kemény támadások érték - akár a kormányon belül is" - méltatta távozó miniszterét az SZDSZ.
A közlemény szerint azóta, hogy Medgyessy Péter benyújtotta lemondását, Csillag István többször jelezte: nem kíván feltétlenül pozíciót vállalni a következő kormányban. A miniszter több héttel ezelőtt levélben tudatta az SZDSZ elnökével: személyével szemben olyan indulatokat tapasztal a szocialisták részéről, amelyek komolyan hátráltatják feladatának ellátásában.
"Csillag István nem kívánja felesleges konfliktusokkal terhelni az új kormányt. Nem kívánja a Medgyessy-kormány problémáit és sérelmeit újraéleszteni a Gyurcsány-kabinetben. Miután az MSZP-vel való viszonya megromlott, nem kíván szerepet vállalni az új MSZP-SZDSZ kormányban" - derül ki a kommünikéből.
Csillag új posztja az SZDSZ-ben
"Az SZDSZ bizalma töretlen volt és töretlen marad Csillag István személyében. A magyar liberális párt rendkívül elégedett Csillag István tevékenységével. Ezért az SZDSZ felkérte Csillag Istvánt: továbbra is vegyen részt a liberális gazdaságpolitika megfogalmazásában és képviseletében. Ennek érdekében Kuncze Gábor felkérte Csillag Istvánt az SZDSZ gazdasági kabinetjének vezetésére, amely felkérést Csillag István elfogadta" - zárul a dokumentum.
Egyébként éppen Csillag István tervezett menesztése okozta Medgyessy Péter miniszterelnök bukását. A nyár végére ígért kormányátalakítás során ugyanis Medgyessy ragaszkodott Csillag eltávolításához, pedig az őt delegáló SZDSZ végig kiállt mellette és arról igyekezett meggyőzni a kormányfőt, ne menessze a minisztert. Medgyessy azonban ragaszkodott alkotmányos jogaihoz és bejelentette, a kormányátalakítást Csillag István menesztésével együtt. Nem maradt sokáig adós a válasszal az SZDSZ: Medgyessy bejelentése után félórával bejelentette, már nem bízik a miniszterelnökben. Medgyessy Péter másnap korrupcióval és felelőtlensséggel vádolta meg egy lapinterjújában az SZDSZ-t, többek között ennek is köszönhetően a békéltető koalíciós tárgyalások eredménytelenül zárultak.
Medgyessy ezután ultimátumot intézett az SZDSZ-hez jelezve, ha aznap estig nem biztosítják őt bizalmukról és egy héten belül nem teremtik meg a miniszterelnök-csere feltételeit, írásban benyújtja lemondását. Medgyessy Péter végül nem várta meg, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal menesszék, hanem leköszönt posztjáról. AZ új miniszterelnök-jelölt kiválasztásakor az SZDSZ már nem ragaszkodott mindenáron Csillag István személyéhez, így nem lehet váratlan fordulatnak tekinteni Csillag lépését. Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök egyébként szerda este konzultál a Medgyessy-kormány tagjaival arról, hogy hivatalban maradhatnak-e, avagy meneszti őket. Csillag István keddi döntésével vélhetően elébe ment annak, hogy menesszék.