További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Reálértékben kevesebb
Demszky úgy véli, hogy az elmúlt tizenkét évben folyamatosan bővült az önkormányzatok feladatköre, miközben reálértéken kevesebb pénzt kapnak az államtól. Kifogásolta, hogy az állam nem vesz részt a nagyvárosi tömegközlekedés támogatásában, noha ez Európában mindenütt veszteséges. A BKV éves működési vesztesége immár eléri a 25 milliárd forintot.
Véleménye szerint a költségvetésből ki kell kerülniük a főváros-ellenes intézkedéseknek, s így legalább 10 milliárd forint azonnal visszajut a fővároshoz, illetve további évi 10 milliárdot kellene adnia az államnak a BKV talpon maradásához.
Nem számolhatja el
A közlekedési vállalatról szólva a főpolgármester kifejtette: gazdálkodását négy diszkriminatív rendelkezés sújtja: a helyközi közlekedést lebonyolító társaságokkal ellentétben a BKV nem igényelheti vissza a gázolaj árában szereplő jövedéki adót, a HÉV nem részesülhet a termelési támogatásban, a helyi közlekedéssel szemben hátrányos árkiegészítési kulcsokat alkalmaz, valamint a munkáltató nem számolhatja el költségként a helyi közlekedési hozzájárulást. Számítások szerint csupán ez utóbbi rendelkezés megváltoztatása félmilliárd forint többletbevételt jelentene a BKV-nak.
BKV-nak 10 milliárd kéne
Az önkormányzati finanszírozási rendszer átfogó reformját kell végrehajtani - üzent Demszky a Medgyessy-kormánynak, majd így folytatta: az a legsürgetőbb, hogy az előző ciklusban hozott törvények következtében a kifejezetten a fővárost sújtó elemek kikerüljenek a 2003-as költségvetésből. Csak a BKV-nak tízmilliárd forintra lenne szüksége a talpon maradáshoz. Ellenkező esetben megrendülhet Budapesten a kormányba vetett bizalom.
Elmondta még
Demszky elmondta még: a fővárosi koalíciós tárgyalások jól állnak, az SZDSZ és az MSZP közel áll a megegyezéshez, személyi kérdésekre azonban nem hajlandó válaszolni.
A főpolgármester beszámolt brüsszeli tárgyalásairól is, amelynek során vendéglátójával megegyezett egy jövő tavasszal, a belga fővárosban legalább két fővel felállítandó irodáról. Ennek feladata lesz, hogy EU-pályázatokról és egyéb, ezzel összefüggő ügyekről nyújtson információkat.