További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Vége csak az évnek van, a melónak nincs
- Valószínűleg soha nem felejtjük el azt, ami a parlamentben történt
- Csernus Imre: Izzanak a segélyvonalak, a pszichiátriai osztályok dugig vannak
- Republikon: A DK és a Fidesz veszített a legtöbbet a Tisza Párt megjelenésével
- Gyurcsány Ferenc: Gyurcsány alatt jobb volt
Szavaiból kiderült: a hazai adatok ezen a téren az Európai Unió országainak átlagos mutatószámánál alacsonyabbak, alig haladják meg az európai uniós átlag felét. Tájékoztatásában ugyanakkor nem tért ki arra, hogy 2000-ben jelentősen szigorodtak a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos büntetőjogi szabályok, ami befolyásolhatta a kutatásban résztvevők válaszait.
A növekedés üteme csökken
Statisztikai adatokat sorolva közölte: nem nőtt a vizsgált évben a kábítószer-fogyasztás következtében orvosi kezelésre szorulók aránya. Mert míg 2000-ben 12689-en, addig az azt megelőző évben 12 760-an jelentkeztek az orvosoknál. Az ifjúsági és sportminiszter az Index arra a felvetésére, hogy a kábítószer-fogyasztást a korábbiakhoz képest jobban szankcionáló Btk-módosítás miatt kevesebben mertek orvoshoz fordulni problémájukkal, úgy vélte: nem váltak be az ezzel kapcsolatos félelmek, mert még soha senki ellen nem indult eljárás azután, hogy orvoshoz fordult.
Deutsch Tamás emlékeztetett arra, hogy az 1990-es évek közepén - 1995-96-ban - radikálisan emelkedett az ismertté vált, kábítószerrel való visszaélés bűncselekmények száma. Azóta megtört ennek a bűncselekmény-kategóriának a növekedési üteme - mondta a miniszter, s példaként említette, hogy 1999-ben az előző évhez képest 38 százalékkal nőtt az ilyen típusú bűncselekmények száma, 2000-ben pedig a növekedés üteme 20 százalékra csökkent.
Csak az értelmiség
Deutsch Tamás kiállt a 2000-ben életbelépett Btk. módosítás mellett - mely szerint akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat a kábítószer-fogyasztás -, mert szerinte világos szabályok alapján vissza lehet szorítani a bódítószerek iránti keresletet. Deutsch megítélése szerint nincsen egységes európai gyakorlat a drogfogyasztás szankcionálására, vagy a kábítószerek közti különbségtételre, ezért a bevált szabályozáson a kabinet sem kíván változtatni. Mint fogalmazott "csak az értelmiség, egyes politikusok és a sajtó nevezte rossznak a szigorúbb szabályokat".