2009 áprilisától indul az új egészségpénztári rendszer
További Belföld cikkek
- Gyógyszertár bejáratába csapódott egy autó Szikszón
- Érkezik a tavaszi hőhullám, akár 27 fokot is mutathat a hőmérő higanyszála
- Náray Tamás az Uzsoki elleni vádakról: Ez undorítóbb, mint mikor két sikló b*szik egy vödör takonyban egy patkánnyal
- Ezek Magyarország legegészségesebb kórházai
- Kihúzták a százmilliókat érő számokat a hatos lottón
Az egészségbiztosításról szóló törvény hétfői elfogadása után nyáron és az ősz folyamán kétfordulós pályázatot írnak ki és bonyolítanak le. Jövő év februárjában alakulnak meg a pénztárak, márciusban lesz a tagtoborzás, végül április 1-jén "élesben" indul az új rendszer, mondta Horváth Ágnes.
A kétfordulós pályázat első fordulóban a kisebbségi befektetők alkalmasságáról döntenek. A másik ütem az ajánlattétel lesz, ami az elképzelések szerint nyilvános lesz. A pénztárak - már az új befektetőkkel - 2009. február 1-jén létrejönnek, február-márciusban lesz a tagtoborzás.
Horváth Ágnes elmondta: a 22 pénztár egyenként 20 milliós
jegyzett tőkével jön létre. A kisebbségi értékesítés, majd a
kötelező tőkeemelés után az alaptőke 3 milliárd forintra emelkedik.
A miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón beszámolt az
egészségügyi tárca elmúlt másfél éves tevékenységéről is. Ezek közül kiemelte a gyógyszergazdaságossági törvényt, az
Egészségbiztosítási Felügyelet létrehozását, az intézményi struktúra
átalakítását, a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetését és a
jogviszony-ellenőrzést.
A vizitdíjról és a kórházi napidíjról szólva Horváth Ágnes beszámolt arról, hogy a két díj bevezetése óta az egészségügyi szolgáltatók éves bevétele elérte a 20 milliárd forintot, ami egy háziorvosi praxisnak havonta átlagosan 180 ezer, a rendelőknek, kórházaknak pedig (az intézmény nagyságától függően) havi 5-10 millió forint bevételt jelent. Mint mondta, a két díjforma nem csak bevételt hozott, de az ágazat különböző területein megtakarítást eredményezett.
A Fidesz egyesre értékeli az Egészségügyi Minisztérium elmúlt másfél évét, közölte Mikola István fideszes országgyűlési képviselő. A Fidesz szakpolitikusa kiemelte: a tárca még Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter vezetésével "szétrúgta" a szakmai kamarákat, eltávolította az egészségügyi reform útjából az orvost.
A következő lépésben a gyógyszerpiacot alakították át úgy, hogy liberalizálták a gyógyszerforgalmazást, súlyos gondokat okozva ezzel a gyógyszer-kiskereskedelemben dolgozó gyógyszerészeknek - hangsúlyozta. A gyógyszerbiztonság is megrendült azáltal, hogy a gyógyszereket kivitték a patikákból - tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a minisztérium csökkentette a gyógyszertámogatások mértékét is. Ezt követte a kórházak átalakítása, "szétverték" a jelenlegi struktúrát és a kórházakban működő orvoscsoportokat - mondta az ellenzéki képviselő, majd közölte: mára oda jutottunk, hogy orvosok százai kacsingatnak külföldre.
Hétfőn elérkeztünk "az egész nagy reformfolyamatnak csúfolt ámokfutás végső nagy stációjához", ami abból áll, hogy a kormány megkezdte a társadalombiztosítási rendszer szétbontását - jelentette ki Mikola István. Hozzátette: az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt a társadalom nem támogatja.
Lemondott a János kórház főigazgatója
Távozik posztjáról Kázmér Tibor, a Fővárosi Szent János Kórház főigazgatója - tudta meg fővárosi politikusoktól az MTI. Szolnoki Andrea (SZDSZ), a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke az értesülést megerősítve elmondta, hogy a szakbizottság jövő héten dönt a Kázmér Tibor által benyújtott lemondás tudomásulvételéről. A főigazgató jelezte azt is, hogy közalkalmazottként továbbra is a kórházban kíván dolgozni - tette hozzá az elnök.
A bizottság pályázatot ír ki a főigazgatói posztra, amelyet várhatóan májustól tölthet be az új vezető. A bizottság várhatóan Badacsonyi Szabolcsot, a János kórház főigazgató-helyettesét bízza majd meg a főigazgatói feladatok ideiglenes ellátásával - jegyezte meg az elnök. Badacsonyi Szabolcs, az SZDSZ egészségügy-politikusa az év végéig a Budai Gyermekkórház főigazgatója volt. Az intézmény ez évtől jogilag beolvadt a Margit kórházzal együtt a János kórházba.