Károly, a keleti kaja és a titkosügynökök
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!További Belföld cikkek
- Elfogták a budapesti álszakembert, aki pénzt csalt ki a gyanútlan emberekből
- Pénteken újra beköszönt a tél, több mint tíz fokkal esik a hőmérséklet
- Hemzsegnek körülöttünk a vírusok, a szakember elárulta, melyiktől kell igazán tartanunk
- A Momentum Magyar Péterről: Akinek egy éve jutott eszébe küzdeni a NER-rel szemben, az ne oktasson ellenzékiségből
- Kövér László: Egy harsány hazudozó lépett a bukott posztkommunisták helyébe
Kapcsolódók (5)
Egymásért alapítvány: a titkosszolgákat nem tartóztatták le
Állítólag teljesen véletlenül akadt az Egymásért alapítvány a VPOP horgára.
NBH-sok a Mehmet Károlyt hazahozó alapítványnál
Az adócsalással és csempészéssel gyanúsított alapítványban nemzetbiztonságiak is tevékenykednek.
Biznisz Mehmet Károly mögött, exrendőrökkel
Nemcsak az egykor szervezett bűnözéssel foglalkozó Földesi-Szabó Lászlót, hanem az Egymásért Egy-Másért Alapítványt támogató cégcsoport tulajdonosát is előzetesbe helyezték a VPOP akciója nyomán.
Mehmet Károly megmentőjét csempészettel gyanúsítják
A férfi a múlt héten hozta haza Törökországból a kisfiút.
Hazahozták Mehmet Karcsikát
Hazatért a két és fél éve elrabolt Mehmet Karcsika. A fiú csak törökül szólal meg és visszamenne apjához.
Hogy ne nézz teljesen hülyén, ha egy társaságban hozzá kellene szólnod. Hogy valaki fel merje tenni helyetted a legegyszerűbb kérdéseket. Hogy tudd, mi a téma. Ez itt a politikafóbok kiskátéja, az Index Szájbarágó.
Van egy történet, ami nem áll össze a fejemben: van benne egy török-magyar gyerek, egy alapítvány, titkosügynökök, keleti kaja, áfa és letartóztatások.
Gondolom arra gondolsz, hogy őrizetbe vették annak az alapítványnak a vezetőjét, amelyik segített hazahozni Törökországból Mehmet Károlyt.
A Karcsikát?
Nekünk legyen csak Károly. A fiút két és fél évvel ezelőtt magával vitte az apja Törökországba, holott a bíróság a magyar anyának ítélte a gyereket. A fiút sokáig keresték, magánnyomozókat is megbíztak, de nem bukkantak a nyomára. Végül az Egymásért Egy-Másért nevű alapítvány segített, és sikerült hazahozni.
Miért ők egy nyomozóiroda?
Nem, ez egy kiemelkedően közhasznú nemzetközi alapítvány. Igaz, a vezetője, Földesi-Szabó László korábban rendőr alezredes volt, és a szervezett bűnözés elleni harccal is foglalkozott. Az alapítvány ötezer eurót, több mint egymillió forintot ajánlott fel a fiú nyomravezetőinek. Ez hatott, Törökországban sikerült megtalálni Mehmet Károlyt és hazahozni.
Ezek után miért kellett letartóztatni az alapítvány vezetőjét?
Ennek nincs köze a fiú hazahozatalához. A vámhatóság szerint az alapítvány főtámogatója, a Herba Rt. 2004 óta 8500 tonna élelmiszersegélyt adott el, és nem fizetett be ezután 1,2 milliárd forint vámot és áfát.
És ezt így hogy?
Az Alapítvány állítólag adományként kapta az élelmiszert a távol-keletről. A Herba és más cégek ezeket eladták nagyobb áruházláncoknak. A Herba ügyvédje szerint nekik ebből semmi hasznuk nem származott.
Akkor miért csinálták?
Állítólag ezzel a pénzzel segítette az alapítványt, amely főként szegényeket, iskolákat, tehetséges gyerekeket, betegeket támogatott, de jutalmakat és adományokat osztott a rendőrségnek is.
Ez igazán nemes dolog volt a részéről.
Az alapítvány ügyvédje is azzal érvel, hogy ez a pénz az alapítvány anyagi alapjának megteremtésére szolgált, ez pedig törvényes. A szabályok szerint azonban az EU kívüli országból származó adomány csak akkor lehet vám- és áfamentes, ha szétosztják a szegények között, vagy alkalmi jótékony célú rendezvényen értékesítik. Itt azonban eladták a konzerveket kereskedelmi forgalomba, ezután pedig már meg kellett volna fizetni az adót. Csempészés gyanújával eddig hat embert vettek őrizetbe ebben az ügyben, köztük több vámügyintézőt és a Herba vezetőjét is.
És mindez hogy derült ki?
Ezt általában nem lehet tudni. A hivatalos verzió szerint a hatóságoknak egy véletlenszerű ellenőrzésen feltűnt a nagy mennyiségű adomány.
Azt is nagyon ritkán hiszem el, hogy valaki feltűnően pislog a határon, és az feltűnik a vámosnak. Nem inkább befújta valaki a céget?
Mondom, ezt nem tudni. Arról azért lehetett hallani, hogy a cég egyik konkurensénél pezsgőt bontottak, miután megtudták, hogy a Herba vezetőjét is letartóztatták. Lehet, hogy csak örültek, hogy a nagyon olcsó árakon dolgozó versenytárs most kiiktatódik a piacról.
És hogy jön itt a képbe a titkosszolgálat?
Az Egymásért Egy-Másért alapítvány vezetőinek többsége a Nemzetbiztonsági Hivatalnál dolgozik vagy dolgozott korábban. Az alapítvány több rendezvényén is megjelent az NBH főigazgatója is.
És az NBH erre mit lépett?
Nehéz helyzetben van. Nagyon lehet, hogy lefülelték az egyik fedőszervét.
Az mi?
Minden titkosszolgálat működtet olyan céget vagy alapítványt, amelyben hírszerzők, ügynökök dolgoznak. Ők hivatalosan cégvezetők, kereskedők, üzletkötők, sok emberrel kapcsolatban kerülnek, és így gyűjtenek információt. Az viszont
nem derülhet ki soha, hogy ez egy fedőszerv, és az alkalmazottak között vannak ügynökök. Ez alapszabály.
Mitől lenne nemzetbiztonsági fedőszerv, hogy egy alapítvány szegényeket vagy betegeket támogat?
Nem gondolod, hogy majd azt írják ki az iroda ajtajára, hogy mi az NBH fedőszerve vagyunk. Az alapítvány szegények segítése mellett sok minden mással is foglalkozik, így környezetvédelemmel, műemlékvédelemmel, határon túli magyarokkal, az euroatlanti integráció elősegítésével, árvízvédelemmel, de még állatvédelemmel is.
Mit tud minderre mondani most az NBH?
Azt tudta mondani egyelőre, hogy örül, ha alkalmazottai társadalmi munkában jótékony tevékenységet végeznek, ezt ugyanis nem tiltja semmi.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!