Szombat este 9 óra után befejeződött a budai Várban tartott "népgyűlés", a színpadot elbontották, a rendezvényen részt vevő mintegy ezer ember túlnyomó többsége hazatért, többen azonban a Kossuth térre indultak.
Toroczkai László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 egyik vezetője a távirati irodának elmondta, hogy azért fejeződött be a jelzettnél korábban a Szentháromság téren tartott rendezvény, mert a résztvevők "békésen, fegyelmezetten szavaztak Magyarország történelmi alkotmányának jogfolytonosságáról".
A szervezők arra számítottak, hogy a sok ezer ember szavazása órákat vehet igénybe, ezért hajnali két óráig kértek és kaptak engedélyt a rendezvény megtartására. Toroczkai László, aki korábban 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke volt, az MTI-nek azt is elmondta, hogy szombaton este azért tartottak "népgyűlést" és nem "nemzetgyűlést", mert az itt jelenlévők nem képviselhetik az egész nemzetet, mindössze a november 25-én tartandó "alkotmányozó nemzetgyűlést készítik elő".
November 25-re ugyanis több tízezer embert várnak. Hozzátette, az elkövetkezendő napokban dolgozzák ki véglegesen azokat a pontokat, amelyeket a nemzetgyűléssel el kívánnak fogadtatni.
Este 9 óra után alig 60 ember maradt a Mátyás-templomnál, Szent István-szobor előtti téren. A demonstráció résztvevői közül többen - mint az MTI tudósítójának elmondták - elindultak a Kossuth térre, ahol október 23-án a rendőrség feloszlatta a tüntetést és műveleti területté nyilvánította a teret.
A várbeli rendezvényt felügyelő mintegy 300 rendőr fele még a helyszínen maradt.
(MTI)
A CNN amerikai hírtelevízió is kiemelten, a breaking newsok között foglalkozik a budapesti eseményekkel.
A Paulay Ede utcánál álló barikádot elkezdték a rendőrsorfal felé tolni. A környéken kb. 500 rendőr van. Valaki nemzetiszínű ruhában letérdelt a barikád elé.
Megkéseltek egy rendőrt az Alkotmány utcánál, erősítették meg az Index információját. Magát megnevezni nem kívánó forrásunk szerint a sérült rendőrt mentők vitték el, azt nem tudni, hogy mennyire komolyak a sérülései.
A Fidesz-elnök az ötven évvel ezelőtti eseményeket, az ország függetlenségének kivívását idézi fel. "A titok nyitja a szívben lehet - mondta. - Ha a szívünk kitárul, akkor nem csak a szemünknek hiszünk."
A CNN Online nemzetközi kiadása rendkívüli eseményként számol be a budapesti zavargásokról. A Brekaing news csak röviden, az AP hírügynökséget idézve számol be az eseményekről.
Az összecsapásoknak eddig négy-öt könnyű sérültje volt, köztük egy rendőr, közölte kollégái információira hivatkozva Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. A sérülteket a Péterfy Sándor utcai, illetve a Honvéd kórházba szállították.
A Fidesz elnöke a halál és a feltámadás legmegrázóbb ünnepének nevezte október 23-át. Ötven éve a magyar szó méltóságot, szabadságot, hűséget jelentett az egész világon, mondta Orbán, aki szerint a magyarok megmentették Európát a kommunizmustól, de Magyarországot nem tudták megmenteni. Ötven éve Orbán szerint Nyugaton sokan voltak, akik a szocialzmust izgalmas kísérletnek, a szovjet hadsereget pedig felszabadítónak tartották. A téveszme az 56-os magyar forradalommal lepleződött le, a magyarok üzenete szíven találta a világot, a szocializmus lelepleződött.
A megkéselt rendőrnek a keze sérült meg, nincs életveszélyes állapotban, mondta az Indexnek Győrfi Pál, a Mentőszolgálat szóvivője.
A rendőrök elérték a rendőrségi kordonokból emelt barikádot, és szétbontják. A tömeg a Deák téri evangélikus templom sarkáig vonult vissza.
A világ 56 után értette meg, hogy a Szovjetunióval semmilyen paktumot nem lehet kötni, mondta Orbán, aki szerint az 56-os magyarok üzenete nélkül még mindig megosztott lenne Európa. "Milliószám élnek még Magyarországon olyan magyarok, akik nem érzik szabadnak magukat", a rendszerváltással nekik csak kiszabadulni, és nem megszabadulni sikerült. A felelősök számonkérése elmaradt, ezért térhetett vissza 16 év után a hazugság, amely pénzügyi válságot okozott. A hazug és dilettáns kormányzás árát most az elkeseredett emberekkel fizettetik meg. Egy ország áll szemben illegitim kormányával, mondja Orbán, mire a tömeg azt skandálja, hogy "Gyurcsány, takarodj!".
Körülbelül háromezer tüntető van a térnél, a rendőrök felszólították a sajtó munkatársait, hogy hagyják el a területet, mert indul a roham.
Orbán golyóálló BMW-kkel érkezett a tüntetésre. A két autó orral a híd felé áll a színpad mögött. Kollegánk becslése szerint körülbelül negyvenezren vannak a Fidesz nagygyűlésén.
Egy könnygázlövedék eltalálta a templom ormát, ami most füstöl.
"Aki képes csak egy kicsit jobban szeretni a hazát, mint a hatalmat", az belátja, hogy a felelősöknek félre kell állniuk ahhoz, hogy az emberek részt vállaljanak a válság terheiből, mondta Orbán. Az önkormányzati választáson elért győzelem és a Kossuth téri sorozattüntetés ellenére sem sikerült még kivívni a "győzelmet". A Fidesz elnöke szerint "istentelen világ" következhet, ha engednek a kormánynak. "A gát nem szakadhat át, a vizet mindig meg kell tartani" - mondta Orbán. A Fidesz elutasítja az erőszakot és kitart "a demokrácia nehézkes szabályai mellett", de azt sem hagyhatja, hogy veszélybe sodorják a családokat.
A Fidesz elnöke szerint egy ügydöntő reformnépszavazás jelentheti a megoldást a válságból való kivezetésre, amelyen az emberek szabadon dönthetnének a megszorításokról. Kedden kezdeményezik a szavazást a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak és a demokratikus garanciák kérdésében. "Ezzel eldől a hazugságokra épülő kormányzás sorsa is." Orbán szerint ez a megoldás méltó 56 szelleméhez.
Körülbelül 300 méter lehet a Fidesz-nagygyűlés és az Erzsébet térre terelt tömeg között. Az emberek ide-oda sétálnak, felettük helikopter köröz, emiatt nem sokat hallani az éppen szónokló Orbán szavaiból. A fideszes szervezők kétségbeesetten próbálják arra kérni az embereket, hogy saját biztonságuk érdekében ne menjenek az oszlatás alatt álló tömeg felé.
A beszéd végén Orbán és a tömeg együtt tapsol.
A Városháza téren kiállított, ötvenes évekből származó korabeli járműveket tolnak az utcára a tüntetők, köztük egy páncélozott járművet és egy teherautót. A rendőrök célzott gumilövéseket adnak le a tüntetőkre. Egyik tudósítónk találkozott egy véres kezű tüntetővel, akit eltalált egy ilyen lövedék.
A Kuruc.info értesülése szerint több tucat emberrel együtt előállították Novák Elődöt, a Jobbik nemrég lemondott szóvivőjét. A honlap szerint Novák épp a Parlamenttől messze sétálgatott.
A metró még mindig nem áll meg az Astoriánál, és le van zárva a kisföldalatti Bajcsy-Zsilinszky úti megállója is, tudtuk meg a BKV diszpécserétől. A Szent István, illetve Teréz körúton ismét zavartalan a forgalom.
Mivel a metró még megáll a Deáknál, az aluljáró is tele van járókelőkkel. Most ők is kaptak a könnygázból, mivel egy gránát lement az aluljáróba. Lent rengeteg ember, és fuldoklás, jelentette tudósítónk.
Az országos népszavazásnak a jogi következmények (kötőerő) szempontjából két fajtája van: a véleménynyilvánító népszavazás és az ügydöntő népszavazás. Az ügydöntő népszavazás eredménye kötelező az Országgyűlésre. Ügydöntő az országos népszavazás, ha azt legalább 200 000 választópolgár kezdeményezte.
A BKV hamarosan lezárja a Deák téri metróállomást, a lent rekedt embereket kimenekítik, mondta az Indexnek Aba Botond, a BKV vezérigazgatója.
Tudósítónk két tüntetőt is talált, akiket eltalálta a rendőrség gumilövedéke. Egyikük a kulcscsontján sérült meg, a lövedék becsapódásának helye egy fekélyes sebre hasonlít. "Égő érzés, de nem rossz" - állította a sérült, kistermetű tüntető. Egy másik demonstrálót fejen lőttek, ő is két lábon állt, de vérzett a feje.
Az 56-os ünnepségek díszletének kirakott tankot beindították a tüntetők, és száz métert haladtak is a rendőrök felé, majd megállították az Anker-háznál. Az emberek menekültek előle. Két, szintén díszlet-teherautóval a barikádot erősítik.
Ismét elindult a tank a rendőrök felé, az emberek mögötte rohannak. Semmit sem látni a könnygáztól.
Nem lehet országos népszavazást tartani:
a) költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről és illetékekről, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények tartalmáról,
b) hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, illetve az e kötelezettségeket tartalmazó törvények tartalmáról,
c) az Alkotmány népszavazásról, népi kezdeményezésről szóló rendelkezéseiről,
d) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási (-átalakítási, -megszüntetési) kérdésekről,
e) az Országgyűlés feloszlásáról,
f) a Kormány programjáról,
g) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről,
h) a fegyveres erők külföldi vagy országon belüli alkalmazásáról,
i) a helyi önkormányzat képviselő-testületének feloszlatásáról,
j) a közkegyelem gyakorlásáról.
Egy vízágyús kocsi állította meg a tankot, a tüntetőket könnygázrohammal verik vissza a rendőrök. A tüntetők a Bajcsy-Zsilinszky útra akarnak eljutni. A tank füstöl, valószínüleg eltalálták egy könnygázgránáttal.
30-40 lovasrendőr jelent meg a Deák téren az Andrássy út felől. A tüntetők a kordonokból próbálnak újabb barikádokat építeni, de a lovasok simán kikerülik őket. A roham nagyon hatásos volt, a tér kiürült, a tömeg az Astoria felé és a mellékutcákba menekült el.
Elég gyakran célt tévesztenek a rendőrök könnygázlövedékei, a töltetek néha erkélyekre, háztetőkre esnek.