Orbán szerint Magyarország azért került morális, pénzügyi válságba, mert vezető politikusai nemet mondtak a képviselői, a miniszteri, miniszterelnöki esküre, az igazságra, a köztársasági elnök tekintélyére és az emberekre. A válságból kivezető út ezért csak az igenek mentén haladhat. Ezt követően hat pontot sorolt fel (de ennél jóval több igent).
1. Igent mondunk minden magyar emberre, politikai, vallási hovatartozás nélkül, igent a nemzet egységére. Ez azt jelenti, hogy minden politikusnak kötelessége mindenkit képviselni. Igent mondunk az állami vagyon védelmére.
2. Igent mondunk az igazság védelmére, minden politikus kötelessége védeni az igazságot, hogy a választók az igazság ismeretében dönthessenek.
3.Igent mondunk a demokráciára, a köztársasági elnöki méltóságra és a betartott esküre. Akik ezeket nem tartja tiszteletben, azokat kiközösítjük.
4. Igent mondunk a felelősségre és a számonkérésre. Tisztában vagyunk saját felelősségünkkel, és mindig készek vagyunk arról számot adni. A politikusi felelősség ugyanúgy számon kérhető legyen, mint más foglalkozások esetében.
5. Igent mondunk a magyar emberek alkotmányos jogaira. Ha úgy érzik, becsapták őket, békésen tüntethessenek és tegyenek meg mindent érdekeik védelmében. Az erőszak nem megoldás semmire, a demokráciát csak demokratikus eszközökkel lehet megvédeni.
6. Aktuális záradék. Igent mondunk a választók akaratára a tavaszi választásokon, tekintettel a közvetlen pénzügyi válságra, az ország stabilitása érdekében nem követelünk előrehozott választásokat. Elvárjuk azonban, hogy a kormánypártok tartsák tiszteletben a nép akaratát az önkormányzati választásokon, és állítsanak új, hiteles miniszterelnököt és szakértőkből álló nemzeti egységkormányt.
Megtelt a Dohány utca emberekkel, a lovasrendőrök elől a tüntetők az Astoria felé menekülnek. "Hol a Fidesz-tömeg?" - kérdezte egyikük futás közben.
Nagyobb csoport turista álldogál érdeklődve a Kempinski ajtaja előtt. A két nagy szállodából, a Kempinskiből és a Meridienből jó rálátás nyílik a Deák téri eseményekre.
A Király utcai kocsmák is megteltek könnygázzal, már amelyik nyitva van. Az ajtókat, ablakokat bezárták, rémálomnak nevezte a történteket egy gáztól könnyező pincérlány.
A téren azt beszélik, hogy egy 56-os veterán indította be a díszletnek kirakott tankot a Deák térnél.
Szétvertek egy magára hagyott rendőrautót a Károly körúton, jelentette tudósítónk. Az autóban nem ült senki, rendőrök a környéken sem voltak.
A Bjacsy-Zsilinszky út bazilika melletti szakaszán 46 rendőrjármű, autók, teherautók, csapatszállító buszok várakoznak. Legalább két osztag rendőrt, nagyjából száz főt még nem küldtek bevetésre.
A Dob utcánál áll a rendőrsorfal, a tüntetők egy része az Astoria felé ment, a másik pedig a Kiskörúttal párhuzamos Kazinczy utca felé. Több tüntető arra panaszkodik, hogy gumilövedékkel eltalálták.
Sólyám László köztársasági elnök állítólag azt kérte pénteken az igazságügyi minisztertől, hogy folyamatosan tájékoztassa majd a helyzetről. Úgy tudjuk, hogy a szakminiszter az éjszaka történtekről a déli órákig nem adott tájékoztatást az államfőnek.
A Hír tv arról számolt be, hogy egy embert súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba. A tévé lőtt sebekről számolt be.
Csurka István, a MIÉP elnöke hétfőn, a Corvin közben tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy "ez még nem forradalom, de gondolkodással, szívós akarattal és minden magyar összefogásával azzá lehet tenni". Csurka kijelentette: biztos abban, hogy Gyurcsány Ferenc megbukik, de hangsúlyozta, nem mindegy, hogy ki jön utána. Szerinte "nem a Gyurcsány- és nem az Orbán-kormányt kell megbuktatni, hanem magát a Gyurcsány–Orbán-rendszert".
Fél tucat, futballszurkolóra emlékeztető huligán hétfőn este rövid ideig randalírozott a budapesti Dohány utcai zsinagóga előtt. A lovas rendőrök által a Dohány utca felé terelt demonstrálók közül néhányan antiszemita rigmusokat kiabálva fenyegetőző hangon közeledett a zsinagógánál szolgálatot teljesítő rendőrök felé. Ávósoknak nevezték őket, és azzal fenyegetőztek, hogy "megölik őket".
A tüntetők közül néhányan védelmükbe vették a rendőröket és csitítani próbálták társaikat. Azok közül ketten - arcukat sállal betakarva - letépték a zsinagóga kerítésénél lévő, novemberi koncertet reklámozó molinót, majd egy mellette lévő másikat is leszakítottak a kerítésről. Közben az MTI tudósítója felett egy sörös üveget hajítottak a zsinagóga bejáratához.
A néhány perces incidens alatt a Fidesz rendezvényéről hazaigyekvők közül többen hangosan kérdőre vonták a fiatal rongálókat. (MTI)
Nem tudják a Kiskörútról a mentősök elszállítani a kardlapozás sérültjeit, mert nem lehet közlekedni a környéken. Tudósítónk látott egy férfit, akinek ránézésre durva fejsérülése van.
Tudósítónk nyolc főt látott egy Deák téren várakozó rabomobilban. Egy rendőrparancsnok tudósítónknak arra kérdésére, hogy mi a célja a rendőri akcióknak, azt felelte, hogy "mindenki menjen szépen haza".
A zsinagógánál egy mentőbe éppen négyen hoztak egy láthatóan eszméletlen sérültet, amikor a rendőrök a mentő mellé is odalőttek egy könnygázgránátot.
Tudósítóink szerint rengetegen vannak az Astoriánál, ahol korábban a Fidesz tartott nagygyűlést. Az Astoria és a Síp utca között masszív tömeg áll, de a Blaha felé már ritkásabb a tömeg. A környező utcákban hatalmas a dugó, mert sokan ott parkoltak, és most próbálnak kihajtani.
A Fidesz elnöke kedden kezdeményezi az ügydöntő szavazást a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a föld és a demokratikus garanciák kérdésében. Orbán Viktor a Fidesz nagygyűlésén, az Astoriánál beszélt.
Tűzijátékkal ünneplik az október 23-i forradalom ötvenedik évfordulóját. A térre nem engedik be az embereket, a tűzijátékot a tévé közvetíti.
Könnygázgránáttal lőtték a rendőrök a tüntetők által elkötött T-34-est, de, hogy mi lett vele, a kérdezett rendőr nem mondta meg. Arra a kérdésre, hogy meddig szorítják a demonstrálókat, azt válaszolta: "Előbb Gyömrőig, majd onnan vissza Újpestig." Közben folyamatosan érkeznek a rendőri egységek, legutóbb éppen Csongrád megyeiek jöttek a Deák térre, jelentette helyszíni tudósítónk.
"Ennek így nincs értelme, de látnom kell a konkrét kérdéseket" - kommentálta az SZDSZ elnöke hétfő este Orbán Viktor bejelentését, miszerint ügydöntő népszavazásokat kezdeményeznek a reformokról. Kuncze Gábor szerint egyszerű kérdéseket nem lehet feltenni a reformokkal kapcsolatban. Például az egészségügyről körülbelül azt lehet kérdezni, akarunk-e csinálni valamit, vagy sem, mert egyébként a több-biztosítós modellt, a térítések bevezetését, a gyógyszerekkel kapcsolatos intézkedéseket nem lehet egyetlen kérdésként megfogalmazni.
"Ez a csapda ebben, hogy Orbán Viktor kívülről könnyen beszél, és könnyen szítja a hangulatot, miközben egyébként a Fidesznek nincsenek programjai azoknak a problémáknak a megoldására, amelyekkel momentán Magyarországnak szembe kell néznie." Kuncze hozzátette, hogy ezt a programnélküliséget próbálja meg Orbán Viktor, úgy látszik, most éppen egy népszavazási kezdeményezéssel megoldani. (MTI)
A tüntetők barikádokat emelnek az Astoriánál, ahova a rendőrök folyamatosan lövik be a könnygázt. Bár a teret három irányba is el lehetne hagyni, igazából nem mozdul a tömeg, csak a tér közepe ürült ki valamennyire.
Tudósítónk több ezer embert látott a Jászai Mari tér irányába nyomulni a Nyugati térnél, bár inkább fel-alá járkálnak. A tömeg a járdán közlekedik, rohamrendőrök sehol, a Vígszínháznál 26 rendőrautó álldogál.
A Síp utcánál egy bőrkabátos férfi szónokol egy hosszú bottal a kezében. "Megölték egy honfitársukat, ne menjetek haza!" - mondja. Jármy Tibor, a BRFK szóvivője kérdésünkre nem erősítette meg, hogy valóban meghalt-e egy tüntető.
Kormányzati forrásaink szerint a kormányfő és több miniszter is többször tájékoztatta Sólyom Lászlót az eseményekről.
Mentőknek nincs ilyen információjuk, nem igaz a hír, kommentálta Győrfi Pál az Indexnek azt a tüntetők közt terjedő információt, hogy meghalt egy tüntető. Elmondta, hogy eddig összesen 27 sérültet szállítottak el, egyikük sincs életveszélyben.
Tudósítónk sem tud átjutni a Dohány utca és a Síp utca kereszteződésén, mert a rendőrök gumilövedékkel tüzelnek az áthaladókra a Rákóczi út felé (lásd a térképet). Közben a Blaha Lujza tér felől is elkezdtek könnygázt lőni az Astoria irányába.
Több házmester is beengedte kapualjába a szétoszlatott tüntetőket, majd - bizonyára biztonsági okokból - csak kettesével, nagy körültekintéssel engedték őket ki az utcára.
A Fidesz elnöke által javasolt népszavazás nem a kormány, hanem Orbán Viktor politikai sorsát döntheti el, mondta Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője hétfőn este Orbán beszédére reagálva. A Fidesz elnöke ismét kormánybuktató ötlettel "szédítette" híveit. Először az önkormányzati választásokról, majd az utcai ultimátumokról próbálta elhitetni, hogy azokkal a kormányt le lehet váltani, reagált Lendvai arra, hogy Orbán pártja nagygyűlésén bejelentette: ügydöntő népszavazásokat javasol a reformokról. "Orbán Viktor az Astoriánál ma is a jövő ellen, a békétlenség mellett beszélt. Kár, hogy miközben a demokráciáról szólt, ismét a demokrácia szabályait lábbal taposva illegitimnek nevezte a kormányt" - fogalmazott a kormánypárti politikus. (MTI)