Magyarország megmozdult, mindenki tüntet, Ön se maradhat ki. Személyre szabott demonstrációs programajánló dohányosoknak és nem dohányzóknak.
A Nádor utcai tüntetőkhöz Gorka Sebestyén is csatlakozott, aki egy időben biztonságpolitikai szakértőként nyilatkozott nemzetközi kérdésekben a televíziókban, rádiókban, újságokban. Most a tömeg élén áll, és csóválja a fejét.
A rendőrök egyébként tudósítónk jelentése szerint most először szólították meg a tömeget az udvarias, „Hölgyeim és uraim!”-formulával. A tüntetőket ez sem csendesíti, „Olaszliszka, Olaszliszka” – skandálják. Egy néni azt kérdezi, hogy mikor kezdődik a „kommunisták ünnepsége”. Azt ajánlja, hogy Gyurcsányék inkább november 4-én ünnepeljenek, „az az ő ünnepük, október 23-a a miénk” – mondta.
A Fidesz–KDNP-frakciószövetség képviselői hétfőn reggel rótták le kegyeletüket a rákoskeresztúri köztemető 301-es és 298-as parcellájánál Nagy Imre miniszterelnök, a névtelen áldozatok és elesettek síremlékénél, valamint az emlékműnél. A Fidesztől Navracsics Tibor frakcióvezető, Schmitt Pál európai parlamenti képviselő, a párt alelnöke, valamint Aszódi Pál és Horváth János országgyűlési képviselők helyzeték el a megemlékezés virágait. A KDNP-ből Halász Zsuzsa, Rétvári Bence és Soltész Miklós országgyűlési képviselők koszorúztak a síremlékeknél, illetve az emlékműnél.
Ifjabb Hegedűs Lóránt református lelkész, egykori MIÉP-es országgyűlési képviselő félreverte a harangokat Szabadság téri templomában.
A Kossuth téren, Sólyom László köztársasági elnök főhajtásával, megkezdődött az ünnepályes zászlófelvonás.
A közjogi méltóságok - Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Bihari Mihály alkotmánybírósági elnök - virágokat helyeznek el az 56-os emlékműnél. Őket a külföldi vendégek követik, most éppen V. Harald, Norvégia királya, aki korona és palást nélkül, öltönyben érkezett.
„Fáj a vesém, beszarok, mindjárt behugyozok” – panaszkodik egy bácsi a Nádor utcában, aki elől rendőrsorfal állja el a vécét. Tudósítónk jelentése szerint a tömeg azt kiabálja: „Gyere ide, Juan Carlos!”
A Kossuth téren most Stjepan Mesic, Horvátország elnöke helyez el egy szál virágot.
Az 1956. október 23-i forradalomnak a mai naphoz szóló legfontosabb üzenete, hogy demokratikus egységre van szükség minden diktatórikus törekvéssel szemben, jelentette ki Demszky Gábor a fővárosi közgyűlés ünnepi ülésén hétfőn. A főpolgármester emlékeztetett arra, hogy ötven évvel ezelőtt egyetlen nap alatt létrejött a nemzeti egység, és "az egész nyomorgó és megalázott ország" a forradalom mellé állt, és elsöpörte "a magyar történelem leggonoszabb, hosszú zsarnokságát". (MTI)
Az Arany János utca felől erősítést kaptak a tüntetők, létszámuk megduplázódott, három-négyszázan lehetnek, jelentette tudósítónk.
Több tucat fiatal gyűlt össze a Szent István-bazilikánál. Ők angol nyelvű táblákkal szerettek volna az ünnepség színhelyére vonulni, de a rendőrök, ahogy az egyik tüntető elmondta, erőszak nélkül, de határozottan, távozásra szólították fel őket. A fiatalok a bazilikánál várják, hogy az ott esetleg elvonuló külföldi vendégeknek mutathassák fel segítséget kérő transzparenseiket. (MTI)
Az ötszáz-hatszáz fősre növekedett tömeg a Roosevelt tér felé vette az irányt. Egy gyorsreagálású utcai árus az Akadémia utca és az Arany János utca sarkán pakolja ki a pereceit.
Ezzel egy időben a Nemzetközi Vöröskereszt elnökségi tagja helyez el egy szál virágot a Kossuth téren.
A Lánchíd helyett az öt-hatszáz tüntető a bazilikához vonul. Képviselőjük tudósítónknak elmondta: a bazilika „végső esetben” védelmet nyújt nekik.
A Roosevelt téren néhány tüntető leült az úttestre.
A Szabadság téren maradt százötven-kétszáz embert a Bajcsy-Zsilinszky út felé távozásra szólítják fel a csatárláncban lassan meginduló rendőrök.
Az egyik transzparensen ez áll: "Banana Republic".
A bazilikához ért az öt-hatszáz fős tömeg, a Roosevelt téren mégsem bénították meg a forgalmat. Tudósítónk emlékeztet arra, hogy a bazilika előtti tér macskaköves. A tömegben a tévéostromból ismerős arcokat is látni.
A bazilika előtti térre várják Papp Lajos szívsebészt, aki beszélni fog a tömeghez. A szervezők csendes, méltóságteljes ünneplésre kéri az embereket, akik válaszul azt skandálják: „ötvenhat, ötvenhat”.
Száz tüntető leállította hétfőn délelőtt a forgalmat a Szent István körúton. A főként fiatalokból álló csoport a Markó utcából vonult a Szent István körútra. Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlók alatt vonulók a miniszterelnököt gyalázó jelszavakat kiabáltak. Az egyik menetelő fiatal azt mondta, hogy nem tudják, pontosan hová vonulnak, a céljuk inkább az, hogy minél többen lássák őket. A rendőrök az Oktogon irányába terelik a Nyugati teret elhagyó tüntetőket. Ezzel egyidőben értek a Nyugati pályaudvarhoz, a körút másik oldalán, a Bécs–Budapest-maraton résztvevői. (MTI)
A bazilika előtti tüntetők egy része a Nyugati pályaudvarhoz vonulna, hogy segítsen a Markó utcából kiszorított társaiknak. A tömeg nagyobbik része inkább maradna.
Külföldi államfők és miniszterelnökök jelenlétében fogadják el hamarosan a Parlament felsőházi termében a "Budapest '56 Szabadság Nyilatkozat"-ot, amely emléket állít az 56-os forradalomnak, és felidézi az 50 évvel ezelőtti esemény máig aktuális történelmi mondanivalóját. A dokumentum kiemeli a szabadság tiszteletben tartásának közös felelősségét és kötelességét. Az ünnepi ülést Szili Katalin házelnök vezeti, beszédet mond Kosáry Domokos, az 56-os Emlékbizottság elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Papp Lajos szívsebész a bazilikánál békés tüntetésre szólít. Gonda László (Magyar Nemzeti Bizottság 2006) közbevágna, hogy menjenek inkább erősítésnek a Nyugatihoz, de Papp egyik embere lefoglalja és elhallgattatja. A bazilika előtti téren a tömeg ezerfősre nőtt.
Tudósítónk jelentése szerint a Nyugati téren futóverseny van, tüntetőket nem látni.
A szovjet rendszer megrendíthetetlenségének látszatát az 56-os forradalom rendítette meg, mondta Szili Katalin az Országgyűlés ünnepi ülésén a felsőházban, ahol a képviselői padsorokban a külföldi vendégek foglaltak helyet.
"Tisztelettel adózunk az ellenállóknak, az emigránsoknak és az őket külföldön befogadóknak. A forradalom visszahelyezte Magyarországot a világ erkölcsi térképére, és hogy ne csússzunk le róla, be kell látnunk, reális képünk kell legyen a múltról. 1956 olyan ritka fejezet a magyar történelemben, amely kétségtelenül a világtörténelem részéve vált, erre legyünk büszkék" - mondta beszédében az Országgyűlés elnöke.
"A mai napon kiáltványt intézzünk a világ népeihez, hogy emléket állítsunk a forradalom hőseinek, akik sorsa örök felkiáltás. Szabadon élni, és mások szabadságát tiszteletbe tartani, ez közös kötelességünk" - fejezte be beszédét Szili Katalin.
Szili beszéde után felolvasta Kofi Annan ENSZ-főtitkár üzenetét: "Ami 1956-ban történt nem más, mint az ember szabadságvágyának megrendítő megnyilvánulása. A világ is tiszteletét teszi a bátorság, a meggyőződés ilyen megnyilvánulása láttán. Olyanná vált Magyarország, amilyennek ma ismerjük, demokratikus jogállamnak. Magyarország Európa szívében egy lüktető társadalom, dinamikus gazdaság, amely aktív tagja a nemzeteknek, és kívánom, hogy évszázadokon át virágozzék."
Az amerikai Time magazin 1956-os különszám borítóján a magyar szabadságharcos portréja látható, és a lyukas nemzeti lobogó, emlékeztetett a parlamenti beszédében Gyurcsány Ferenc a külföldi vendégek előtt.
"A szabadság lehetőség, hogy önmagunk legyünk" - mondta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint "ahányan vagyunk, annyiféleképpen kívánunk élni" személyesen szabadságunkkal. Ebben a "demokrácia vág rendet".
A szabadság demokratikus rendjét nehéz megteremteni, értelmét a sokaság belátó nagyvonalúsága adja, a demokratikus gondolkodás, cselekvés és kultúra.
A szabadságot ki lehet vívni egy huszáros rohammal, de mennyi idő kell ahhoz, hogy mások tisztelete beköltözzön mindenki lelkébe?, tette fel a kérdést a kormányfő.
1956-ban a többség az utcát választotta, mondta Gyurcsány, mert a parlament nem fejezte ki a népakaratot. Ma nem így van, a parlament ma kifejezi a népakaratot. "Az 56-os vitáink nem a múltról, a jelenről szólnak - mondta. - 56 csak ürügy." Az új Magyarország a barrikádnak csak az egyik oldalán épült fel, ott, ahol a lyukas zászlók lobogtak. "Nem lehet középen állni, nincs félút szabadság demokrácia és diktatúra között."
A szabadság akarásában egymásra találtak ötvenhat nagy áramlatai, ahogy 1989-ben, mondta a miniszterelnök. 2006 már "arról szól", hogy milyen legyen a demokrácia, nem arról, hogy legyen-e vagy sem. Gyurcsány azt kívánta külföldi vendégeinek, hogy ne ijedjenek meg a szabadság üzenetétől. "Merj önmagad lenni, tudj tisztelni másokat, ne félj a felelősségtől, óvd a szabadság rendjét!" A miniszterelnök most úgy látja, hogy ez sokkal "keményebb lecke", mint a rendszerváltáskor látszott.
Helyszíni tudósítónk szerint nagyon meleg van az Országgyűlés felsőházában, ahol magyar és külföldi politikus, méltóságok emlékeznek az 56-os forradalomra. A hátsó sorokban ülők legyezgetik magukat.
A parlamentben roskadoznak az asztalok, amelyekről nemsokára ebédelni fognak az ünnepi rendezvény vendégei. Háromféle hús van, szárnyas, sertés és borjú. Emellett rengeteg saláta, például magyaros füstöltnyelvsaláta és nagyon sokféle desszert.
Körülbelül háromezer ember vonul a Rákóczi úton a Corvin köz felé. Az ablakből nézelődőket arra buzdítják, hogy tartsanak velük. A tömegnek láthatóan nincs vezetője. Körülbelül nyolc busz torlódott fel a tömeg miatt az Astoriánál. Rendőrök nincsenek a környéken. Az autók elvileg járhatnának, de nem tudnak.