Kóka miniszterjelöltjének cége miatt aggódik az SZDSZ
További Belföld cikkek
- Az anyja megrázó vallomásával folytatódott a zuglói gyilkossággal vádolt férfi tárgyalása
- Ne aggódjon, ha nincs okoseszköze, így is lehet Ügyfélkapu+-fiókja, és jön a könnyítés
- Csütörtökön még tavasz lesz, majd hirtelen jön a változás az időjárásban
- Az I. kerület polgármestere szerint egy nap alatt egymillió forintot szedtek be a Halászbástya lezárásával
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
A hosszas válogatás után váratlanul egészségügyminiszter-esélyesként felbukkant Erdős Attila személye nagy felhördülést váltott ki az SZDSZ-ben. Biztos jó szakember és ügyesen vezeti a 15-20 fős vállalkozását, de most nem ő kellene a miniszteri posztra, mondták az Indexnek a miniszterjelölés előtt álló pártnál.
A szakmában Erdős Attilát jó orvosnak és szakembernek ismerik. „Miután dolgozott több multinacionális cégnél, ő olyan ember, aki nem csak konferenciákról ismeri azt, hogyan lehet professzionális és hatékony módon foglalkozni népegészségügyi kérdésekkel”, mondta egyik informátorunk. A Genoid által kidolgozott méhnyakrák-teszt olcsóbb és hatékonyabb több nyugat-európai eljárásnál, segíti megelőzni a daganat kialakulását és alkalmas a clamidia miatti meddőség megállapítására is.
Mentőangyal
A Kóka-felfedezett miniszteri jelölésétől tartók szerint azonban az üzleti életben sikeresnek bizonyult Erdőssel akkor lesz probléma, ha valóban megkapja a tárca vezetését. A Genoid Kft. történetének ugyanis már eddig is volt több olyan fejezete, amelynél a sajtó erős állami hátszelet gyanított.
Erdős Attila
Fotó: Huszti István
A 2001-ben alapított Genoid Kft-nek kezdetben kifejezetten rosszul ment a sora, 2003-ra el is fogyott a pénze. A finanszírozási válságtól 2003-ban egy külső pénzügyi befektető mentette meg a céget: Nyíri Viktor, az amúgy ingatlanügyekkel foglalkozó Biggeorges NV Rt. egyik tulajdonosa több száz millió forintot fektetett be a cégbe, és 50 százalékos tulajdonjogot is szerzett.
A mentőangyal miatt most többen fanyalognak a liberálisok körében. Nyíriről az a hír járja a kisebbik koalíciós pártban, hogy leginkább MSZP-s kapcsolatokkal rendelkezik. Korábban a Magyar Nemzet írta a Hajógyári-sziget eladása kapcsán, hogy bekerült Medgyessy Péter akkori miniszterelnök bizalmasai közé, és az Erős János által vezetett Magyar Fejlesztési Bank felügyelőbizottsági tagja lett.
Az OEP támogatásával
Az ő közbenjárásának tulajdonítják azt is, hogy amikor 2006-ban Rácz Jenő minisztersége idején csökkentették a laborvizsgálatok OEP-támogatását, a Genoid egymaga akkora támogatást, 400 millió forintot kapott, mint a négy orvosi egyetem együttvéve.
A szakma tiltakozását akkor az váltotta ki, hogy többek szerint a laborvizsgálatok OEP-finanszírozásának csökkentésére pont egy olyan labordiagnosztikai cég tevékenysége miatt volt szükség, amelyhez a Genoid később több szálon kötődött.
A H-Med Diagnosztikai Kft. ellen 2004 nyarán az OEP feljelentést tett. Az egészségbiztosító szerint ugyanis a Magyar Honvédség Központi Honvédkórháza, illetve a kórházban alvállalkozóként működő H-Med 1999-2001 között összesen 1,32 milliárd forintot hívott le el nem végzett vagy nem dokumentált laboratóriumi vizsgálatok után. Az esetet a Nemzeti Nyomozóiroda is vizsgálta.
Kapcsolat
A H-Med labort Mikola István minisztersége idején, 2001-ben be is záratta a tisztiorvosi szolgálat, ám 2002-re kiderült, hogy a működési engedély visszavonása jogellenes volt. A H-Med 2001-ben pert indított az OEP ellen, hogy a bezáratás miatt elmaradt több mint másfél milliárd forintos bevételét visszaszerezze.
Mi a kapcsolat a H-Med és a Genoid között? A korábbi hírek szerint a H-Med körül kipattant botrány után a Genoid Kft. a bezáratott cég telephelyén és eszközeivel folytatta tevékenységét. Egyik biotechnológiában járatos forrásunk szerint azonban mindössze annyi történt, hogy a H-Med két korábbi alkalmazottja megalapította a Genoidot, hogy addigi fejlesztéseiket folytathassák. Ehhez szükség volt a technológiára, amelyet megvásároltak a H-Med-től.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter 2004-ben azt nyilatkozta a Magyar Hírlapnak, hogy ellenőriztette a két cég tulajdonosi szerkezetét, de nem tartotta indokoltnak, hogy vizsgálatot indítson az ügyben.