Gyurcsány egy asztalhoz ülne elődeivel
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A tárgyalásokon nem tudtak megállapodni a 2007 és 2013 közötti költségvetésben. A találkozó után Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök az Európai Unió mély válságát állapította meg, egyúttal szégyenteljesnek nevezte, hogy a szegényebb tagoknak kellett részesedésük csökkentését felajánlaniuk a megállapodás érdekében.
"Hosszú időre az egy helyben járás lehet a közös európai együttműködés sorsa" - fogalmazott a kormányfő hétfői napirend előtti felszólalásában, amikor beszámolt a hét végén Brüsszelben tartott EU-csúcs eseményeiről. Gyurcsány Ferenc ennek elkerülése érdekében az európai országok intenzívebb konzultációját szorgalmazta.
Magyarországnak az aktívabb és kezdeményezőbb szerep hozhat sikert, és ennek különleges jelentőséget ad, hogy a visegrádi négyeket az elkövetkező évben Magyarország vezeti.
Kritikus szakasz
A brüsszeli értekezleten mindenki úgy értékelte, hogy az Európai Unió saját történetének egyik legkritikusabb szakaszához érkezett. Mint mondta, a 2007 és 2013 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi tervek elfogadásáról még nagyobb volt a vita, mint a ratifikációs folyamatról. A 25 tagország nem tudott megállapodni abban, mennyi legyen a nemzeti hozzájárulás mértéke a közös európai uniós költségvetéshez, és korábban nem tapasztaltan indulatos vita tárgya lett a mezőgazdasági politika.
Hiba lenne azt gondolni, hogy ez költségvetési vita - mondta a magyar miniszterelnök. Amikor "egy század százalékokról beszélünk, akkor nem lehet kérdés, hogy ez nem pénzről szól" - vélekedett. Szerinte a vita oka, hogy sokan elbizonytalanodtak Európa jövőjét illetően, a második világháború utáni dinamizmus a múlté, a régi eszmények már nem mozgatják a közös Európát, új eszményeiben pedig bizonytalan.
Baráth Etele hangsúlyozta, hogy a hétvégi EU csúcs abszolút kudarc volt. Különböző érdekek vannak az unión belül, ezért reformokra lenne szükség. Most is, mint már annyiszor, az országok egyéni érdekei erősebbek voltak a közösségi érdekeknél.
"Sok a tévhit, a félelem, és a hibás információ az unión belül. Ebből fakadhat az, hogy a népszavazás az alkotmányról mind Franciaországban, mind Hollandiában elbukott" - mondta Somogyi Ferenc külügyminiszter, aki új kommunikációt sürgetett. Szerinte a negatív élményt csak közös cselekvéssel lehet kezelni. Somogyi úgy vélte, érdemes a továbbiakban a népszavazások kiírását átgondolni.