További Belföld cikkek
- Miért téma egy politikus nyaralása? Addig biztosan nem, amíg „le nem bukik”
- Marad a tavasznak beillő tél, de a szél begombolja a kabátokat
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
Mindaddig, míg az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) vizsgálata le nem zárul, és meg nem születik az eredmény, addig a Fővárosi Önkormányzat nem foglal állást a Nyírő Gyula Kórházban kialakult helyzettel kapcsolatban. A főpolgármester-helyettes asszony az ÁNTSZ döntésének fényében kezdeményezi a főváros egészségügyi és sportbizottságának összehívását. Erre várhatóan három-négy napon belül kerül sor - tudta meg az Index. Az ÁNTSZ vizsgálata jelenleg is folyik a Nyírő Gyula Kórházban, várhatóan két napig tart majd - közölték érdeklődésünkre a főigazgató titkárságán.
Kategórikus miniszteri nem az eutanáziára
Mikola István kedden elképesztőnek minősítette a fővárosi Nyírő Gyula Kórházban történteket, azaz azt, hogy a Nyírő Gyula Kórház éjszakás nővérét közel negyven ember meggyilkolásával gyanúsítják. A miniszter - aki, mint elmondta, a rémtörténetet hallva Stockholmból, az uniós miniszterek találkozójáról utazott haza - közölte: kérésére az ÁNTSZ Fővárosi Intézete azonnal felfüggesztette a Nyírő Gyula Kórház 1. számú belgyógyászati osztályának működését.
A miniszter úgy vélekedett, hogy a történtekre nem jelenthet magyarázatot az anyagiak és a személyzet hiánya. Mikola István felháborítónak nevezte, hogy egy bajba került vezető azzal védekezzen: hasonló eset más intézményben is előfordulhat. A miniszter szerint a Nyírő Gyula Kórház éjszakás nővére életellenes bűncselekményeket követett el, amelyek nem kapcsolhatók össze az eutanáziával. Szakmai, tudományos vitákat lehet folytatni a gyengéd halálba segítésről, de amíg én vagyok az egészségügyi miniszter, ebben az országban nem lesz eutanázia - közölte Mikola István.
Közgyűlési vizsgálat a felelősség megállapítására
A fővárosi közgyűlés Fidesz-MDF-MKDSZ-frakciója azt követeli, hogy azonnali hatállyal nevezzenek ki szakmai biztost a Nyírő Gyula Kórház élére. Kupper András szerint ebből az ügyből egyértelműen látszik, hogy a fővárosi kórházak magukra maradtak, nincs olyan egészségügyi főpolgármester-helyettes, aki irányítaná őket. Mindez egyértelműen azt mutatja, hogy szakmai, anyagi, erkölcsi csődben vannak a kórházak - tette hozzá.
Vörösné Bánk Judit, a közgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke elmondta, hogy megfelelő, tárgyszerű információk birtokában a bizottság megvizsgálja majd, hogy az adott ügyben terheli-e valamilyen felelőség a kórház vezetését. Az üggyel kapcsolatban a részletek ismerete nélkül nem kívánt nyilatkozni a szocialista politikus, aki egyébként mindeddig semmilyen hivatalos információt nem kapott az ügyben a kórház, illetve a főpolgármesteri hivatal illetékeseitől.
Egy pszichopata reakciói kivédhetetlenek
Az egészségügy bizalmi elven működik, és ha ebbe a rendszerbe bekerül egy pszichopata, annak kiszámíthatatlan reakciói kivédhetetlenek - hangsúlyozta Takács Gábor, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója. A kórházvezető szerint a legjobb működési szabályozások sem menthetik meg az intézményeket az őrültektől. "Ha lenne elegendő ápolónő és legalább ketten dolgoznának együtt" - vélekedett - ",akkor óhatatlanul figyelmének egymás munkájára, és csökkenthető lenne a szabálytalanságok kockázata".
Szerinte az orvosoknak, ápolóknak visszatartó erő lenne az is, hogy a kórházban elhunytak többségét - jogszabályi követelmény alapján - boncolni kellene. Hozzátette: a nővér által gyógyszerrel halálba segített embereknél valószínűleg a kórboncnok sem tudta volna kimutatni a közvetlen okot. Takács Gábor elmondta: a nővér szerződése március végén járt volna le, amikor csendben "megszabadulhatott" volna tőle, mégis kötelességének érezte a rendőrségi feljelentést. A főigazgató szerint az ápolónő még a zártan kezelt morfiumból is birtokába vehetett 30-40 ampullát úgy, hogy nem adta be az orvosi utasítás szerinti betegnek.
A kórház jogász szerint nehéz lesz bizonyítani a gyilkosságokat
Deák Zsolt, a kórház jogásza közölte: az elhunytak hozzátartozói kártérítési pert a büntetőeljárás lezárta után indíthatnak, de nehéz lesz bizonyítani, hogy valóban a nővér segítette a betegeket a halálba, és nem természetes módon hunytak el.