Beárazták magukat az egyetemek

2007.01.16. 13:22
Az ország összes egyeteme egységesen a tandíj alapösszegét kéri a hallgatóktól 2008-tól. Több intézmény később várhatóan emeli, mások pedig csökkentik az összeget. Most a Semmelweis Egyetem egyik kara tervezett magasabb fejlesztési részhozzájárulást, de meggondolta magát.

Az egyetemek egységesen a fejlesztési részhozzájárulás (fer) alapösszegét kérik a hallgatóktól 2008-ban. Az idén egyetemre kerülő hallgatóknak így 2008-tól alapképzésben évente 105 ezer forintot, mesterképzésben 150 ezer forintot kell fizetniük. A most egyetemre járó diákokra nem vonatkozik a fer.

A törvény egyébként lehetővé teszi, hogy az intézmények az alapösszegnél 50 százalékkal alacsonyabb vagy magasabb tandíjat határozzanak meg. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kara korábban azt tervezte, hogy a túljelentkezések miatt magasabb összeget határoz meg.

Nem lett volna értelme, hogy egyetlen intézményként mi térjünk el a többi egyetemtől – mondta az Indexnek Mészáros Judit a kar főigazgatója. A kar tehát úgy döntött, náluk is az alapösszeget kell megfizetni.

Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora azt hangsúlyozta: semmiképpen nem szeretnék, ha valakit nehezebb anyagi helyzete tartana vissza a tanulmányaitól.

A jelek szerint tehát az egyetemek egyelőre nem merik megkockáztatni, hogy magasabb tandíjat kérjenek, holott a képzések minőségi különbségeit és piaci értékét általában a hallgatók is ismerik.

Az első év tapasztalatai alapján várhatóan több egyetem felbátorodik, s a keresett szakokon magasabb tandíjat kérnek majd, míg a kevesbé jólmenő intézmények alacsonyabb tandíjjal próbálják növelni vonzerejüket.

A fert-t az idén felvett diákoknak kell majd fizetniük, de csak 2008-tól. Azt, hogy ki fizet és ki nem, az első év tanulmányi eredményei alapján határozzák meg. A diákok legjobban teljesítő 15 százalékának nem kell fizetnie.

A befolyó pénz az egyetemeknél marad, s azt egyrészt a hallgatók ösztöndíjaira kell fordítani, másrészt az egyetem fejlesztésére.