További Belföld cikkek
-
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
- Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
- Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
- Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
- Arzénos a víz, azonnal betiltották az ivóvízfogyasztást Ráckevén
![]() |
A 460 készítményből 76-nál sikerült árcsökkenést elérnie a biztosítónak |
|

Az OEP tájékoztatása szerint várhatóan augusztus 7-én fejeződnek be a tárgyalások, az új gyógyszerárakat pedig előreláthatólag az ősz folyamán hirdeti ki a kormány.
A betegek negyede nem váltja ki, ha drága a gyógyszer
Az orvosok ugyanezen felmérés szerint nem tudnak arról, hogy betegeik nem váltják ki a recepteket, mert úgy látják, hogy szerényebb jövedelmű pácienseik már a rendelőkben igénylik az olcsóbb szert. A betegek egyharmada soha sem beszél orvosával a készítmény áráról. Az orvosok automatikusan általában csak azokat tájékoztatják a gyógyszerárakról, akik tudomásuk szerint nehéz anyagi helyzetben vannak, vagy rendszeresen kell orvosságot szedniük.
Az OEP tanulmánya szerint a receptet a betegek egynegyede gyakran vagy rendszeresen nem váltja ki, amikor megtudja a gyógyszer árát.
Az egészségbiztosító az év első felében 300 patikus, 700 orvos és 1.017 gyógyszervásárlót kérdezett meg.
Az elemzés szerint a betegek 85 százaléka úgy emlékezett, hogy még soha nem ajánlottak fel számára helyettesítő terméket a patikában. A patikusok viszont úgy nyilatkoztak, hogy a betegek csaknem felének ajánlottak fel olcsóbb készítményt.
|

A szakember szerint jó megoldás lenne fokozni a kiskereskedelmi árrés degresszívitását, ami a gyakorlatban azt jelentené, hogy a drágább gyógyszerek több száz forinttal olcsóbbak lehetnének, az olcsóbbak pedig csak párt forinttal drágulnának.
Radikális változások
Radikális változások történtek az egészségügyben az elmúlt két év során - jelentette ki Gógl Árpád egészségügyi miniszter a Népszavának adott interjújában. Mint mondta, az elmúlt évek forráskivonásait nem lehet egy lépésben visszapótolni, jelenleg a szektort szinten tartják.
![]() |
|
A miniszter szerint annak tükrében, hogy eddig egyetlen évben sem csökkent egyetlen gyógyszer ára sem, egy készítmény árcsökkenése is eredmény, nemhogy hetvenhat terméké.
Tízmillióval több támogatás
A tervezett 135 milliárd forinttal szemben 145-147 milliárdot fordíthat a gyógyszerek ártámogatására idén az egészségbiztosító - tudta meg a Magyar Hírlap. Ez azt jelentené, hogy a gyógyszerkassza várható túllépése miatt nem lesz szükség a tb-alapon belüli belső átcsoportosításokra, sem arra, hogy - amint azt az egészségbiztosító főigazgatója javasolta - a gyedből megmaradt pénzeket költsék erre a célra. Az információt az egészségügyi miniszter nem kommentálta.
Lampé Zsolt, az OEP főigazgatója kijelentette: az idei 135 milliárd forintos gyógyszerár-támogatási keretet mintegy 10-12 milliárd forinttal fogja túllépni az egészségbiztosító.
A 460 készítményből 76-nál sikerült árcsökkenést elérnie a biztosítónak. A fekélyek kezelésére szolgáló gyógyszerek ára 20-40, a reuma elleni szerek 15-30, az asztma elleni inhalálószerek, antibiotikumok 10-10, egyes hormonkészítmények pedig 15 százalékkal csökkenhetnek. Ugyanakkor néhány szer esetében 5-30 százalékos áremelésre tettek javaslatot a gyártók, ezek megalapozottságát még vizsgálja az OEP - mondta a főosztályvezető.
Kapkodó, bürokratikus eljárás?
A reuma elleni szerek 15-30, az asztma elleni inhalálószerek, antibiotikumok 10-10, egyes hormonkészítmények pedig 15 százalékkal csökkenhetnek
A gyógyszergyártók négy szakmai egyesülete és a Gyógyszergyártók Országos Szövetsége korábban közös közleményben követelte, hogy a "kapkodó, bürokratikus eljárások helyett a gyógyítás szempontjai szerinti ártámogatási rendszer működjön Magyarországon."
A közleményben kiemelik: a régóta használt, jól bevált szerek annyira megdrágulnának, hogy igen sok betegnek anyagi okok miatt kellene megválni megszokott orvosságától.
Az új, úgynevezett innovatív termékek esetében az OEP elképzelése szerint csak az ár dönt, nem a szakmai szempontok, nem az új gyógyszer szükségessége a betegek számára. Ez gyakorlatilag kizárja egy sor korszerű, és igen hatékony gyógyszer alkalmazását, amely ugyancsak a betegek érdekei ellen való.