További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
A miniszterelnök-jelölt az Indexnek elmondta, normál, átlátható üzleti kapcsolata lehet cégeinek az állammal, ugyanakkor ezek ellenőrizhetőségére különös hangsúlyt kíván fektetni. Elmondta, kezdeményezni fogja cégei jogi átvilágítását, és ezek eredményeit elküldi majd az illetékes parlamenti bizottságoknak. Gyurcsány közölte, fel fogja hívni ezen testületek figyelmét a cégei tevékenységével kapcsolatos jogszabályokra és arra fogja buzdítani őket, hogy az érintett jogszabályok változásakor vizsgálják meg „nincs-e miniszterelnöki érdek a módosítások mögött.”
A Fidesz szerint ez kivitelezhetetlen
„Ez egy szépen hangzó, demokráciát sugalló dolog, de érdemi tartalom nincs mögötte” – reagált Gyurcsány kezdeményezésére Latorcai János, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke az Indexnek.
Szavai szerint sem a parlamentnek, sem a pártoknak nincs annyi embere, olyan szakértői apparátusa, amely minden vonatkozó jogszabály változása esetén meg tudná vizsgálni, illetve követni tudná, milyen hatással van ez Gyurcsány cégeire. Példaként említette, hogy csak most, a miniszterelnök lemondásakor derült ki az, hogy az 1997 óta hatályban lévő jogállási törvény ellentétes az alkotmánnyal.
Gyurcsány tavaly májusban lett a sportminisztérium vezetője és akkor mondott le cégeiben a tulajdonosi jogai gyakorlásáról. Lépését akkor azzal indokolta, hogy közpolitikai és üzleti tevékenységét következetesen szétválassza, továbbá, hogy miniszteri tevékenysége ideje alatt az üzleti életből kivonuljon.
Gyurcsány Ferenc intézkedett arról is, hogy az ALTUS Befektetési és Vagyonkezelő Részvénytársaság, és az irányítása alatt álló vállalatok az állami szektorral való kapcsolataikat a jövőben - az eddigiekben is fennálló kis értékű, szokványos kereskedelmi kapcsolatok kivételeivel - kizárólag nyilvános pályázat és ajánlattétel keretei és feltételei között gyakorolják. A sportminiszter intézkedett valamennyi felügyelőbizottsági és igazgatósági tagsága, valamint egyéb vezető tisztségviselői megbízása megszüntetéséről.
Támadták már üzleti ügyei miatt
Gyurcsányt kinevezése után heves ellenzéki támadások érték különböző üzleti ügyei miatt. Az egyik ilyen támadásai felület az országgyűlési képviselői klub működtetése volt. Gyurcsány a klubnak otthont adó helyiséget tizenegymillió forintért vette meg, majd havi egymillió forintért adta bérbe az államnak. A klub százmillió forintos felújítása azonban az állami bérlőt terhelte, így Gyurcsány cége tizenegymillió forintért egy több mint százmillió forintot érő, belvárosi, exkluzív ügyfélkörű, felújított, első osztályú étteremhez jut hozzá a bérlet lejártakor.
Szintén ellenzéki felháborodást váltott ki a Balatonöszödi kormányüdülő egy részének az államtól való lízingelése is.
|