Gyurcsány a fotósokkal cserélne
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Ezüstszínű Audik
A városból kifelé tartva nem tűnt az átlagos hétköznap délutáninál erősebbnek a forgalom. A főbb csomópontoknál rendőrök várakoztak, hogy a delegációk elől lezárják az utakat. Az M7-esen több pihenőhelyet terelőtáblákkal zártak el a megfáradt autósok elől, és gyakran lehetett találkozni a biztonsági szolgálatok civil autóival, vagy a buszokat lehagyó, a konferenciára száguldó ezüstszínű Audikkal.
A sajtóközpontot a balatonőszödi kormányüdülőtől alig egy kilométerre fekvő OTP-üdülőben rendezték be. A magyar forgatócsoportok, fotóriporterek és újságírók mellett a legtöbben Nagy-Britanniából és Spanyolországból érkeztek, érdeklődésük miniszterelnökeiknek, Tony Blairnek, illetve José Luis Rodríguez Zapaterónak szólt. Érdekesség, hogy míg Blair az Irak elleni háború egyik legnagyobb támogatója, addig Zapatero a spanyol csapatok Irakból való kivonulásának ígéretével nyert tavasszal választást. "A sajtóközpont legkülönlegesebb vendége" nem létező címét egyébként egy mongol, hazája ünnepi viseletébe öltözött újságíró nyerte el.
Egyikük orra esett
Balatonőszöd az akadémiai helyesírás szerint hosszú ő-vel írandó, ahogy az legújabb helyesírási szótárból is kiderül. Egy kis etimológiai magyarázat a kételkedőknek: a név "alapjául szolgáló személynév a magyar ősz 'fehér hajú' melléknévből képződött" (Földrajzi nevek etimológiai szótára, Ak. 1980.).
Így írják a
térképek, és így írják maguk az őszödiek is.
A látszat ellenére a helységnévtáblán is hosszú ő-vel szerepel. Hogy ez miért nem egyértelmű, arról kérdezzék azt, aki a köztáblák fontkészletét tervezte.
Ha valaki ezek után még egyszer közli, hogy rövid ö-vel írják, önhatalmúlag megszüntetjük az Index-előfizetését.
Miután a fotóriporterek elfoglalták helyeiket, megjelent az ajtóban a Miniszterelnöki Hivatal fotósa, majd az egymással beszélgető Gyurcsány és Zapatero, a román miniszterelnök Nastase, az etióp Zenawi és szépen sorban a többiek, csak a legnagyobb politikussztár, Tony Blair késett vagy fél percet. A megszeppentnek tűnő államelnökök és kormányfők - legtöbben csütörtökön találkoztak először, így szoros barátságról aligha lehet szó - a nyakkendőjüket igazgatták. A hangulatot Gyurcsány igyekezett oldani, aki angolul mondta a fotósoknak: "Három perc után cserélünk". A kamerának szóló mosolyok után a fotóriporterek még ráadást kértek, és a politikusok az ajtóból vissza is fordultak, akikről így "emberközelibb" képek is készülhettek.
Csütörtök este a kormány- és államfők kötetlenül, tolmács és nyakkendő nélkül beszélgetnek a világ helyzetéről. Napközben a budapesti Haladó Kormányzás-konferencián vettek részt Budapesten, szerencsére többen, mint ahányan lemondták.
Egységben a globális lehetőségekért
A rendezvényre időzítve a magyar és a brit kormányfő egy közösen jegyzett újságcikket jelentetett meg a Népszabadságban, amelyben az EU- májusi kibővülését - és Magyarország csatlakozását - üdvözölve állapítják meg, hogy "a régi tagokon múlik, hogy megmutassák az újaknak, hogy az EU most már az övék is".
Blair és Gyurcsány úgy vélik, olyan Európára van szükség, amely "kész a gazdasági reformra annak érdekében, hogy megfeleljen a globalizáció kihívásainak. Képesnek kell lennünk globális piacon versenyezni". Tenni kell emellett az EU belső piacának tökéleteítéséért, a szolgáltatások színvonálának emeléséért, olvasható az írásban. Magyarország mindehhez "tapasztalatát és eltökéltségét apportálhatja" az EU-ba.
A konferencián a baloldali politikusok "hangsúlyosan vetették fel az ENSZ mielőbbi radikális reformjának szükségességét", olvasható a távirati iroda tudósításában. A baloldali pártok jövőbeni lehetőségeiről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy csak az vezethet eredményre, ha tartani tudják a kapcsolatot "az egyszerű emberekkel". Gyurcsány - Tony Blairhez hasonlóan - globálisabb felelősségvállalást sürgetett a jobban és szerencsésebb helyzetben élő emberektől a világ legszegényebb régiói és népei iránt. Mindehhez hozzátette azonban, hogy nem látja, hogy Magyarországon ilyen áldozatokat vállalni tudnának az emberek, és akár a GDP egy ezrelékét is ilyen célokra lehetne fordítani.
A konzervatívok néha gonoszok is