Március végéig hazajönnek Irakból a magyar katonák
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
|
"Előttünk van az iraki politikai rendezés egyik legfontosabb feltétele, az iraki választások január végén. Ezt követően megteremthetőek a demokratikus rend, a nyugalom, a biztonság feltételei" - mondta az MTI szerint Gyurcsány Ferenc a Hősök terén, ahol a sorkatonaság eltörlését ünnepelték.
Gyurcsány szerint "ott maradni a választások megtételéig kötelesség, sokkal tovább maradni lehetetlenség. Ezért 2005. március 31-ig visszahozzuk katonáinkat Irakból. Onnantól másnak, másként és elsősorban a politika eszközeivel kell biztosítaniuk a stabil, biztonságos, demokratikus iraki létet."
Ha a Közel-Kelet nincs biztonságban, akkor Magyarország sincs biztonságban - jelentette ki a miniszterelnök. A szerdai kormányszóvivői tájékoztatón Juhász Ferenc honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a kormány hétfőn a házszabálytól való eltérést indítványozva nyújtja be a mandátum-hosszabbításról szóló javaslatát, amelynek elfogadásához kétharmados többség szükséges.
Egymilliárdba kerül a költözés
A külügyminiszter szeptember elején jelezte, hogy a kabinet novemberben dönt az Irakban tartózkodó magyar csapatok további sorsáról. "A helyzet változatlanul az, hogy a mandátum kitöltéséig, azaz az év végéig a 300 magyar katona Irakban marad, és folytatja szállítási tevékenységét" - közölte akkor Kovács László. Juhász Ferenc elmondta, a hazaköltözés egymilliárd forintba kerül, az egész iraki misszió pedig tízmilliárdot emészt fel. Amennyiben a parlament támogatja a három hónapos határidőcsúszást, akkor április elejétől nem szállíthatnánk semmit Irakba, viszont lenne két hónap arra, hogy hazahozzák a teljes magyar missziót.
Korábban az MDF többször is szorgalmazta a katonák hazahívását, amelyet egy idő után a Fidesz is támogatott.
A kormánypártok egyetértenek a hosszabítással, az MDF nem
Az SZDSZ álláspontja szerint az iraki misszióban addig kell részt venni, amíg erre szükség van - mondta az MTI-nek Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő szerdán. "Ha március 31-ig van rá szükség, akkor addig" - tette hozzá. Mint mondta, bíznak abban, hogy a januári választások után békességgel átadható a demokratikus rend biztosításának feladata a helyieknek, ami feleslegessé teszi a magyar kontingens iraki jelenlétét.
A januári iraki választások eredményes lebonyolításának megszervezéséhez fontos a nemzetközi erők, így a magyar katonák jelenléte - mondta Keleti György, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának szocialista elnöke szerdán az MTI-nek. Az MSZP-frakció még nem egyeztetett a kérdésről, erre várhatóan hétfőn kerül majd sor - közölte Keleti György. Elmondta: indokoltnak tartja, hogy a kormány képviselője tájékoztassa a négy parlamenti frakciót az iraki körülményekről, arról, hogy mi indokolja a kontingens mandátumának meghosszabbítását. Emlékeztetett rá, hogy a magyar katonák parlamenti mandátuma ez év december 31-ig érvényes, s annak meghosszabításához a kormánynak határozati javaslatot kell a Ház elé terjeszteni. A javaslatról az Országgyűlés kétharmados többséggel dönt.
A Fidesz már december végével hazahívná a katonákat
A Fidesz fél évvel ezelőtt is azt akarta, hogy a magyar csapatok az év végén jöjjenek haza Irakból és fejezzék be missziójukat - mondta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján arra reagálva, hogy a kormány a mandátum meghosszabbítását indítványozza. A politikus a kabinet figyelmébe ajánlotta, hogy az ország lakosainak "túlnyomó többsége, háromnegyede" korábban is azt mondta, hogy a magyar csapatokat hozzák haza Irakból.
Áder János Gyurcsány Ferenc kormányfő figyelmét felhívta arra a tényre, hogy a csapatok mandátumának meghosszabbításához a parlament kétharmadának hozzájárulására van szükség. A politikus szerint ugyanis a miniszterelnök olyan stílusban jelentette be a misszió Irakban maradására vonatkozó javaslatát, mintha az az ő személyes döntésén múlna.