Megtakarítást hozott a vizitdíj
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
Bár még nincs itt az év vége, a tárca előre kiszámolta, mennyi bevételt hozhat ebben az évben a két díj. A sietségben feltehetően szerepet játszottak a vizitdíj eltörlését pedzegető szocialista javaslatok és a Fidesz népszavazási kezdeményezése is.
A vizitdíj és kórházi napidíj bevezetése beváltotta a hozzá fűzött reményeket, jelentette be Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A háziorvosok bevétele nőtt, csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma, ez a kétfajta térítési díj pedig visszaszorította a hálapénzt, közölte a miniszter.
Havi 180 ezer a háziorvosoknak
Ami tudható, az az, hogy a vizitdíj február közepi bevezetésétől augusztusig 11,7 milliárd forint volt a bevétel. A minisztérium ez alapján előre kiszámolta, hogy február közepétől december végéig ez összesen 21,7 milliárdos bevételt jelenthet.
A vizitdíj a szolgáltatóknál marad, így a háziorvosok átlagosan havi 180 ezer forint többletbevételhez jutottak, hangsúlyozta Horváth Ágnes. A kalkulációk szerint a háziorvosokhoz ebben az évben így összesen 9,5 milliárd forint folyik be a díjakból, a szakrendelőkhöz 6,2 milliárd forint, a kórházakhoz pedig 2,2 milliárd forint (a fennmaradó összeg az ügyeletre, a fogászatra, laborokhoz, a CT- MRI vizsgálatokra, a kórházi gondozásra).
Fidesz: a vizitdíj miatt nem mennek el orvoshoz az emberek
A vizitdíj, amelyet hazugsággal vezettek be, nem más, mint egy olyan sarc, amely csak a betegek életét nehezíti meg, mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. A Fidesz szóvivője szerint a vizitdíj még soha sehol nem volt sikeres és Magyarországon sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A politikus a GFK Hungária Piackutató Intézet felmérésére hivatkozva kijelentette, hogy a havi kilencvenezer forint alatti jövedelműek 21 százaléka a vizitdíj bevezetése miatt halasztja el az orvoshoz fordulást.
A képviselő azt is elmondta, hogy véleményük szerint a kormány által vártnál kevesebb bevétel folyt be, ami nehéz helyzetbe hozza az orvosokat, és az intézkedés a hálapénzre sem jelentett megoldást.
A fizetési kötelezettség miatt kimutathatóan kevesebbszer fordultak indokolatlanul orvoshoz az állampolgárok. Míg 2006-ban havonta átlagosan 939 ezerszer keresték fel a háziorvosokat, ez háziorvos-beteg találkozások száma 2007-ben havi 698 ezerre csökkent.
Az, hogy ez a csökkenés a vizitdíjnak tulajdonítható, jól mutatja, hogy a gyermek háziorvosokat ugyanannyian látogatták mint tavaly, ott ugyanis nem kell vizitdíjat fizetni.
Jelentősen csökkent a kórházban töltött napok száma is. Míg 2006-ban február és augusztus között 9,8 millió volt az aktív fekvőbeteg ellátásban regisztrált ápolási nap, ez a szám 2007 hasonló időszakában 7.6 millió volt.
Az adatok ugyanakkor nem igazolják a tárca törekvését, hogy a kórházban fekvés helyett a járóbeteg ellátás volumene növekedjen: tavalyhoz képest (februártól augusztusig tartó időszak) ugyanis itt is csökkentek az esetszámok 43 ezerről 35 ezerre.
Kevesebb gyógyszer fogy
Teljesültek viszont a minisztérium várakozásai abban a tekintetben, hogy a kevesebb orvoshoz fordulás kevesebb gyógyszerfelírást generál s így a tébének kevesebb kiadást jelent. A társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerekre kiállított vények száma a március-október közötti időszakban 127 ezer volt. Tavaly ugyanezen időszak alatt 139 ezer vényt állítottak ki.
A minisztérium közlése szerint ezért a vizitdíj és a napidíj nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az Egészségbiztosítási Alap idén már nem veszteséges, az ellátórendszer ésszerűbb igénybevétele ugyanis több tízmilliárd forintos felesleges kiadást takarított meg.
Az adatok szerint a gyógyító, megelőző ellátásokben így idén 25 milliárd, a gyógyszetámogatásoknál 15 milliárd forint, a gyógyászati segédeszközöknél és a gyógyfürdő ellátásnál 1 milliárd, a kevesebb utazási költségtérítés miatt pedig 1,2 milliárd forint megtakarítás jelentkezik. Az igazsághoz tartozik, hogy mindez nem csak a vizitdíjnak tulajdonítható, hanem a gyógyszertámogatások drasztikus csökkentésének és más intézkedéseknek is.
Ennek a megtakarításnak köszönhető, hogy decembertől jelentős mértékben javítható a kórházi étkezés színvonala, mondta Horváth Ágnes.