Kiperelhetik a Hospinvestet Egerből
További Belföld cikkek
- Ünnepi lázban ég a Fővárosi Közgyűlés, karácsonyi húzós játékot rendeztek a képviselők
- A Századvég felmérése szerint őrzi vezető szerepét a Fidesz–KDNP
- Két nap alatt háromszor mentettek magasból a szegedi mentők
- Lépett a BKK, az ünnepi időszakban sűrűbben indulnak a reptéri buszok
- Robbanásokat észleltek Baranya vármegyében
- Az egri kórházat korábban a Heves Megyei Önkormányzat működtette.
- 2007. november 30-án a megyei önkormányzat pályázatot írt ki az 500 millió forintos adóssággal küszködő intézmény működtetésére. Pályázatot adott be a Hospinvest Zrt., a Debreceni Egyetem, illetve ajánlatot tett Eger önkormányzata.
- Február 29-én a Heves Megyei Önkormányzat határozata a Hospinvestet nyilvánította a pályázat győztesének.
- Március 25-én a Heves Megyei önkormányzat arról határozott, hogy vagyonkezelő szerződést köt a Hospinvest Zrt.-vel. A 20 évre szóló szerződést március 27-én aláírták.
- Szeptember 29-én a Hospinvest Zrt. megkapta az ÁNTSZ-től a működési engedélyt az egri kórházra.
- Október 29-én a Hospinvest Zrt.-vel finanszírozási szerződést kötött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.
- A Hospinvest Zrt. november 1-től átvette a kórház működtetését.
Felek: Észak-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal kontra Heves Megyei Önkormányzat
Fórum: Közbeszerzési Döntőbizottság
Az Észak-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal áprilisban eljárást kezdeményezett a Közbeszerzési Döntőbizottságnál a Heves Megyei Önkormányzat ellen, mert a megyegyűlés közbeszerzési eljárás nélkül írt ki pályázatot a Markhot Ferenc Kórház működtetésére. A Döntőbizottság azonban felfüggesztette az eljárást, mivel ebben a kérdésben az Alkotmánybíróság is vizsgálódik. Az Országgyűlés ugyanis 2007-ben úgy módosította a 2006-os egészségügyi törvényt, hogy az egészségügyi szolgáltatáshoz kapcsolódó vagyonkezelői jog átadásakor a törvény nem követel meg közbeszerzést. Ennek a módosításnak az alkotmányossági vizsgálata jelenleg is zajlik.
Született ugyanakkor hasonló ügyben már egy ítélet a Fővárosi Ítélőtáblán a gyöngyösi kórház átvétele kapcsán. A szeptemberi jogerős döntés szerint nem sértette meg a közbeszerzési törvényt a gyöngyösi önkormányzat, amikor közbeszerzés nélkül adta át a Hospinvestnek a Bugát Pál kórház működtetési jogát. Az ítélet szerint a város az önkormányzati és az államháztartási törvény által előírt követelményeknek megfelelően folytatta le az eljárást. A Hospinvest szerint Egerben teljesen hasonló volt a helyzet, így ez az ítélet precedensértékűnek tekinthető, s az egri ügyben is hasonló döntés várható.
Felek: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata kontra Közbeszerzési Döntőbizottság
Bíróság: Fővárosi Bíróság
Az egri önkormányzat is a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult amiatt, hogy a kórház működtetésének és a vagyonkezelői jognak az átadásához közbeszerzési eljárást kellett volna lefolytatni. A KDB azzal utasította el Eger kérését, hogy azt elkésve nyújtották be (tehát érdemben nem vizsgálta a bejelentés tartalmát). Eger emiatt beperelte a Közbeszerzési Döntőbizottságot, s az eljárás jelenleg is zajlik a bíróságon, mondta Palotai Zsuzsanna, Eger önkormányzatának szociális és egészségügyi irodavezetője.
Felek: Észak-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal kontra Heves Megyei Önkormányzat
Bíróság: Heves Megyei Bíróság
A Hospinvest egri tevékenységét leginkább az veszélyezteti, hogy a Heves Megyei Bíróság szeptember 5-én jogerősen hatályon kívül helyezte és megsemmisítette a Heves Megyei Önkormányzat február 29-i határozatát, amely a Hospinvest Zrt.-t nyilvánította az egri kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesévé.
A bíróság szerint a cég által benyújtott banki igazolások nem feleltek meg a pályázati kiírásnak. Három évre visszamenőleg kellett ugyanis banki igazolást benyújtani arról, hogy a Hospinvest számláján nincs 60 napnál hosszabb sorban állás (tartozás). A Hospinvest egyik számlevezető bankja ezt csak két évre igazolta. A pályázat beadásakor a Hospinvestet ugyanakkor nem szólították fel hiánypótlásra, később viszont a cég beadott olyan igazolást, amely szerint egyik számláján sem volt soha azt megelőzően tartozása.
Bár a Heves Megyei Önkormányzat korábban kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Heves Megyei Bíróság jogerős döntése ellen a Legfelsőbb Bíróságra, ezt egyelőre nem tették meg. Barta Imre, a közgyűlés titkárságvezetője az Indexet úgy tájékoztatta, hogy a törvényes határidőn belül vannak, így még elképzelhető, hogy az LB-hez fordulnak.
Jogi szakértők korábban úgy nyilatkoztak, hogy ez a közigazgatási határozat nem vonatkozik a sikeresnek ítélt pályázat után a Heves megyei önkormányzat és a Hospinvest által megkötött vagyonkezelői szerződésre, az ugyanis egy polgárjogi szerződés. Ennek jogszerűségét a közigazgatási bíróság nem is vizsgálhatta. A vagyonkezelői szerződés akkor vitatható, ha azt valaki megtámadja. Ehhez azonban bizonyítani kell a bíróságon az ügyben való érintettségét. Ezt Eger városa megtette.
Felek: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata kontra Heves Megyei Önkormányzat-Hospinvest Zrt.-Markhot Ferenc Kórház
Bíróság: Nógrád Megyei Bíróság
Eger szeptemberben beadott keresetében azt kérte, hogy - miután jogerős bírósági ítélet született a pályázatról szóló önkormányzati határozat hatályon kívül helyezéséről - érvénytelenítsék a Hospinvest és a Heves megyei közgyűlés közötti vagyonkezelői-működtetői szerződést, és a döntésig függesszék fel a kórház átadását.
A kórház átadásának felfüggesztésére irányuló ideiglenes intézkedést a Balassagyarmaton székelő Nógrád Megyei Bíróság elutasította, s a kórház november 1-től a Hospinvest működtetésébe került át. A szerződés érvénytelenítésére irányuló ügy tárgyalását november 17-re tűzte ki a bíróság.
Ha itt a bíróság érvényteleníti a vagyonkezelői szerződést, azzal még nem történt semmi, hiszen ezt a felek valószínűleg megtámadják és az ügy az Ítélőtáblára kerül. Ha végül ott jogerős ítélet mondja ki a vagyonkezelői szerződés érvénytelenségét, akkor helyre kell állítani az eredeti állapotot, vissza kell adni működtetésre a kórházat és a vagyont a Heves Megyei Önkormányzatnak.
Felek: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata kontra ÁNTSZ Közép-Magyarországi Regionális Intézete
Bíróság: Veszprém Megyei Bíróság
Eger városa a Hospinvestnek szóló ÁNTSZ működési engedély kiadása ügyében ügyfélként szeretett volna részt venni az eljárásban, közölte Palotai Zsuzsanna, az egri önkormányzat szociális és egészségügyi irodavezetője. Ezt a tisztiorvosi hivatal, majd fellebbezésre az országos tisztifőorvos is elutasította. Két héttel később azonban az országos tisztifőorvos azt állapította meg, hogy Egert be kellett volna vonni az eljárásba. Ekkorra azonban már kiadták a működési engedély, sőt az jogerőre is emelkedett. Ebben az ügyben Eger a bírósághoz fordul, mivel az ügyfelet megillető jogait nem tudta érvényesíteni. Az Országos Tisztiorvosi Hivatal a Heves Megyei Bíróságot jelölte meg illetékes bíróságként, holott az ügyben a veszprémi ÁNTSZ járt el. Eger - biztos, ami biztos alapon - a keresetét beadta a Heves Megyei és a Veszprém Megyei Bíróságnak is.
Gazdasági Versenyhivatal fúziós engedélyezési eljárása
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) azt vizsgálja, nem ütközik a versenyjogba az, hogy az egri kórház működtetésének átvételével a Hospinvesthez tartozik az összes kórház Heves megyében. A fúziós engedélyezési eljárást a cég maga kérte szeptemberben, ilyen esetekben ugyanis ez előírás. Ha a GVH szerint a versenyjogba ütközik az egri kórház átvétele, az visszamenőleg is hatással lehet az ügyre. Az elbírálás folyamatban van, döntés december végére várható, mondta az Indexnek Mihálovits András, a GVH szóvivője.
Az ügy eldöntése azonban kétséges, ugyanis még az unióban sincs egységes gyakorlat arra, hogy az egészségügyi intézményi szolgáltatóra vonatkozik-e a versenyjog. Nehéz megítélni a 15 milliárd forintos fúziós küszöbértéket is, nem egyértelmű ugyanis, hogy a korábban költségvetési formában működő intézmény mely bevételei minősülnek árbevételnek. Figyelembe kell venni azt is, hogy a Hospinvest nem vásárolta meg a kórházat, csak a működtetését vette át.
A Hospinvest szerint ugyanakkor ebben az ügyben nem vethető fel a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés. Deák Gábor alelnök nagyon leegyszerűsítve úgy fogalmazott: az él vissza erőfölényével, aki egy adott területen egymaga határozza meg az áru vagy a szolgáltatás tartalmát, és az árat. Mivel a Hospinvest állami egészségügyi ellátást biztosít, sem az árat, sem az ellátás tartalmát nem ő határozza meg.
Amúgy mindenki perel mindenkit
A Hospinvest és a kórház átadását ellenzők között nyolc hónapja dúló harc számos más pert indukált. Mindkét oldalról indultak személyiségi jog megsértése miatt perek, illetve sajtóperek.
Miután a cég átvette a kórházat, büntetőfeljelentést tett a gyermekosztályon tapasztaltak miatt. Ennek részleteiről Kosztura László, a Hospinvest régióigazgatója kérdésünkre nem kívánt nyilatkozni. A cég az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál is bejelentést tett, miután az egri kórház néhány volt dolgozója bejelentette, táppénzre megy és így próbálja kihúzni az időt addig, amíg a bírósági döntések alapján a Hospinvestnek mennie kell Egerből. A társaság szerint ugyanakkor ezzel a volt kórházi dolgozók táppénzcsalás elkövetésére készülnek.