További Belföld cikkek
- Miért téma egy politikus nyaralása? Addig biztosan nem, amíg „le nem bukik”
- Marad a tavasznak beillő tél, de a szél begombolja a kabátokat
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
A Fidesz viszont gyarapította szimpatizánsai számát, az októberi 29 százalékról mostanra 34 százalékra emelkedett az összes választókorú körében mért adata.
Lanyhuló aktívak
A biztos pártválasztói körben ősz óta az MSZP-nek 43 százalékról 36 százalékra csökkent a támogatottsága. Ennek elsődlegesen az az oka, hogy rosszabbá vált a szocialisták helyzete a pártok népszerűségi rangsorában, s ezt a tömegkommunikáció segítségével érzékelve, a maradó MSZP-szavazók elszántsága mérséklődött, aktivitásuk lanyhult. Jelenleg a szocialista párti szimpatizánsok 74 százaléka látszik határozottnak részvételét illetően, szemben a korábbi hónapokban jellemző 80 százalék feletti arányokkal. Mindeközben a Fidesz a biztos pártválasztók körében 47 százalékról 53 százalékra növelte bázisát.
A kormány és ellenzéke mostani erőviszonyai hasonlatosak a négy évvel ezelőttihez. 2000 februárjában is az ellenzéki párt - akkor az MSZP - vezetett, s a kormányzó erő - az akkori Fidesz - eléggé elmaradt tőle.
Marad a kemény mag
A Fidesz táborának fele, az MSZP támogatóinak négytizede tartozik a "kemény maghoz". Ez azt jelenti, hogy már az előző választáson is a pártra szavazott, egy mostani választás biztos résztvevőjének tekinti magát, s biztos abban is, hogy kedvence győzelmet aratna. Az MSZP és a Fidesz legelszántabb hívei nagyjából ugyanazon rétegekben találhatók: átlag feletti arányban mutatkoznak a középkorúak, az értelmiségiek, diplomások és a vidéki városokban élők körében.
Ezeken kívül a szocialistákhoz markánsan kötődő réteg a nyugdíjasoké, a Fideszhez erősebben ragaszkodók az aktív, érettségizett dolgozók csoportja.
|