A Fidesz szerint az MVM Kapolyi cégéért lobbizott Ukrajnában

2007.01.23. 13:54
A Magyar Villamos Művek közbenjárására Kapolyi László MSZP-s képviselő cége rendkívül olcsón jutott ukrán villanyáramhoz, miközben a kormány az áram árának emelésére készül, közölte a Fidesz szóvivője. Kapolyi László szerint a cége által kötött szerződés előnyös Magyarországnak.

A Magyar Villamos Művek (MVM) járta ki az ukrán szolgáltatónál, hogy Kapolyi László cége, a System Consulting versenytársaihoz képest rendkívül olcsón, az európai árnál két és fél-háromszor olcsóbban jusson ukrán villanyáramhoz, közölte a Fidesz szóvivője ukrán sajtóértesülésekre hivatkozva.

Szocialista luxusprofit

Kapolyi lemond útiköltségeiről

Nem tart igényt a jövőben utazási költségtérítésre Kapolyi László, az MSZP országgyűlési képviselője. A kormánypárti politikus azt mondta: írásban kérte, hogy a juttatásaiból ezt a részt töröljék. Kapolyi László állítása szerint most figyelt fel csak arra, hogy a juttatásai egy része utazási költségtérítés. Hozzátette: a mérték megállapításában szerepet játszott az, hogy választási körzete Vásárosnamény és Kisvárda, tehát "az ország elég távoli sarka".

Kitért arra, hogy 2002 és 2006 között összesen 24,8 millió forintot kapott mint képviselő. Közölte: választási körzetébe különböző oktatási, szociális és egészségügyi intézményeknek, az arra rászoruló egyéneknek 113,4 millió forintot juttatott vissza, a négyszeresét annak, amit megkapott.

Szijjártó Péter szerint felvetődik a kérdés, hogy ha Kapolyi cége, amely hazai közüzemeknek is szállít áramot, hatással van a magyar villamosenergia árakra, akkor a kormány miért készül a villany árának emelésére. Ha viszont a szocialista képviselő cége nincs hatással a magyar áramárakra, jegyezte meg a szóvivő, akkor az a kérdés, hogy egy állami vállalat miért lobbizik egy privát cégnek, és miért nem az emberek érdekeit tartja szem előtt. A Fidesz először választ akar kapni az előbbi két kérdésre, s ezután dönt arról, tesz-e jogi lépéseket.

Lapértesülések szerint az MVM összesen 455 megawattnyi kapacitást vásárolt meg, ebből Kapolyi cége 350 megawattot kapott meg. A Fidesz szóvivője emlékeztetett arra, hogy egy múlt heti lapértesülés szerint a tavalyi 15 százalékos átlagos áramáremelés után, a kormány most újabb emelésre készül. Véleménye szerint most azért van szükség a villany árának emelésére, mert a kormánynak a "szocialista luxusprofit", és nem az emberek érdeke számít.

Kapolyi László, az MSZP országgyűlési képviselője reagálásában újságíróknak azt mondta, cégének, a System Consultingnak 2015-ig van az ukránokkal szerződése, amely előnyös Magyarországnak. A szerződést 1994-ben kötötték 350 megawatt teljesítményre.

Megállapodás az ukránokkal

Kapolyi László üzleti titokra hivatkozva arról nem beszélt, hogy cége mennyiért szerzi be az áramot, és mennyiért adja tovább a Magyar Villamos Műveknek (MVM). A politikus ugyanakkor elmondta, cége az európai árnál, azaz hetven euró/kilowattnál 20-30 százalékkal olcsóbban szerzi be az áramot.

Mint elhangzott, az 1994-ben aláírt szerződés értelmében az árakat minden évben felülvizsgálják. Kapolyi szerint volt olyan időszak, amikor cége többet fizetett a villamos energiáért, mint amennyibe az európai piacokon került, hogy megőrizzék piaci pozícióikat.

A Népszabadság korábbi cikke szerint az ukrán rendszer nem kompatibilis a tőle nyugatra fekvő országok egységes villamosenergia-rendszerével. A nagy multicégek ezért nem is érdeklődtek az együttműködés iránt. Kapolyi László cége azonban Kárpátalján a burstini erőmű néhány blokkjában úgynevezett "szigetet" alakított ki, amely képes a nyugat-európai paraméterek betartására.

A Kommerszant Ukraina hétfői számában azt írta, hogy az Ukrinterenergo állami társaság nem tudta elérni az Európába szállított ukrán áram vételárának jelentős felemelését, mert az első kísérletnél a magyar állami energetikai vállalat, a Magyar Villamos Művek (MVM) ellenállásába ütközött.

Magáncégek vásárolnak

Az Ukrinterenergónak nem sikerült lecserélni a magyar importőrt, a Kapolyi László parlamenti képviselő tulajdonát képező System Consultingot, amelynek érdekében az MVM cselekedett - teszi hozzá az ukrán lap.

Az Ukrinterenergo adatai szerint Ukrajna tavaly 10,5 milliárd kilowattóra villamosenergiát exportált 305 millió dollár értékben. Az ukrán egyesített energetikai rendszer termelése 2006-ban elérte a 195,5 millió megawattórát, ami ötmilliárd dollár értéket képvisel.

Fehéroroszországban, Oroszországban és Moldáviaban állami cégek a vevők, és hagyományosan az illetékes miniszterek államközi tárgyalásain döntenek a vételárról. Négy európai uniós tagállam - Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Románia - esetében magáncégek: a System Consulting, a Korlea Invest, a Zomar és az Energy Capital vásárolják az ukrán villamosenergiát.

"Mindezek a kelet-európai cégek akkor kötöttek hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, amikor a fűtőanyagiparért és energetikáért felelős miniszterelnök-helyettesi posztot a Nemzetbiztonsági Tanács mai vezetője, Vitalij Hajduk töltötte be" - nyilatkozta az ukrán lapnak a Verhovna Rada fűtőanyag-ipari és energetikai bizottság tagja, Mihail Volinec.

Felülvizsgálják a szerződéseket

Az Ukrinterenergo hivatalos információja szerint a felsorolt társaságok az áram egy részét a Donbassz Ipari Szövetséghez (DIU) tartozó gyáraknak szállítják, amelynek Hajduk az egyik részvényese. Így a System Consulting tavaly 76,1 megawattot szállított a Donbassz tulajdonában lévő Dunaferrnek - írja a lap.

Hozzáteszik: a kelet-európai vevők 2003-ban az Ukrinterenergóval kötött hosszú távú áramvásárlási szerződésekkel rendelkeznek, amely alapján az európai átlagnál két és fél-háromszor olcsóbban vásároljak a villamosenergiát. A lap állítása szerint az ukrán áram vásárlóinak haszonkulcsa több mint 60-65 százalék.

A Komerszant Ukraina közli azt is, hogy a kormánynak szándékában áll beavatkozni a helyzet rendezésébe. Andrej Kluev ukrán miniszterelnök-helyettes sajtószolgálatára hivatkozva a lap azt írta, hogy a "a kormány fűtőanyagipari és energetikai bizottsága hamarosan megvizsgálja az ukrán villamosenergia exportszerződéseit".