További Belföld cikkek
- Menczer Tamás: Brüsszel Péterhez képest maga Gyurcsány Ferenc is egy igazmondó juhász
- Halálos áldozatot is követelt a tűz az év utolsó napján, rengeteg dolguk volt a tűzoltóknak
- Bár korábban cáfolták, februártól mégis fizetni kell a személyi igazolvány és az útlevél kiállításáért
- Emberöléssel végződött a 2024-es év Csepelen
- Mégis bejelentkezett éjfélkor a köztársasági elnök, ahogy Orbán Viktor is
Ami Dél- és Délkelet-Európa mezőgazdaságát illeti, nemcsak a megnövekedett átlaghőmérséklet okozhat gondokat, hanem az ebből fakadó vízhiány és a talaj nedvességtartalmának csökkenése. Megnövekedhet a kaotikus, szokatlan időjárási jelenségek száma: bár ezeknek pontos alakulását megjósolni lehetetlen, a jelentés készítői úgy vélik, gyakori áradásokra is lehet majd számítani. A tengermelléki területeken ez tönkreteheti a talajt, és nemcsak mezőgazdasági, de ipari és lakhatási gondokat is okozhat.
|
Hazánk felkészületlen
Magyarországon semmilyen állami vagy civil felmérés, esettanulmány vagy stratégia nem készült eddig arra nézve, hogy hazánkat, illetve a gazdaság egyes szektorait hogyan érintené a klímaváltozás - mondta el az Indexnek Takács Gábor, az Ökotárs Alapítvány munkatársa.
Takács szerint az is katasztrófa, hogy bár az ország egyes részein - konkrétan Délkelet-Magyarországot említette - tendenciózusan megfigyelhető a csapadékmennyiség és a talajvíz csökkenése, az érintettek alig tudnak valamit a jelenségről. Koordinálóbizottság, kormányszerv, tudóstársaság, ami a témával foglalkozna, szintén nincs.
Takács szerint a meteorológusszakma is elavult nézeteket hangoztat. Az Indexnek korábban nyilatkozó meteorológusok úgy vélekedtek, nem eldönthető, hogy a felmelegedést mi okozza, az emberi tevékenység vagy a ciklikus, természetes éghajlatváltozás. Mára azonban a tudóstársadalom jelentős része - köztük az ENSZ-bizottság is - elfogadta, hogy a globális felmelegedésért, legalábbis részben, az ember a felelős - nyilatkozták az Indexnek zöldszakértők.
A kiotói egyezményben foglaltakat teljesítjük
Takács problémaként említette továbbá, hogy a hazai nehézipar összeomlása miatt hazánk könnyedén teljesíti az üvegházhatást okozó anyagok kibocsátásnak csökkentérésől szóló kiotó egyezményben foglaltakat. Emiatt félő, hogy a hazai illekések ezzel le is tudják a problémát - vélekedett Takács. Pedig a klímaváltozás ettől még hazánkat is érinti.
Az agrárvezetés figyelő és kiváró állásponton
A klímaváltozás hazánk mezőgazdaságára gyakorolt hatását illetően konkrét stratégia még nem készült, de a Földművelési Minisztérium illetékesei figyelemmel kísérik a problémát - tájékoztatta az Indexet Tar Ferenc, az FVM Agrár-környezetgazdálkodási Osztályának vezetője. Tar emlékeztetett: komoly viták folynak arról, hogy a jelenlegi időjárás-változás valóban a globális felmelegedésnek tudható-e be. Hangsúlyozta azonban, hogy tisztában vannak a kérdés fontosságával, és amennyiben további bizonyítékok látnak napvilágot, lesz a tárcának stratégiája. Úgy vélte: egyelőre nincs szükség intézkedésre.